WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості правового регулювання використання пластикових платіжних засобів - Реферат

Особливості правового регулювання використання пластикових платіжних засобів - Реферат

необхідні дані, може дати один із трьох варіантів відповіді. Відразу угода відбувається тільки в першому варіанті - при відповіді, що картка чинна і необхідна сума може бути використана. Другий варіант: із карткою усе в порядку, але сума занадто велика. У цьому випадку треба або підібрати щось дешевше і повторити авторизацію, або відмовитися від покупки. Третій варіант відповіді - картка анульована, тобто держатель заявив про її втрату (у випадку втрати або крадіжки), або банк сам припинив відносини з несумлінним клієнтом. У цьому випадку надходить команда затримати картку. Деякі банки у своїх інструкціях щодо здійснення операцій з платіжними пластиковими картами рекомендують в разі неможливості вилучення картки одержати максимальну інформацію про особу, що її пред'явила.
Електронний термінал дозволяє автоматизувати операцію дозвону і звертання до рахунку клієнта. У цьому випадку код зчитується з магнітної смуги. Зв'язок здійснюється по тим ж телефонним лініям, але за допомогою модему. Відповідність підпису перевіряється візуально.
І, нарешті, одержання готівки за допомогою електронного банкомата. Банкомат - це пристрій, сполучений із центральним комп'ютером у режимі ON-LINE, що автоматично робить авторизацію і, якщо усе в порядку, то видає готівку. Ще при оформленні картки клієнт одержує крім самої картки запечатаний конверт, що містить PIN-код - цифровий код, який буде відомий тільки йому (не знає код навіть банкір; код автоматично наноситься на папір і запечатується в конверт при видачі картки; визначити PIN-код, звернувшись до комп'ютера в банку, неможливо, бо на магнітній смузі його теж немає).
Іноді клієнту дають можливість під час отримання картки самостійно набрати цей код на спеціальній закритій клавіатурі. Це схоже на кодування в автоматичній камері схову. При видачі готівки банкомат у визначений момент запитує PIN-код. Клієнт, що втратив ( або забув) код, може бути оштрафований, оскільки угоди, у такій ситуації передбачають заміну картки.
При спробі тричі набрати неправильний помилковий PIN-код банкомат захоплює картку. Те ж відбувається, якщо результат авторизації негативний.
Коли ж усе в порядку, держатель картки, одержує готівку, а також, при бажанні - виписку про стан рахунка, сума на якому змінилася за командою пристрою. Можна звернутися за допомогою банкомата і просто для того, щоб одержати інформацію про свій поточний рахунок.
Пластиковою карткою може користуватися тільки та особа, ім'я і прізвище якої нанесені на особову сторону картки, її не можна передавати іншим особам.
Очевидно, що відносини, які виникають в процесі застосування пластикових платіжних засобів дуже специфічні і тому потребують спеціального регулювання.
Відсутність такого регулювання призводить до того, що в одних випадках учасники ринку пластикових карток не повідомляють правоохоронні органи про відомі їм факти злочинних посягань, покриваючи збитки за рахунок власних ресурсів. В такий спосіб вони намагаються підтримати рівень ділової репутації, а також уникнути втручання контролюючих і правоохоронних органів в свою комерційну діяльність. В інших випадках співробітники правоохоронних органів помилково оцінюють злочинні посягання, як цивільно-правові делікти.
Прийняття в Україні пакету нормативних актів, які встановили б єдині правила поведінки на ринку пластикових платіжних засобів, найближчим часом виглядає дуже проблематичним. Крім того певний вітчизняний досвід в цій справі показує, що доцільніше поступово розробляти норми і правила, що регулюють відносини між окремими учасниками ринку і на окремих етапах обслуговування пластикових карток, потім перевірити ефективність на практиці і лише після цього приступити до створення єдиного положення про пластикові картки. Одночасно можуть бути підготовлені і прийняті спеціальні норми кримінального переслідування за злочинні посягання з використанням пластикових платіжних засобів.
