WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Види слідів рук - Реферат

Види слідів рук - Реферат

який вживається в їжу; на бо-рошні; помаді; м'якій глині; на товстій та липкій клейонці; смолі; пластиліні тощо. Однак у звичайному середовищі, яке оточує людину, небагато речовин, які б мали вказані властивості, тому чіткі об'ємні сліди рук зустрічаються на практиці досить рідко.
Вдавлені сліди відносяться до видимих слідів,а поверхневі можуть бути видимими та невидимими. Не всі видимі сліди добре помітні і їх можна легко відшукати. Іноді погано помітні із-за незначного рельєфу вдавлені сліди та із-за мало контрастного кольору поверхневі забарвлені сліди. Серед поверхневих досить поширені маловидимі безкольорові сліди (наприклад, потожирові), виявити їх можна лише завдяки змінам, які вони вносять у структуру сприймаючого об'єкта. Однак загальне, що об'єднує такі сліди, які відносяться до групи видимих - це можливість безпосередньо сприйняти їх зором (навіть якщо для цього необхідно освітити їх під гострим кутом). Невидимі ж сліди при будь-якому освітленні неможливо сприйняти зором. Але оскільки вони відрізняються від сприймаючого об'єкта хімічними вла-стивостями, адгезією, адсорбцією, електропровідністю або властивістю відбивати, поглинати чи виділяти промені електромагнітного спектра (інфрачервоні, ультрафіолетові, рентгенівські), їх можна виявити. При цьому необхідні лише спеціальні прилади або реактиви, які перетворюють властивості сліду і роблять їх доступними зору.
Розглянута класифікація та ознаки, які лежать в її основі, визнача-ються властивостями утворюючого та сприймаючого об'єктів речовини сліду та умов слідоутворення. При цьому основне значення мають властивості сприймаючого об'єкта і речовини сліду. Так, залежно від того, до якого об'єкта доторкнеться рука, її слід може бути об'ємним (на пластиліні), або поверхневим (на шибці). Залежно від своїх властивостей речовина сліду може залишитися на поверхні об'єкта (пил на папері) або всмоктатися в його товщу (потожировий слід на тому ж папері). Слід може бути видимим або невидимим залежно від властивостей речовини сліду і сприймаючої поверхні.
Отже, за ступенем деформації слідосприймаючої поверхні сліди рук поділяють на об'ємні та поверхневі, а останні, з урахуванням напряму переміщення слідоутворюючої речовини - на сліди нашарування та відшарування. У свою чергу, сліди нашарування можуть поділятися на безбарвні та забарвлені, негативні та позитивні. До позитивних відносять сліди, в яких відображаються виступаючі частини папілярного узору - папілярні лінії, а негативними є сліди, в яких відображені між папілярні борозенки (наприклад, внаслідок сильного натиску). Класифікація слідів папілярних узорів приведена на схемі (див. мал. 44).
Мал. 44. Схема класифікації слідів рук
Більша частина взаємодії долонних поверхонь рук з елементами матеріального середовища місця пригоди спричиняє появу змін на сприймаючих об'єктах у вигляді нашарування слідоутворюючої (головним чином потожирової) речовини. Потожирова речовина в своєму складі містить багато компонентів, якісний та кількісний склад яких визначається станом людини і не є постійним. У свою чергу, вказаний чинник впливає на особливості відображення структури папілярних узорів на різних об'єктах. Звичайно, що і властивості слідосприймаючих об'єктів (шорсткість поверхні, рельєф, матеріал) визначають закономірності передачі структури папілярних узорів.
Адекватність відображення, крім того, залежить і від механізму слідоутворення. Наприклад, щільний контакт пальця з предметом сприяє утворенню більш повного зображення, хоча так буває не завжди, інколи - навпаки.
Таким чином, можливості виявлення слідів пальців рук залежать від певних умов. Передусім багато в чому методи і способи виявлення залежать від властивостей слідоутворюючого об'єкта. Склад слідоутворюючої речовини достатньо різноманітний і має багато компонентів, а основними складовими частинами є піт, жирова та потожирова речовини.
Найвагомішою складовою частиною слідоутворюючої речовини є піт - продукт секреції потових залоз. Загальна кількість поту, який виділяється за добу з організму людини, становить 500-600 г. У залежності від температурних умов чи ступеня життєдіяльності організму, кількість поту може збільшуватись у 2-3 рази або, відповідно, зменшуватися. Піт - мутнувата рідина, яка має лужну реакцію. Питома вага поту коливається від 1,003 до 1,008. Основою поту є вода (близько 98-99,7%). Крім неї, до складу поту входить багато з'єднань залежно від індивідуальних особливостей організму. Близько третини складають неорганічні елементи, головним чином солі: хлористі, фосфорно-кислі, сірчано-кислі, вуглекислі та інші; з них найбільший відсоток складає хлорид натрію (кухонна сіль), а дві третини - органічні речовини: сечовина, жирні кислоти (мурашкова, оцтова, пропіленова, валеріанова, холестерин та ін.). Крім того, до складу поту входять ліпіди (фосфоліпіди, стероли), воднорозчинні вітаміни (складова вітаміну В - тіамін, рибофлавін, піродиксин та ін.).
Інтенсивність секреції потових залоз невелика. Вони слабко реагують на теплові, але швидше - на мозкові та сенсорні подразнювачі. Якщо руки холодні, їх шкіра не виділяє рідких речовин. Виділення нормалізуються, коли руки зігріваються.
Жирова речовина - продукт секреції сальних залоз. Сальні залози шкірного покриву людини подібно до потових залоз, розміщені дуже нерівномірно, їх значно більше на спині, обличчі, ділянках, де наявний волосяний покрив і т. ін., і значно менше (або вони відсутні зовсім) на долонях, підошвах і т. ін. Кожної доби вони виділяють близько 20 г жиру. Отже, жир із залоз шкірного покриву людини, особливо там, де є папілярні узори, виділяється в малій кількості, але він складає значний відсоток слідоутворюючої речовини пальців рук. Це пояснюється, з одного боку, випаровуванням вологи та підвищенням концентрації жиру у виділеннях безпосередньо шкірних покривів пальців, а з іншого - неусвідомленим доторкуванням пальцями до ділянок шкіри, які завдяки наявності на них сальних залоз певною мірою вкриті жиром. Крім того, від верхнього ороговілого шару шкіри постійно природно відділяються відмерлі клітини. Підраховано, що за 70 років життя людина втрачає у середньому близько 18 кг епідермальних клітин. Кількість відмерлих клітин, що відділяються, на різних ділянках шкірного покриву різна і залежить від товщини шкіри. Долоні рук і підошви ніг витримують найбільше фізичне навантаження, мають найбільшу товщину шкіри. Саме на цих ділянках шкірного покриву спостерігається найбільша кількість відмерлих клітин, що входять як складова частина до слідоутворюючої речовини.
Потожирова речовина складається з потових виділень, продуктів сальних залоз та шкірного сала. Вона змішується у вигляді емульсії на поверхні шкіри та обволікає всі виступаючі місця мікрорельєфу шкірного узору, що є передумовою для

 
 

Цікаве

Загрузка...