WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Впровадження і розвиток пластикових платіжних засобів в Україні - Реферат

Впровадження і розвиток пластикових платіжних засобів в Україні - Реферат


Реферат на тему:
Впровадження і розвиток пластикових платіжних засобів в Україні
Як тільки виникає необхідність аналізу процесів впровадження і розвитку системи пластикових платіжних засобів (ППЗ) в Україні, зростає вірогідність неточності інформації. Це є, з одного боку, наслідком багаторічної закритості нашого суспільства і недостовірності реклами. З іншого боку, пояснення криється в молодості нашого карткового бізнесу, катастрофічній нестачі спеціалістів, тому будь-який успішний досвід у цій галузі вважається комерційною таємницею, яка використовується банками як зброя конкурентної боротьби. Проте ми будемо спиратися лише на твердо встановлені факти [10,16,24-26,31,48,61,65,73,75,91,94,96].
Сьогодні вже немає сумнівів у тому, що ринок ППЗ є одним із найбільш динамічно зростаючих сегментів української економіки. Буквально за один рік електронні платежі увійшли в наше життя і зайняли там досить міцні позиції [96]. Емісія банківських платіжних карток (БПК) міжнародних і локальних платіжних систем досягла досить високих показників навіть за світовими мірками. В Україні усе більше людей віддає перевагу зручним безготівковим платежам за допомогою пластикових платіжних засобів (ППЗ).
Відповідно до законодавства України фізичним особам можна вивозити за кордон валюту на суму не більше 1000 доларів США, а за платіжними документами, якими є і кредитні картки, - до 5000 доларів США. Це теж дуже важлива перевага для їхніх власників.
БПК стали доступними не тільки для людей із високим рівнем прибутків, як це було на початкових етапах. Випущено в оборот велику кількість так званих зарплатних карт [48], і, як наслідок, усе більше організацій віддають перевагу виплаті заробітної плати своїм співробітникам на спеціальні карткові рахунки (СКС) у банках [91]. Лише в Києві нараховується близько 20000 утримувачів зарплатних карт, причому ця форма розрахунку тільки починає розповсюджуватися [65, С.13].
Міжнародні платіжні системи (МПС) високо оцінюють перспективність і потенціал українського ринку і здійснюють певні інвестиції. Цьому сприяє також політика Національного банку України, який приділяє велику увагу розвитку платіжних систем в Україні. А той факт, що системи Visa International і Europay International дозволили ведення рахунків за пластиковими картками Visa, Eurocard/MasterCard, Cirrus/Maestro у національній валюті - гривні - є доказом, що український картковий ринок оцінюється сьогодні як стабільний і перспективний.
Картки Міжнародних пластикових систем сьогодні можна придбати в таких банках м.Києва, як АТ "Укрінбанк", АППБ "Аваль", "Інтербанк", "Перкомбанк", "Промінвестбанк", "Укрексімбанк", "Легбанк", "Україна", "ПравексБанк", "Києво-Печерський банк", "Ощадбанк", "ВАБанк", "Ажіо", "Укргазбанк", "Приватбанк" (Київське регіональне управління) та ін., а також в інших містах України, наприклад, у "Першому Українському Міжнародному Банку" (м.Донецьк).
З недавнього часу банк "Аваль" почав емітувати нові ПК AVAL CARD. Цей проект здійснюється разом із банком "Оптимум", що розробив і впровадив аналогічні картки в Росії [8]. AVAL CARD - це різновид інтелектуальних або смарт-карт, що на відміну від звичайних карт із магнітною смугою мають вплавлений кремнієвий кристал інтегральної мікросхеми і є мультивалютними.
Для одержання такої картки необхідно відкрити в банку поточний рахунок у гривнях або, за бажанням клієнта, в іншій валюті. AVAL CARD є доступнішою для населення України, ніж картки МПС, оскільки мінімальна сума, на яку вона видається, становить 30 доларів США. Плата за одержання картки - 12 доларів. Якщо ж рахунок відкривається на суму більше 300 доларів США, то кредитна картка оформляється безкоштовно. За обслуговування клієнт щорічно сплачує 20 гривень. На мінімальний залишок на картці банк нараховує відсотки (більш 5%).
Слідом за розвитком ринку пластикових карток в Україні також сформувався ринок продуктів і послуг, пов'язаних із випуском карт [65,С.14-15], обробкою електронних платежів [18], здійсненням обміну інформацією. У 1998 р. банк "Аваль" провів успішні переговори з великими універмагами і підприємствами сфери послуг з приводу встановлення в них терміналів. У м.Москві вже працює мережа магазинів і готелів, що приймають до оплати OPTIMUM CARD. AVAL CARD принципово не відрізняється від російського аналога, тому передбачається, що вони будуть взаємозамінними при розрахунках. На наш погляд, впровадження таких банківських технологій на макрорівні призведе до скорочення готівки в обороті, а також прискорить час проходження платежів, що важливо для всієї української фінансової системи. Для конкретних же банків це теж вигідно, тому що розширюється коло їхніх клієнтів. Банками м.Києва уже видаються кредитні картки стандарту системи Visa трьох типів - CLASSIC, BUSINES і GOLD. Але самим реальним для фізичних осіб в Україні є придбання тільки картки Visa CLASSIC, тому що кредитні картки Visa GOLD відкривають тільки давнім, перевіреним і заможним клієнтам.
Банк "Приватбанк" у 1996 р. почав випуск карток Visa GOLD і Visa BUSINES. На сьогодні Україна стала сотою країною, яка отримала доступ до єдиної мережі VisaNet. Ця мережа об'єднує всіх членів асоціації для авторизації, клірінга і розрахунків. Характерно те, що основний конкурент асоціації Visa International у Європі - компанія Europey - оголосила про початок випуску своїх карт в Україні трохи раніше, так що конкурентна боротьба за український картковий ринок продовжується.
Основними продуктами на цьому ринку є: програмне забезпечення для емісії і еквайрингу пластикових карток, обладнання, а також програмне забезпечення для роботи з ПК у пунктах сервісу і торгівлі.
Банківське програмне забезпечення в Україні, за нашими даними, представлено чотирма основними продуктами фірм: ACI,

 
 

Цікаве

Загрузка...