WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відтворення обстановки і обставин події та перевірка показань на місці - Реферат

Відтворення обстановки і обставин події та перевірка показань на місці - Реферат

науково-технічні засоби для фіксації ходу і результатів відтворення; підбираються потрібні для дослідів речові докази, обладнання та всі інші допоміжні матеріали; визначаються учасники цієї слідчої дії.
Обов'язковими учасниками відтворенняобстановки і обставин події, відповідно до ст. 194 КПКУРСР, є слідчий і поняті. Кількість понятих (не менше двох) визначається слідчим залежно від характеру дослідів і розміру території, на якій вони проводяться. В окремих випадках слід подбати про те, щоб понятими були особи, які мають певні професійні навички (при перевірці наявності цих навичок у обвинуваченого чи інших учасників
Якщо відтворення обстановки і обставин події не пов'язане з певним місцем, підготовчі дії провадяться за один прийом.
До участі у відтворенні обстановки і обставин події можуть бути запрошені особи, які замінюють (дублюють) обвинуваченого, підозрюваного, свідка чи потерпілого при проведенні дослідів. Ці особи на пропозицію слідчого виконують певні дії, передбачені при проведенні дослідів.
На другій стадії, безпосередньо на місці проведення відтворення обстановки і обставин події, підготовча робота полягає в тому, що особа, яка провадить цю слідчу дію:
1. Оцінює обстановку на місці з погляду відповідності її тій, яка була під час події, що перевіряється. Відомості про можливі зміни в обстановці можна одержати шляхом співставлення дійсного стану речей з тим, що було зафіксовано в протоколі огляду, на планах фотознімках або в протоколах допиту осіб, чиї показання
В ст. 194 КПК УРСР серед можливих учасників відтворення обстановки і обставин події підозрюваний не згадується. Проте допуск його до участі в цій слідчій дії не суперечить законові.
перевіряються. Незалежно від того, чи є зміни в обстановці на місці проведення дослідів, її доцільно сфотографувати перед проведенням відтворення. Якщо обстановка на місці виявляється зміненою, вона реконструюється на основі даних, що є в справі. Додаткові відомості про зміни обстановки при потребі одержують шляхом допиту на місці осіб, які спостерігали цю обстановку в момент вчинення злочину.
2. Реконструює змінену обстановку на місці відтворення відповідно до того, якою вона була в період події, що перевіряється, і в такому вигляді до початку дослідів фіксує її в протоколі, на планах (схемах), фотознімках або на кінострічці.
3. Готує для дослідів необхідні речові докази, обладнання та інші реквізити.
4. Інструктує всіх учасників відтворення про те,які дії і в якій послідовності вони повинні виконати за певними, наперед визначеними, сигналами.
На місці проведення відтворення обстановки і обставин події можливі й інші підготовчі заходи (організація охорони цього місця, охорона заарештованого обвинуваченого тощо).
В процесі підготовки до відтворення обстановки і обставин події доцільно складати план, в якому передбачаються всі варіанти дослідів, характер, послідовність дій всіх учасників, сигнали і засоби зв'язку між ними та ін. Залежно від складності відтворення план може бути усним або письмовим.
3. Тактика проведення відтворення обстановки і обставин події.
Тактичні прийоми відтворення обстановки і обставин події визначаються залежно від мети, виду і змісту експериментальних дій (дослідів). Вони покликані забезпечити об'єктивність відтворення при дотриманні соціалістичної законності і базуватись на розроблених в криміналістиці тактичних умовах. До цих умов належать: чітке визначення учасників відтворення; забезпечення схожості експериментальних дій з діями, які досліджуються (за змістом, обстановкою тощо); неодноразовість проведення дослідів; проведення дослідів кількома етапами.
1. При визначенні учасників відтворення, насамперед, беруться до уваги вимоги кримінально-процесуального закону (ст. 194 КНК УРСР) про те, участь яких осіб є обов'язковою в проведенні цієї слідчої дії. Інтереси чіткої організації дослідів вимагають, щоб у відтворенні брали участь лише дійсно потрібні особи. Зайві учасники утруднюють організацію і проведення дослідів.
2. Тактичні прийоми по забезпеченню схожості експериментальних дій з досліджуваними діями полягають:
а) в проведенні дослідів (коли це має істотне значення для вірогідності результатів відтворення) в той самий час доби, на тому самому місці, в таких самих кліматичних і звукових умовах, при такому самому освітленні, що й досліджувана подія;
б) в реконструкції обстановки для проведення дослідів;
в) у врахуванні умов, які не піддаються реконструкції;
г) у використанні тих самих або таких самих предметів, які застосовувалися під час досліджуваної події;
д) у схожості темпу експериментальних і досліджуваних дій.
Забезпечення проведення відтворення обстановки й обставин події в той самий час доби, в тих самих кліматичних і звукових умовах, при такому самому освітленні потрібне переважно при перевірці можливості спостерігати або чути якесь явище (подію). Наприклад, в одному випадку при перевірці показань свідка про те, що він впізнав обвинуваченого, коли той відкривав вночі двері комори, слідчий, відтворюючи обстановку і обставини події, врахував те, що свідок (за його показанням) спостерігав подію о другій годині ночі. Проте, під час відтворення спідок не зміг впізнати особу, що була біля дверей тієї ж комори. Оскільки він після відтворення продовжував наполягати на своїх показаннях, слідчий уточнив деякі обставини і при цьому з'ясував, що при підготовці до відтворення він не врахував, що в період досліджуваної дії була незначна хмарність, а під час досліду хмарність була суцільною. Відтворення було повторене в умовах незначної хмарності і свідок впізнав особу, яка стояла біля дверей -комори.
Схожість кліматичних умов (поголи, вологості, вітру), в яких провадиться експериментальна дія з умовами, що мали місце під час досліджуваної події, дуже важлива також при перевірці можливості пройти (проїхати) певну відстань протягом якогось часу, при перевірці роботи в певних режимах механізмів, приладів. Відомо, що швидкості пересування пішохода заважає сильний зустрічний вітер, температура і вологість повітря впливають на роботу певних механізмів, агрегатів. Тому врахування цих факторів під час відтворення обстановки і обставин події - необхідна передумова вірогідності його результатів.
Деякі види відтворення обстановки і обставин події можуть мати доказове значення лише при умові проведення їх на тому самому місці, що і досліджувана дія. Це стосується випадків, коли експериментальне пере-віряється можливість проникнути через певний отвір у приміщення, бачити пішоходів у певних дорожніх умовах тощо. Цей тактичний прийом не застосовується, коли місце проведення дослідів не може вплинути на результати відтворення або

 
 

Цікаве

Загрузка...