WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відтворення обстановки і обставин події та перевірка показань на місці - Реферат

Відтворення обстановки і обставин події та перевірка показань на місці - Реферат

коли воно перестало існувати (місцевість затоплена, приміщення згоріло тощо).
Для забезпечення максимальної схожості експериментального і досліджуваного явищ в разі потреби реконструюється обстановка на місці проведення дослідів: предмети розміщуються на тих місцях і в тому порядку, де вони знаходились під час досліджуваної події. В практиці зустрічаються випадки, коли сама по собі реконструкція обстановки є дослідом і являє собою кінцеву мету слідчої дії. Наприклад, обвинувачений Н. зізнався увчиненні квартирної крадіжки, але ніяких інших доказів (крім цього зізнання) в слідчого не було. Виникла потреба перевірити, чи знає обвинувачений, в яких місцях знаходились в момент крадіжки предмети домашньої обстановки в квартирі (до крадіжки обвинувачений в цій квартирі ніколи не був). З цією метою слідчий організував відтворення обстановки і обставин події: перед прибуттям обвинуваченого предмети в квартирі були переставлені на інші місця, а потім обвинуваченому запропоновано вказати, де вони знаходились у момент крадіжки, і відповідно розставити їх. Обвинувачений правильно розставив ці предмети, довівши, що він знає, де вони постійно знаходились.
У випадках, коли обстановку на місці реконструювати неможливо (знищено деякі предмети, які не можна замінити), відтворення обстановки і обставин події провадять в умовах, коли відсутня максимальна схожість окремих елементів експериментального і досліджуваного явищ. Але при ньому потрібно особливо критично оцінювати результати відтворення, враховувати ступінь неспівпадання обстановки і всі можливі варіанти наслідків цього.
При проведенні відтворення обстановки і обставин події, як правило, використовуються ті самі предмети, які застосовувались під час досліджуваної події. Якщо це неможливо (предмети - речові докази підлягають експертному дослідженню або вони взагалі не існують на момент відтворення), використовуються інші предмети, аналогічні тим, які застосовувалися під час події, що перевіряється.
Досліди при деяких видах відтворення обстановки і обставин події (наприклад, при перевірці швидкості якихось процесів) повинні провадитись в тому ж темпі, в якому відбувалась дійсна подія. Швидкість руху автомобіля при перевірці можливості гальмування при певних дорожніх умовах повинна відповідати швидкості його руху під час події, швидкість зміни зображень, які спостерігались при вчиненні злочину, має бути такою ж, як це було в той час, коли відбувалась подія, яка досліджується тощо.
3. Однорідні досліди при відтворенні обстановки і обставин події провадяться неодноразово, оскільки це дає змогу краще вивчити досліджуване явище, підвищити вірогідність результатів дослідів, уникнути випадковостей. Від проведення дослідів кілька разів під час одного відтворення обстановки і обставин події слід відрізняти проведення повторного відтворення. В першому випадку мова йде про неодноразові однорідні досліди в межах однієї слідчої дії для підвищення вірогідності результатів, в другому-про проведення нової процесуальної дії у зв'язку з тим, що попереднє відтворення обстановки і обставин події проведено не-правильно (наприклад, порушено вимогу про схожість умов відтворення з умовами, в яких відбувалася подій, що перевіряється).
Для правильної оцінки результатів відтворення обстановки і обставин події можлива деяка зміна умов, в яких провадяться однорідні досліди. Свідоме ускладнення або спрощення цих умов має па меті створення додаткових труднощів чи полегшення одержання результатів, аналогічних тим, які одержані при проведенні попередніх дослідів. Так, при проведенні відтворення обстановки і обставин події для встановлення можливості чути або бачити якесь явище на певній відстані, коли особа, чиї показання перевіряються, не змогла почути (побачити) це явище при проведенні дослідів у схожих умовах, слідчий може повторити дослід в умовах меншої відстані. Таке полегшення умов для сприйняття, якщо воно привело до тих самих результатів, дозволяє краще оцінити правдивість показань даної особи.
Досліди не повторюються у випадках, коли з першого разу досягається результат, що не викликає ніяких сумнівів. Немає потреби проводити повторний дослід у випадку, коли, наприклад, при перевірці можливості проникнути в приміщення через певний отвір позитивний результат одержано з першого разу.
4. Окремі досліди в ході відтворення обстановки і обставин події провадяться кількома етапами. Якщо результати досліду не можуть залежати від темпу його проведення, то під час нього можливі зупинки на певних етапах для аналізу і фіксації частини досліджуваного явища.
Наприклад, при відтворенні обстановки і обставин події в справі про крадіжку з магазину експериментальним шляхом перевірялись показання обвинуваченого Н. про те, яким чином він проник у приміщення магазину через отвір у стелі і як він через цей самий отвір виліз назад. Спочатку обвинувачений закріпив на горищі мотузок і по ньому спустився в торговельний зал. На цьому етапі дослід було зупинено для фіксації ного результату. Потім обвинувачений показав, як він склав напроти отвору в стелі ящики і, піднявшись по них наверх, просунув через отвір вкрадені товари. Цей етап досліду також було зафіксовано. На третьому етапі досліду обвинувачений продемонстрував, яким чином він виліз через отвір на горище. Слідчий та інші учасники відтворення послідовно вивчали один етап за другим і в результаті одержали чітку уяву про всю подію в цілому.
Етапи в проведенні дослідів можуть бути умовними, якщо темп досліджуваного явища змінити неможливо. Йдеться про уявне розчленування досліду на окремі етапи для того, щоб проаналізувати кожен з них.
4. Фіксація відтворення обстановки і обставин події і оцінка його результатів.
Відтворення обстановки і обставин події і його результати фіксуються в протоколі (основний спосіб), в планах, кресленнях, фото- і кінозйомкою, а також магнітофонним записом, якщо в цьому є потреба (додаткові способи).
Протокол складається особою, яка провела слідчу дію. В ньому послідовно описуються всі проведені під час відтворення дії. У вступній частині зазначається:
місце і дата його складання, посада, звання, прізвище особи, яка провела слідчу дію; прізвище, ім'я та по батькові і адреси понятих; посада, прізвище, ім'я та по батькові спеціалістів; прізвище, ім'я та по батькові, а також адреси всіх інших учасників відтворення; статті кримінально-процесуального кодексу, з дотриманням яких провадилось відтворення, мета проведення слідчої дії.
В описовій частині протоколу містяться такі відомості: точне місце проведення відтворення обстановки і обставин події; метеорологічні, звукові та інші умови;
обстановка (якщо її було реконструйовано, зазначається, як і на

 
 

Цікаве

Загрузка...