WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття торгового права та відносини, які воно регулює - Реферат

Поняття торгового права та відносини, які воно регулює - Реферат


Реферат на тему:
Поняття торгового права та відносини, які воно регулює
ПЛАН:
1. Поняття торгового права, торговельної діяльності та їх ознаки.
2. Торгівля, промисел і торговельна діяльність.
3. Відповідальність за незаконну торговельну діяльність.
4. Державна реєстрація суб'єктів торговельної діяльності.
5. Джерела торгового права.
1. Поняття торгового права, торговельної діяльності та їх ознаки.
Торгове право - це галузь права, яка регулює торговельну діяльність та пов'язані з нею відносини в сфері товарного обігу.
Поняття торговельної діяльності дають Закон України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та Постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок заняття торговельною діяльністю та правила торгового обслуговування населення " згідно яких:
Торговельна діяльність - це ініціативна, самостійна діяльність юридичних осіб і громадян по здійсненню купівля і продажу товарів народного споживання з метою отримання прибутку.
До торговельної діяльності відноситься роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торгово-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові засоби та з використанням кредитних карток.
До інших видів діяльностей, які безпосередньо не відносяться до здійснення операцій по передачі права власності на товар, але які регулюються нормами торгового права відносяться операцію по транспортуванню, зберіганню, рекламі товару, захисту прав споживачів та деякі інші операції, які обслуговують торгівлю.
Тобто торгове право регулює два види суспільних відносин:
" відносини по безпосередньому здійсненню угод купівлі-продажу товару;
" відносини, які обслуговують здійснення угод купівлі-продажу та захисту прав споживачів.
Враховуючи те, що торговельна діяльність є різновидом підприємницької діяльності і відноситься до сфери надання послуг, то вона має основні ознаки цієї діяльності:
Ініціативність - підприємець вишукує можливості максимального використання обмежених ресурсів та їх ефективного використання на практиці.
Самостійність - підприємець сам вирішує яким товаром здійснювати торгівлю, в яких об'ємах та організаційно-правових формах і сам несе відповідальність за результати своєї діяльності. Торговельна діяльність здійснюється на власний ризик.
Систематичність - згідно Декрету КМУ "Про податок на промисел", системою, як правило, вважається здійснення продажу вироблених або придбаних товарів більше ніж чотири рази на протязі календарного року ( виключення: продукція тваринництва та рослинництва, вироблена на особистій присадибній ділянці; особи, які придбали патент на промисел; особи, в діях яких є ознаки адміністративного правопорушення або злочину; при продажу автотранспорту).
Торговельна діяльність може здійснюватися тільки фізичними та юридичними особами, які зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності.
Торговельна діяльність здійснюється з метою отримання прибутку.
2. Торгівля, промисел і торговельна діяльність.
Торгівля - це будь-які операції, що здійснюються за договором купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на товари. (Закон України "Про ліцензування окремих видів господарської діяльності").
Торгівлею мають право займатися не тільки підприємці. Так, згідно п.5 Правил торгівлі на ринках "торгівлю на ринках мають право здійснювати громадяни, громадяни підприємці, сільськогосподарські та інші підприємства, торгово-закупівельні підприємства (надалі - Продавці)". Тобто, торгівлею без реєстрації як суб'єкти підприємницької діяльності і без сплати податку на промисел мають право займатися фізичні особи:
" які продають вирощену у особистому підсобному господарстві, на присадибних, дачних та садових ділянках продукцію рослинництва, тваринництва, як у живому виді, так і продукцію їх забою та у вигляді первинної переробки, а також продукцію власного бджільництва;
" які здають вторинну сировину;
" за відчуження майна, яке їм належить за правом приватної власності, за нотаріальне затвердження якого сплачено державне мито.
Торгівлею у вигляді промислу мають право займатися фізичні особи, які не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності і здійснюють не систематичну, не більше чотирьох разів на рік, продаж виробленого і придбаного товару та сплачують податок на промисел, тобто придбали разовий торговий патент від 3 до 7 календарних днів (Декрет КМУ "Про податок на промисел" від 17.03.93 р.).
Торговельною діяльністю мають право займатися фізичні та юридичні особи, які зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності і у випадках, передбачених законами, отримали ліцензії та торговий патент і здійснюють систематичну купівлю-продаж товару.
Не мають право займатися торговельною діяльністю:
" фізичні особи, які не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, та юридичні особи, статутними документами яких цей вид діяльності не передбачений.
" фізичні особи, яким Законами України "Про підприємництво", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус суддів", "Про боротьбу з корупцією" та ін. - цей вид діяльності забороняється (народні депутати, військовослужбовці, державні службовці та ін.).
" юридичні особи, які працюють у сфері банківської діяльності.
Окремими видами торговельної діяльності мають право займатися тільки суб'єкти, які отримали ліцензію (торгівля горілчаними та тютюновими виробами, вогнепальною зброєю, лікарськими препаратами та ін.).
Окремі види торговельної діяльності мають право здійснювати тільки спеціальні суб'єкти. Так, діяльність по випуску та обігу цінних паперів мають право здійснювати тільки банки або акціонерні товариства для яких це є виключним видом діяльності.
3.Відповідальність за незаконну торговельну діяльність.
Незаконна торговельна діяльність - це здійснення угод купівлі-продажу товарів або інших предметів з ухиленням від реєстрації у встановленому порядку з метою отримання неконтрольованого державою прибутку.
Якщо сума прибутку не перевищує семи неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян, то наступає адміністративна відповідальність згідно ст. 160-2 КУпАП ( накладання штрафу

 
 

Цікаве

Загрузка...