В теперішній же ситуації співробітники правоохоронних органів за наявності відповідної підготовки, а також організаційних зусиль, можуть успішно протидіяти злочинним посяганням, використовуючи норми чинного кримінального кодексу України. Ми вважаємо оцінку чинного кримінального законодавства, як нездатного захистити інтереси власника [113] помилковою. В основі цієї помилки малопомітна підміна фактів: дефіцит правозастосовчої практики видається за дефіцит кримінально-правових норм. Серед практичних працівників поширена також думка, що з прийняттям нового кримінального закону [113] протистояти злочинним посяганням буде легше. На наш погляд, малоймовірно, щоб нове законодавство саме по собі застосовувалось ефективніше від чинного.
В Україні відповідальність за скоєння злочинів з використанням пластикових платіжних засобів наступає за традиційними статтями кримінального кодексу (крадіжка, шахрайство, підробка, тощо).
Будь-який спосіб злочинних посягань з використанням пластикових платіжних засобів, в основі своїй має корисливий мотив. Тому такі дії в залежності від способу і фактичної приналежності предмета злочинних посягань можуть кваліфікуватися за такими нормами кримінального кодексу України.
Стаття 81 КК України. Розкрадання державного або колективного майна шляхом крадіжки.
Стаття 140 КК України. Крадіжка (індивідуального майна).
Стаття 83 КК України. Розкрадання державного або колективного майна шляхом шахрайства.
Стаття 143 КК України. Шахрайство (заволодіння індивідуальним майном).
Стаття 84 КК України. Розкрадання державного або колективного майна шляхом привласнення, розтрати або зловживання посадовим становищем.
Стаття 861 КК України. Розкрадання державного або колективного майна в особливо великих розмірах.
Додатково дії зловмисників можуть кваліфікуватися за статтями КК: 194 - підробка документів, штампів і печаток, збут їх та використання підроблених документів; 1844 - фіктивне підприємництво; 1486 - незаконне збирання з метою використання абовикористання відомостей, що становлять комерційну таємницю; 1487 - розголошення комерційної таємниці.
Оскільки основною ланкою технологічного ланцюжка системи безготівкових розрахунків є автоматизовані системи, окремо може використовуватися стаття 1981 - порушення роботи автоматизованих систем.
Таким чином проблема не в кваліфікації злочинних дій, а втому як їх виявити, а також зібрати, закріпити і використати докази. В наступному розділі нами приведена характеристика і класифікація способів злочинних посягань, пов'язаних з використанням пластикових платіжних засобів, обізнаність з якими, на наш погляд, дозволить практичним краще організувати роботу у цьому напрямку.
Відзначимо також, що правовою основою для здійснення заходів, в тому числі оперативно-пошукового характеру, для виявлення і розкриття злочинів, пов'язаних з використанням пластикових платіжних засобів, є статті кримінально-процесуального кодексу України: 111 - справи, за якими провадження попереднього слідства обов'язкове; 94 - приводи і підстави до порушення кримінальної справи.
Список використаної літератури
1. Автономное устройство защиты данных в каналах связи глобальных телекоммуникационнх сетей / В.В.Бойко, А.А.Довыдьков, А.М.Кудин и др. // Безопасность информации.- 1995.- № 1.- С.33-37.
2. Аглотков С.А. HP OpenView - як засіб адміністрування банківських систем // Перспективні банківські технології.- К.: Коміздат, 1997.- С.39.
3. Алексеев Н.В. Международные валютно-финансовые и кредитные отношения.- М.: Наука, 1990.
4. Алексенцев А.И. О подготовке и повышении квалификации специалистов по защите информации // Вопросы защиты информации.- 1995.- № 1.- С.45-52.
5. Анализ каналов уязвимости системы RSA / И.Д.Горбенко, В.И.Долгов, А.В.Потый, В.Н.Федорченко // Безопасность информации.- 1995.- № 2.- С.22-26.
6. Андреев А.А. Пластиковые карточки в России // Пластиковые карточки в России: Сборник / Сост. А.А.Андреев, А.Г.Морозов, Д.А.Равкин.- М.: БАНКЦЕНТР, 1995.- С.6-65.

 
 

Цікаве

Загрузка...