WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проект Конституції Євросоюзу - Реферат

Проект Конституції Євросоюзу - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Проект Конституції Євросоюзу
Загальні відомості про Конституцію ЄС
Розширення Європейського Союзу, яке відбулося 1 травня 2004 року, призвело до історичних змін політичних, географічних та економічних умов для України та Євросоюзу. Сьогодні Європейський Союз та Україна мають спільний кордон і як безпосередні сусіди будуть посилювати свою політичну та економічну взаємопов'язаність. Розширення дає можливість для України та Європейського Союзу розвивати якомога тісніші відносини, що виходитимуть поза рамки співробітництва до поступової економічної інтеграції та поглиблення політичного співробітництва. Європейський Союз та Україна сповнені рішучості посилити свої відносини та сприяти утвердженню стабільності, безпеки і добробуту. Такий підхід заснований на спільних цінностях, спільній власності та диференціації. Це сприятиме подальшому зміцненню нашого стратегічного партнерства.
29 жовтня 2004 року у Римі лідерами країн Євросоюзу була підписана загальна Конституція, за якою у Європи тепер буде президент і певні атрибути федеративної держави.
Конституція ЄС містить чотири розділи: інститути ЄС, компетенція інститутів ЄС та її здійснення, політика ЄС у різних сферах, порядок перегляду Основного закону.
У преамбулі конституції зазначається, що вона "надихається культурною, релігійною й гуманістичною спадщиною Європи". А у її текст включена Європейська хартія основних прав і свобод громадян.
Конституція змінює структуру і функції інститутів Євросоюзу. У Раді ЄС з'явиться посада президента. Зараз пост глави Ради за принципом ротації кожні півроку передається з однієї країни ЄС до іншої, президент же буде призначатися Радою строком на два з половиною роки, при цьому його повноваження будуть дуже обмежені.
У Євросоюзі також з'явиться міністр закордонних справ, що буде представляти єдину європейську зовнішню політику. Однак країни - члени ЄС як і раніше зможуть виробляти власну позицію з будь-якого питання, і глава МЗС Євросоюзу зможе говорити від його імені тільки в тому випадку, якщо буде досягнутий консенсус.
Конституція розширює повноваження Європарламенту, який буде не тільки затверджувати бюджет, але й займатися проблемами, пов'язаними зі станом громадянських свобод, прикордонного контролю й імміграції, співробітництва судових і правоохоронних структур всіх країн ЄС.
Зараз у Раді Європи рішення досягаються за згодою всіх країн, що затягує їх прийняття. Конституція ж вводить поняття "подвійної більшості": для того щоб закон був прийнятий, за нього повинні проголосувати 55 відсотків країн, де проживають не менш як 65 відсотків населення ЄС. Окремі держави, відповідно до конституції, не будуть мати права вето. При цьому, якщо яка-небудь країна буде незадоволена постановою або рішенням Європейської Ради, вона зможе зупинити його дію за умови, що її підтримають ще як мінімум три інших держави.
Число депутатів Європарламенту тепер не зможе перевищувати 750 осіб. Обмежено буде й число членів Еврокомісії: якщо сьогодні у кожної держави-члена повинен бути в "уряді" ЄС свій представник, те незабаром їх буде всього 18.
Закони ЄС будуть прийматися за наступною процедурою: Еврокомісія розробляє законопроект і направляє його в Європарламент. При схваленні більшістю голосів у Європарламенті, законопроект направляється в Європейську Раду, яка повинна затвердити його кваліфікованою більшістю.
Переглядати ж Конституцію можна тільки одностайною ухвалою всіх держав-членів. Така ж одноголосність потрібна і при прийнятті рішень, що стосуються оборони Союзу.
Конституція ЄС теоретично повинна набутити чинності 1 січня 2007 року після того, як вона буде ратифікована парламентами всіх країн, що входять у Євросоюз, а також схвалена всенародними референдумами у 9 країнах ЄС.
Лідери країн Євросоюзу на саміті в Брюсселі вирішили продовжити ратифікацію європейської конституції. При цьому продовжено термін її ратифікації - раніше було передбачено, що ратифікація завершиться у листопаді 2006 року.
"Процес ратифікації продовжено... Країни, які мали провести референдуми, самостійно і суверенно це визначать", цитує слова головуючого в ЄС прем'єр-міністра Люксембурга Жана Клода Юнкера Onet.
Він пояснив, що вже немає зобов'язання провести референдуми до 1 листопада 2006 року. Він також сказав, що не можна вдавати, ніби нічого не сталося, маючи на увазі поразку конституції у Франції та Нідерландах. І це потребує більше дискусій та переосмислення.
Лідери ЄС запланували провести у червні 2006 року спеціальний саміт, де мають "дебатувати та переосмислювати" це питання.
Юнкер передбачає, що процес ратифікації конституції не закінчиться навіть у середині 2007 року. Але перед цим буде черговий саміт ЄС, на якому планується проаналізувати ситуацію. На той час головувати в ЄС буде Австрія.
Прем'єр Люксембурга проситиме парламент країни відкласти національний референдум, який заплановано було на 10 липня ц.р.
Лідери Чехії, Данії, Ірландії та Португалії також оголосили про намір перенести референдуми в своїх країнах пізніше.
Жодна країна ЄС не висловилася за відміну конституції ЄС чи за те, щоб перервати процес ратифікації - підкреслили голова Єврокомісії Жозеф Мануель Баррозу та президент Європарламенту Хозе Борель на прес-кноференції у Брюсселі.
"Франція та Нідерланди не висловилися за те, щоб затримати ратифікацію, що означає, що вони сподівають певного дня ввести в дію конституційний трактат", сказав Борель. Він не виключає, що обидві країни зроблять ще одну спробу ратифікації документу.
Юнкер підтвердив також, що вже прийняті ЄС зобов'язання щодо країн-кандидатів будуть дотримані.
Як відомо, аналітики прогнозували, що до моменту президентських виборів у Франції 2007 року не варто говорити про можливість повторного конституційного референдуму. І це створювало колізію. Бо весь процес ратифікації мав завершитись до листопада 2006 року.
На сьогодні, Конституцію ЄС вже ратифікували Литва та Угорщина. Протягом найближчого часу очікується проведення референдумів у Франції, Нідерландах, Великобританії, Данії, Чехії та Польщі.
Конституція для Європи - об'ємний документ принципово нової для ЄС якості. Текст Конституції для Європи написаний 21 офіційною мовою розширеного Євросоюзу.
За структурою Конституція для Європи розділена на частини, які, в свою чергу, складаються із розділів та підрозділів. Договір про запровадження Конституції для Європи складається з Преамбули, 448 статей, викладених у чотирьох частинах, та додаткових протоколів. У частині І визначені основні елементи конституційного устрою ЄС: цінності та цілі Союзу; розподіл повноважень між державами-членами та Союзом, а також окреслено процедури ухвалення рішень у інституціях ЄС. Окрім цього, у І частині містяться положення щодо громадянства Союзу, а також визначаються принципи демократії та фінансової політики Союзу. "Хартія основних прав Союзу", проголошена в грудні 2000 року, викладенау ІІ частині Конституції для Європи. У частині III Конституції для Європи в основному закріплено положення Договору про заснування Європейського Співтовариства, що визначають засади внутрішньої та зовнішньої політики Європейського Співтовариства. А у Частині IV

 
 

Цікаве

Загрузка...