WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Види слідів рук - Реферат

Види слідів рук - Реферат

об'єктів, які беруть участь у слідоутворенні, але відсутність такого контакту завжди негативно відбивається на чіткості слідів.
При слідовому контактіоб'єкти піддаються фізичній, хімічній або біологічній дії. Фізична дія носить механічний або тепловий характер: сліди утворюються в результаті відмінностей механічних властивостей чи температури взаємодіючих об'єктів. Механічна та теплова дія нерідко суміщаються. Так, свічка, яка затиснута в руці, одночасно піддається термічній і механічній дії - вона розм'якшується і деформується. При цьому термічна дія створює умови для деформації в результаті механічної дії. Суто термічна дія може викликати лише сліди горіння або плавлення сприймаючого об'єкта, які, як правило, мають вкрай мале ідентифікаційне значення.
Відображення в результаті хімічної дії рідко зустрічається на прак-тиці, оскільки хімічно активні речовини, як правило, ізолюють від інших об'єктів, вони відносно рідко стають знаряддям злочину чи об'єктом злочинних посягань. Слідами хімічної дії є, наприклад, корозія металу в результаті відкладання потожирової речовини папілярних узорів рук.
Слідом біологічної дії є зміна кольору тканини в результаті гниття кров'яного сліду папілярного узору або дія мікроорганізмів у потожировій речовині, яка може змінити колір поверхні чи знищити блиск металу в місці контакту.
Зазначимо, що механізм утворення слідів біологічної дії насправді носить хімічний характер, але причини процесів, що відбуваються при цьому - чисто біологічні (проф. М. В. Салтевський).
Сліди, утворені в результаті хімічної, біологічної або чисто термічної дії дуже рідко зустрічаються в практиці, і можливості їх дослідження вкрай обмежені внаслідок нечіткого відображення в них ознак об'єктів.
Сили молекулярного зчеплення та інші внутрішні сили кожного тіла чинять опір будь-яким зовнішнім діям, що порушують або змінюють форму поверхні, внутрішню будову та інші властивості цього тіла. При взаємодії фізичних тіл, одне з яких є слідоутворюючим, а інше - сприймаючим об'єктом, свої властивості в незмінному вигляді зберігають об'єкти, внутрішні сили яких є переважаючими. Так, механічні властивості шкіри пальця руки, наприклад, її властивість опору зовнішній дії, буде вище відповідних властивостей пластиліну, тому при контактуванні деформується саме пластилін, сприймаючи папілярний рельєф шкіри.
Якщо об'єкт зберігає всі властивості, які були втягнуті у слідовий контакт, тобто його властивості будуть більш стійкими, ніж відповідні властивості іншого об'єкта, то останній стає носієм відображення властивостей першого об'єкта.
Коли твердість сприймаючого об'єкта перевищує твердість утво-рюючого, можуть сформуватися лише поверхневі сліди. Для цього утворюючий об'єкт має бути вкритим шаром речовини, яка завдяки тертю та прилипанню відділяється від нього і закріплюється на сприймаючій поверхні, утворюючи слід нашарування.
Якщо ж сприймаюча поверхня вкрита тонким шаром речовини, остання під дією сил тертя та прилипання може відділитися та нашаруватися на слідоутворюючий об'єкт. При цьому створюються сліди відшарування. Отже, в залежності від характеру змін, внесених у сприймаючий об'єкт, сліди можна підрозділити на дві групи: поверхневі та вдавлені.
Сліди відносяться до поверхневих, якщо їх формування викликане взаємодією зовнішніх поверхонь тіл, і за умови, що ця дія не призвела до необоротних змін стану внутрішніх частин і форми слідосприймаючого об'єкта. При утворенні поверхневих слідів змінюються колір і структура поверхні сприймаючого об'єкта; цих змін, викликаних нашаруванням або відшаруванням речовини сліду, достатньо для виявлення та вивчення останнього. Прикладом може бути слід пальця руки на склі.
Сліди нашарування можна також розділити на забарвлені і невидимі (латентні). Забарвлені сліди пальців рук залишають пальці, забруднені сторонніми речовинами. Найбільш поширений вид таких слідів - сліди пальців, забруднених пилом та кров'ю. Якщо палець притиснути до тонкого шару пилу, якась його частина прилипає до папілярних ліній і коли цим пальцем доторкуються до вільної від пилу поверхні, одержують пальцевий слід, який в сприятливих умовах повністю піддається ідентифікації і може бути настільки чітким, що за ним можна брати довідки за криміналістичними обліками. Аналогічно може утворитися слід пальця, забрудненого іншою речовиною, наприклад, фарбою, чорнилом, сажею, борошном, вапном, крейдою, туалетною пудрою, мастилом, деякими видами матеріалів для заповнення сейфів тощо.
Кров'яні сліди пальців, як правило, менш чіткі і менш придатні для ідентифікації. Звичайно перші сліди бувають нечіткими внаслідок надлишку фарбуючої речовини, але якщо один і той же палець залишає декілька відбитків підряд, останні з них можуть бути придатними для ідентифікації.
Латентними називають сліди, невидимі неозброєним оком, а також усі сліди, які в якійсь мірі видимі, але піддаються належному дослідженню тільки після проявлення. Такі сліди пальців рук залишаються на предметах, до яких доторкувались пальцями, від невеликої кількості жиру, поту та бруду на папілярних лініях кінцівок пальців.
Латентні сліди найчастіше знаходять на предметах з полірованою або гладкою поверхнею та на папері, але при сприятливих умовах вони виявляються також на шорсткій поверхні, накрохмаленій білизні тощо.
Поверхневі сліди рук можуть бути також у вигляді слідів від-шарування. Вони, як правило, залишаються на гладкій поверхні, вкритій незначним, досить тонким шаром якої-небудь сторонньої речовини, наприклад, пилу, сажі, фарби. Доторкуючись до таких предметів, рука знімає з них частки сторонньої речовини, оголюючи поверхню самого предмета. При цьому гребені папілярних ліній, доторкуючись поверхні предмета, знімають з нього частки сторонньої речовини, тоді як борозенки узору не входять, у контакт з поверхнею предметів, і у відповідних їм місцях частки сторонньої речовини зберігаються. У результаті такого відшарування на поверхні предмета створюється відображення рельєфу руки, в тому числі і мікрорельєфу шкіри.
Якщо в процес слідоутворення втягнуті внутрішні частини сприймаючого об'єкта та із-за порушення їх зчеплення і взаємного розміщення піддається необоротним змінам форма сприймаючого об'єкта, в результаті залишкової деформації при механічній дії, плавленні (при тепловій дії та корозії при хімічній дії) утворюються вдавлені сліди. Такі сліди можуть утворитися на фарбі на свіжопофарбованих поверхнях, на клею конвертів та поштових марках; на речовинах, які легко розтоплюються чи робляться м'якими, коли їх тримають у руках (наприклад, шоколад); на шматках мастики, в товстому шарі пилюки; у вибухових речовинах м'якої консистенції; на замазці, що не встигла затвердіти; на воску, який витік або капнув з палаючої свічки; на сургучі; на жиру,

 
 

Цікаве

Загрузка...