WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Юридичні аспекти політичної боротьби в Англії в перші десятиліття XVII ст. - Реферат

Юридичні аспекти політичної боротьби в Англії в перші десятиліття XVII ст. - Реферат


Реферат на тему:
Юридичні аспекти політичної боротьби в Англії в перші десятиліття XVII ст.
Англійська революція 1640 1660 р. не була фатально неминучою - вона цілком могла і зовсім не відбутися, але той факт, що вона усе-таки відбулася, означає, що в англійському суспільстві склалися для неї відповідні чи умови передумови. Питанню про причини англійської революції присвячена величезна кількість книг і статей . У них виявляються й аналізуються економічні, соціальні і політичні фактори, що обумовили революційний вибух в Англії на початку 40-х рр. XVII в. Однак усього цього недостатньо для того, щоб зрозуміти, чому відбулася англійська революція.
Економічні протиріччя, соціальні і політичні конфлікти, що існували в англійському суспільстві в перші десятиліття XVII в., не мали такої глибини і сили, щоб їхній не можна було дозволити еволюційним і мирної шляхом, без революції і громадянської війни. Це аргументовано доводять багато істориків .
Але убедительнее всяких наукових праць по економічному, соціальному і політичному розвитку Англії в XVII в. таку можливість дозволу зазначених протиріч і конфліктів демонструє произошедшая тут у 1660 р. за підтримкою більшості населення реставрація монархії Стюартов . Як відомо, законним королем Англії був визнаний при цьому Карл II - син страченого революціонерами короля Карла I. Але адже не случися революції і громадянської війни, саме Карла II мали би англійці своїм королем у 1660 р. чи небагато пізніше.
Чому ж при наявності в англійському суспільстві умов для реалізації сценарію еволюційного і мирного розвитку тут усе-таки вибухнула революція, у ході якої відбулися дві громадянські війни, случилася страта законного короля, була ліквідована монархія? Чому у визначений момент революції упала монархія Стюартов, якщо вона виявилася настільки живучої, що спустя одинадцять років відродилася як би сама собою, при відсутності скільки-небудь серйозного опору з боку яких-небудь суспільних груп?
Політичний конфлікт, повлекший за собою революцію і громадянську війну, розвивався в англійському суспільстві протягом декількох десятиліть. В історичній літературі його описують, як правило, у виді протистояння двох інститутів державної влади - короля і парламенту . Це протистояння дійсне мало місце. Однак воно складало лише зовнішню, видиму сторону даного конфлікту. За нею ховалася інша, глибинна і більш значима його сторона - протиборство суспільних угруповань. Одні з цих угруповань поєднувалися навколо короля і використовували як інструмент здійснення своїх інтересів королівську владу. Інші спиралися в захисті своїх інтересів на парламент. Звідси і виникало протистояння названих інститутів державної влади.
Протягом перших десятиліть XVII в. зазначені суспільні угруповання, ведучи боротьбу між собою, не зневажали можливостями вирішити свої проблеми правовими засобами. Їхнє взаємне протиборство було багато в чому сутичкою правознавців, фехтуванням статтями законодавчих актів і юридичних прецедентів. Кожна з конфліктуючих сторін шукала в сфері права опору своїм домаганням і засобу приборкання домагань свого супротивника.
Відображенням цього служать такі документи, як "Апологія і Сатисфакція Палати Громад" 1604 р., "Петиція Палати Громад" 1610 р., "Протест Палати Громад" 1621 р., Прокламація короля Якова I 1622 р. про розпуск парламенту й ін.
У першому з названих документів Палата Громад спростовувала "помилкові зведення, відкрито преподносимие" королю. Одне з них складалося, зокрема, у тім, що парламент нібито має привілею не підставі права, "але лише по милості, поновлюваної для кожного Парламенту за допомогою дарування петицією, і в такий спосіб обмежені" . У відповідь на це твердження Палата Громад заявляла у своїй "Апології": "Наші привілеї і вільності є нашим правом і належною спадщиною не в меншій мері, чим наші самі землі і майно" .
Подібна декларація містилася й у "Протесті", з яким Палата Громад виступила 18 грудня 1621 р. Тут говорилося, що "вільності, пільги, привілею і юрисдикції Парламенту є стародавнім і безсумнівним природженим правом і спадщиною підданих Англії" .
Один з найбільш значних боїв на правовому полі між королівською владою і парламентом відбулося навесні 1628 р. Наслідком його стало прийняття документа за назвою "Петиція, представлений Його Величності Лордами Духовними і Світськими і Громадами, тими, що зібралися в дійсному Парламенті, що стосується різних Прав і Воль Підданих" чи скорочено - Петиція про право 1628 р.
Зміст Петиції показує, що парламентарії були стурбовані не стільки створенням нових правових установлень, скільки викорінюванням порушень старих. Посилаючись на Велику Хартію Вільностей і статути, видані в часи королів Едуарда I і Едуарда III, вони просили короля Карла I про те, щоб "надалі жодна людина не була примушуємо чи робити сплачувати які-небудь дарунки, позики, пожертвування, податки тощо без загальної згоди [вираженого] за допомогою Акта Парламенту, і щоб ніхто не був призиваємо до чи відповіді приведемо до чи присяги примушуємо до чи служби укладений у чи в'язницю іншим способом стиснутий чи стурбований у зв'язку з усім цим чи за відмовлення від цього. І щоб жодна вільна людина жодним з вищезгаданих способів не був укладений у чи в'язницю затриманий" . Крім того, парламентарії просили Його Величність не обтяжувати населення постоями солдатів і матросів, а також вилучити надані їм у мирний час деяким обличчям, призначеним комісарами, повноваження для суду по військових законах над солдатами і матросами, що зробили ті чи інші злочини.
Різні аспекти правової війни, що вели між собою протягом перших десятиліть XVII в. політичні угруповання англійського суспільства, виявляються в безлічі політичних і правових документів, у протоколах парламентських дебатів, у текстах листів і трактатів. Обвинувачуючи один одного в порушеннях правових норм, що протиборствують сторони одночасно з пристрастю, що не залишає сумнівів у щирості помислів, захищали історично сформовану в Англії юридичну конструкцію державного ладу - те, що ними називалося "конституцією нашого королівства" чи "основними законами" Англії.
Правознавець і парламентарій Дж. Уайтлок (1570 1632), виступаючи 2 липня 1610 р. у Палаті Громад, критикував спроби короля стягнути податки без згоди парламенту. "Зазначені дії, - заявляв він, - суперечать формі конституції нашого королівства, що складає державне право нашого королівства; і в такий спосіб вони ниспровергают основний закон королівства і ведуть до створення нової форми держави і керування" .
Король Яків I у прокламації 1622 р. про розпуск парламенту в такий спосіб пояснював це своє рішення: "Парламент, що відкрився в січні минулого року, діяв протягом декількох місяців з такою гармонією між нами і нашими людьми, паралелей якої немає ні в який інший час…[однак] після першої перерви в засіданнях парламенту, случившегося на Великдень, ми знайшли, що вони (парламентарії) стали великучастину часу витрачати скоріше на розширення границь своїх воль і на різні інші курйозні і марні речі, чим на створення і пропозицію гарних і корисних законів" . (Курсив наш. - В.Т.).
Протягом майже чотирьох десятиліть, що передувала революції, що протиборствують політичні

 
 

Цікаве

Загрузка...