WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Біржовий товар - Реферат

Біржовий товар - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Біржовий товар
План
1. Класифікація біржових товарів
2. Види біржових контрактів
3. Характеристика біржових товарів
4. Сільськогосподарська та промислова сировина
5. Фінансові інструменти
1. Класифікація біржових товарів
Не всі товари можуть бути біржовими - це однозначно доведено всією історією біржової діяльності. Біржовими, як правило, є сільськогосподарська сировина, енергоносії, цінні папери, валюта й інші фінансові інструменти. Як справедливо зазначено у вислові одного з відомих сучасних західних дослідників біржової справи Ф.Шварца, винесеного в епіграф до даного розділу, метою здійснення біржових операцій є не купівля гуртових партій товарів або фінансових інструментів, а отримання цінової інформації щодо майбутніх цін на них. Саме це дає змогу страхувати цінові та курсові ризики.
Об'єктами ф'ючерсної торгівлі є обмежена кількість стандартизованих за кількісними та якісними показниками товарів. До них належать близько 50 видів, однак вони становлять понад третину міжнародного товарообігу.
Поглиблене вивчення сучасного стану справ у біржовій торгівлі Заходу, застосування на міжнародних біржових ринках численних інноваційних товарів та технологій дозволило дещо уточнити класифікацію біржових товарів, які наводяться в останніх російських підручниках з біржової справи та монографії автора.
Пропонується поділити біржові товари лише на три великих групи, а саме:
І. Сільськогосподарська сировина, лісові товари та продукти їх переробки:
І) зернові:
ў пшениця, кукурудза, овес, жито, ячмінь, рис;
2) сім'я олійних культур та продукти його переробки:
ў льон (зерно), бавовна (зерно), соя (боби);
ў соєва олія, соєвий шрот;
3)жива худоба:
ў ВРХ (велика рогата худоба), живі свині, бройлери;
ў свине м'ясо, бекон, свині стегна;
4) текстильні товари:
ў джут;
ў натуральний, та штучний шовк, промита вовна та пряжа, бавовна;
5) харчові товари:
ў цукор, кава, какао (боби);
ў рослинні олії;
ў яйця;
ў картопля;
ў арахіс;
ў концентрат апельсинового соку;
6) пиломатеріали та фанера;
7) натуральний каучук.
II. Промислова сировина:
1) нафта-сирець та продукти її переробки:
ў дизельне паливо, мазут, пропан, газолін, бензин;
2) кольорові та коштовні метали:
ў алюміній, мідь, свинець, цинк, олово, нікель;
ў золото, срібло, платина, паладій;
III. Фінансові інструменти;
1) Цінні папери та відсоткові ставки:
а) облігації, зобов'язання та векселі Казначейства США та інших держав Європи та Азії, депозитні сертифікати банків;
б) акції;
в) відсоткові ставки: 30-ти денні, LIBOR;
г) фондові індекси провідних бірж.
2) Валюта:
а) британський фунт, євро, японська ієна, австралійський та канадський долари, мексиканське песо;
б) вклади в євродоларах.
3) Похідні фінансові інструменти:
а) форварди:
б) ф'ючерси;
в) опціони.
4) Гібридні комбінації фінансових інструментів:
наприклад, гібрид процентних та валютних інструментів тощо.
5) Синтетичні комбінації:
наприклад, опціон на ф'ючерсний контракт з пшеницею, опціон на ф'ючерсний контракт з індексом акцій тощо.
Як уже відомо, біржова торгівля проводиться без пред'явлення товарів під час торговельної сесії. Отже, товар має відповідати таким вимогам, щоб його опис у біржовому контракті дозволяв продавцям і покупцям мати чітке уявлення щодо його кількісних та якісних характеристик. Оскільки біржова торгівля вимагає значної концентрації попиту і пропозиції, то біржові товари повинні відповідати таким характеристикам:
ў масовість;
ў здатність до стандартизації;
ў замінність;
ў вільне ціноутворення.
Біржові контракти на провідних зарубіжних біржах дійсно є масовими за обсягами. Наприклад, один лот, або зерновий контракт на Чиказькій торговельній палаті, що є найбільшою зерновою біржею у світі, за обсягом становлять 5000 бушелів зерна, що є мірою об'єму і за розмірами відповідає залізничному вагону, в якому транспортується зерно. Щоб зрозуміти, як цей контракт оцінити у прийнятих в Україні мірах ваги та об'єму, потрібно знати його вагу. А вага кожен раз буде іншою: наприклад, 5000 бушелів пшениці важить 136,1 т, 5000 бушелів кукурудзи - 127 т, вівса - 72,6 т. На європейських біржах зерновий лот складає 100 т.
На Українській аграрній біржі один лот пшениці має обсяг вагонної партії 60 т насипом, для соняшникової олії при перевезенні автотранспортом 8-12 т, залізничним транспортом також 60 т.
Аналогічно значними за обсягами є біржові контракти з нафтою - 1000 барелей, що також є мірою об'єму. Вага цих контрактів залежить від марки нафти і коливається від 135 до 136,7 т; кольорові метали - 25 т, коштовні метали, наприклад, золото - 100 трійських унцій (3,11 кг) тощо. Правилами біржової торгівлі жорстко регламентується кількісні параметри, відхилення від встановлених ваги або об'єму не повинно перевищувати 3%.
Значними за сумами грошей є біржові контракти з фінансовими інструментами, наприклад: лот акцій складає 100 штук, казначейська облігація США з 15-річним терміном до відшкодування з 10%-им купоном, який виплачується двічі на рік, має номінал $100 000, казначейський вексель США з 13-ти тижневим терміном має номінал $1 000 000, ф'ючерсний контракт на фунти стерлінгів має обсяг у ?62 500 тощо.
Крім кількісної стандартизації біржові товари мають чітко визначену якісну стандартизацію. Для кожного виду сільськогосподарської сировини у якості базового вибирається типовий сорт, згідно з яким здійснюється якісна градація інших сортів у даній товарній групі. Ціна базисного сорту, яка максимально відображає споживчі якості товару даної групи, є базовою для визначення ціни на товари іншої якості. Більш детально дізнатися про якісну стандартизацію можна з монографії за редакцію академіка П.Т. Саблука або із спеціальної літератури по товарознавству. На американських біржах котируються в основному у якості базових сортів м'яка та тверда озимі червоні пшениці. На всі інші сорти існує система знижок та надбавок до базисного сорту.
Масовість та здатність до стандартизації зумовлюють і таку наступну ознаку, як замінність. Саме ця ознака, характерна для фінансових інструментів зумовила їх успіх у біржовій торгівлі впродовж останніх 10-ти років ХХ-го ст.
Останньою за списком, але не за сутністю є ознака вільного ціно-утворення. Саме вільне ціноутворення є головним критерієм для відбору товару біржами. Причому процес ціноутворення на ринку чистої конкуренції, яким і є біржовий ринок, передбачає концентрацію попиту та пропозиції з метою встановлення справедливої ринкової ціни на такі товари, на які інших способів визначити таку ціну просто не існує.
В Україні і на початку ХХІ-го ст. в період збирання врожаїв дуже важко визначається рівноважна ціна на зернові культури. Оскільки своїхф'ючерсних бірж досі не створено,

 
 

Цікаве

Загрузка...