WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правова концепція Рудольфа Ієрінга - Реферат

Правова концепція Рудольфа Ієрінга - Реферат


Реферат на тему:
Правова концепція Рудольфа Ієрінга
Рудольф фон Ієрінг, 1818-1892, - один з найвизначніших представників в історії юриспруденції. Його правова концепція викладена у тритомній праці "Дух римського права на різних етапах його розвитку" (1852-1854), двотомній праці "Мета в праві" (1877-1883) та найвідомішій праці "Боротьба за право" (1872), яка ще за життя автора була перекладена практично на всі європейські мови. Він був професором права в ряді європейських університетів. Його концепція грунтується на філософії Конта, поглядах Остіна, утилітаризмі Бентама та Міля. Відштовхуючись від конкретних матеріалів історії римського права, цивільного права, філософії права, Ієрінг в основу свого правового вчення поставив питання про сутність права, його соціальну роль та завдання. Теоретичні розробки вченого орієнтовані на вдосконалення законодавства, зміцнення конституційних основ держави.
Наукова творчість мислителя розпочалася з критики концепції історичної школи права з її запереченням необхідності кодифікації законодавства та з поглибленого вивчення і аналізу римського права. Останнє дало йому підставу стверджувати особливу важливість приватного права як основи права публічного. Розгляд римського права, його історії через призму потреб сучасного Ієрінгу правового розвитку дав змогу вченому зробити фундаментальний внесок у розвиток позитивістської юриспруденції. Вже у своїй першій праці "Дух римського права" мислитель відзначив важливість права як основного елементу соціально-політичної організації античного Риму, значення правових основ у римському суспільному житті.
Разом з тим, досліджуючи римське право, його історію, вчений звернув особливу увагу на "загальні" або "загальнолюдські" елементи, які були характерні практично для всіх норм римського права. Цим він принципово відрізнявся від одного з основоположників історичної школи права Савін'ї, який підкреслював тільки "національний" дух римського права. Водночас Ієрінг, який був учнем Савін'ї, поділяв його думку, що для знання та розуміння права треба знати його історію і походження. Отже, у концепції вченого правовий позитивізм виявляється і як історико-соціологічне дослідження права з метою обгрунтування його політичного змісту. По суті, у поглядах Ієрінга логіко-правовий та соціолого-правовий підхід були взаємопов'язані, відображаючи позитивістську методологічну орієнтацію вченого. Значення Ієрінга в розвитку теорії права полягає у тому, що він поєднав у своїх поглядах розробку всіх трьох основних напрямів у тогочасній правовій ідеології, зробивши свій внесок у розвиток кожного з них. Йдеться про логіку правових конструкцій, вивчення соціальної природи права і етичних основ права, тобто філософію права. При цьому він прагнув створити єдине вчення про право, показати тісний зв'язок догматики права і вчення про соціально-історичну та моральну природу, особливо рішуче критикуючи так звану юриспруденцію понять за перебільшену увагу до формально-догматичного боку у праві. В цілому Ієрінг заклав основи розвитку нової теорії, соціології та філософії права в Німеччині, справивши суттєвий вплив на розвиток кожного з цих напрямів науки.
Ключовими ідеями правової концепції Ієрінга є поняття "боротьба за право" та "мета права", які важливо розглянути грунтовніше.
У своїй праці "Боротьба за права" вчений писав: "Мета права є мир, а засіб - боротьба. Поки на право будуть посягання з боку неправа, а це триватиме вічно, до тих пір воно назавжди буде пов'язане з боротьбою. Життя права є боротьба - боротьба народів, урядів, станів, індивідів. Усе право у світі є наслідком боротьби". І далі: "Будь-яке право - чи це право всього народу, чи окремого індивіда - тільки тоді право, коли воно містить у собі готовність до власного захисту. Право - це не тільки логічне поняття, воно є жива життєва сила. Тому вже з давніх часів правосуддя зображали з терезами в одній руці і мечем у другій. Терезами воно міряє право, мечем воно його охороняє. Меч без терезів показував би тільки голе насильство, терези без меча - повне безсилля права. Обидва ці елементи нерозривно пов'язані між собою, і тільки там буде панувати справжній правовий порядок, де сила справедливості, яка керує мечем, відповідає спритності, з якою вона керує терезами". Відзначаючи важливість поєднання сили права і справедливості, вчений разом з тим підкреслював загальність боротьби за право, спільну відповідальність суспільства за нього. Він писав: "Право - це безперервна робота і при цьому робота не тільки державної влади, але і всього народу... Будь-який індивід, якому хоч раз доводилося відстоювати своє право, бере участь у цій загальнонаціональній роботі і вносить свою частку у справу здійснення правової ідеї на землі".
Термін "право" Ієрінг трактує у двох розуміннях: об'єктивному та суб'єктивному. В об'єктивному розумінні це є поняття сукупності правових норм, які охороняються державою, тобто узаконений порядок життя; у суб'єктивному розумінні право є конкретне втілення абстрактного правила у конкретні права та обов'язки суб'єкта правовідносин. В обох випадках, наголошує Ієрінг, право натрапляє на протидію і в обох випадках воно повинно її перемогти, іншими словами, право повинно шляхом боротьби встановлювати і відстоювати своє існування. З боку держави підтримка правового порядку, власне, й виявляється у безперервній боротьбі проти беззаконня, яке йому протистоїть. Проте не тільки в цьому. І тут вчений заперечує твердження представників історичної школи про органічний, природний розвиток права, подібно до розвитку мови. Саме держава за допомогою закону може змінювати існуючий порядок у бажаному напрямі. Однак ці зміни практично ніде і ніколи не відбуваються без боротьби. За Ієрінгом, "дуже часто буває так, що здійснення реформ можливе тільки шляхом дуже сильного втручання в царину існуючого права і приватних інтересів". Така ситуація зумовлена низкою факторів, проаналізувавши які, вчений дав досить чітку характеристику перспектив та проблем змін у праві, в законодавстві, врешті - у суспільстві. Він писав: "З існуючим правом упродовж тривалого часу настільки міцно сплелися

 
 

Цікаве

Загрузка...