WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Виконання юридичних обов'язків у цивільному праві - Реферат

Виконання юридичних обов'язків у цивільному праві - Реферат

задовольняються після задоволення стягнень першої та другої черги. Друга черга - це вимога по державних і місцевих податках та інших неподаткових платежах у бюджет, а також вимога органів державного страхування по обов'язковому страхуванню.
Власником заставленого майна залишається заставодавець. на весь час дії договору застави. Кредитор (заставодержатель) не стає власником заставленого майна, у нього виникає лише право застави на це майно. Заставлене майно, за винятком жилих будинків, як правило, передається заставодержателеві, але у силу закону або договору воно може залишитись у боржника. Право кредитора на заставлене майно охороняється від будь-яких порушень. Зокрема, якщо заставлене майно вибуде з володіння заставодержателя або боржника (в якого воно було залишено), заставодержатель має право витребувати його від незаконного володільця за ст. 150 ЦК України. Продаж власником майна, що є предметом застави) не припиняє права застави. У разі переходу права власності на заставлене майно або права повного господарського відання чи оперативного управління ним від заставодавця до іншої особи право застави зберігає силу щодо нового власника.
Право застави виникає з моменту передачі майна заставодержателеві, а якщо у силу закону або договору воно залишається у заставодавця - з моменту укладення договору застави. Особливе правило встановлено щодо виникнення права застави на жилі будинки. Право застави жилих будинків виникає з моменту нотаріального посвідчення застави. Якщо боржник не виконав зобов'язання, предмет застави реалізується у встановленому законом порядку, а одержані від реалізації гроші звертаються на задоволення вимоги кредитора-заставодержателя і на покриття витрат по реалізації предмету застави.
За загальним правилом, задоволення вимоги кредитора з вартості заставленого майна здійснюється за рішенням суду, арбітражуабо третейського суду, хоча законом може бути передбачений також інший порядок звернення стягнення на заставлене майно. Якщо одержаної від реалізації предмета застави суми не вистачає для задоволення вимоги кредитора, він має право (при відсутності Іншої вказівки у законі або договорі) одержати у загальному порядку, не користуючись перевагами перед іншими кредиторами суму, якої не вистачає, з іншого майна боржника. Якщо ж сума, одержана від реалізації заставленого майна, перевищує розмір вимоги кредитора, лишок повертається заставодавцеві.
Договір застави повинен укладатися у письмовій формі. Недодержання цієї умови призводить до його недійсності. Договір застави жилого будинку повинен бути під страхом його недійсності нотаріально посвідчений з накладанням заборони (арешту) на жилий будинок. Право застави припиняється: а) з припиненням забезпеченого заставою зобов'язання; 6) у разі загибелі заставленого майна; в) з придбанням заставодержателем права власності на заставлене майно; г) у разі примусового продажу заставленого майна. Застава як засіб забезпечення зобов'язання застосовується у відносинах між громадянами, між громадянами і організаціями, а також між організаціями. Найчастіше застава застосовується у діяльності ломбардів та банків. Застава речей у ломбарді регулюється крім ЦК України також статутами ломбардів та інструкціями, які видаються на їх підставі. На Україні діє Типовий статут ломбарду, затверджений постановою Ради Міністрів УРСР від 19 червня 1979 р. №315 із змінами і доповненнями, внесеними постановою Ради Міністрів УРСР від 30 березня 1987 р. №103. Ломбард видає громадянам короткострокові позички під заставу речей домашнього вжитку і особистого користування.
Майно, передане у заставу ломбарду, оцінюється за згодою сторін. Застава майна у ломбарді оформлюється видачею ломбардом заставного білета. Ломбард повинен страхувати прийняте ним у заставу майно У повній сумі його вартості за оцінкою, зробленою за згодою сторін при прийнятті майна, а вироби з дорогоцінних металів - по державних розцінках. Якщо позичку, одержану у ломбарді, не буде погашено в установлений строк, ломбард після закінчення пільгового місячного строку, не звертаючись до суду, передає заставлене майно торговельним організаціям для продажу по ціні вартості, але не нижче за встановлену оцінку. Суму, одержану від реалізації речі, ломбард звертає на погашення позички, процентів по ній та витрат по реалізації і зберіганню заставленого майна. Лишок одержаної від реалізації суми ломбард видає заставодавцю при пред'явленні останнім заставного білета. Застава майна для забезпечення банківських позичок регулюється рядом спеціальних нормативних актів.
Застава застосовується при видачі банківських позичок організаціям і при кредитуванні індивідуального житлового будівництва. Позички банків забезпечуються або заставою товарів в обороті, або заставою товарів у переробці. При заставі товарів в обороті підприємству надається право замінювати одні частини матеріальних цінностей, які складають предмет застави, іншими з тим, щоб у наявності постійно перебувала певна кількість матеріальних цінностей вартістю не нижче обумовленої суми. Застава товарів у переробці має місце у випадках, коли заставлені товарно-матеріальні цінності надходять у виробництво позичальника. Право застави у цьому випадку належить банку як на товарно-матеріальні цінності, що перебувають у виробництві, так і на напівфабрикати та готову продукцію.
Банк контролює наявність, умови зберігання та якість заставлених товарно-матеріальних цінностей. Якщо виявиться, що підприємство-боржник реалізувало або витратило заставлені товарно-матеріальні цінності без звернення одержаних сум на погашення заборгованості банку, неналежним чином їх зберігає або ухиляється від банківського контролю, банк має право достроково стягнути суму позички з боржника. Якщо боржник не повертає банку у встановлений строк одержану позичку і у нього відсутні кошти на рахунку, банк має право звернути стягнення на товарно-матеріальні цінності боржника. При цьому заставлені товарно-матеріальні цінності реалізуються за розпорядженням банку. Кошти, одержані від їх реалізації, звертаються на покриття забезпеченої заставою заборгованості банку. Велику роль відіграє банківське кредитування у розвитку індивідуального житлового будівництва. Якщо будинок будується за рахунок банківської позички, нотаріальна контора накладає заборону на продаж чи передачу його іншій особі до повного погашення позички. При використанні позички громадянином не за призначенням а також при несплаті протягом встановленого строку чергових платежів банк має право достроково стягнути у судовому порядку заборгованість по позичці, звернувши стягнення на будинок, побудований за рахунок позички.

 
 

Цікаве

Загрузка...