WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відповідальність за заподіяння шкоди - Курсова робота

Відповідальність за заподіяння шкоди - Курсова робота

заподіювачем шкоди встановлених правил та норм, наприклад, коли внаслідок відключенння опалення особа захворіла на гостре респіраторне захворювання.
Специфіка моральної шкоди, завдана життю та здоров'ю фізичної особи, полягає також і в тому, що вона не може бути відшкодована в натурі та оцінена в грошовому еквіваленті.
Певними особливостями наділений і причинно-наслідковий зв'язок між протиправним діянням та завданою шкодою. У цих деліктних зобов'язаннях він має складний характер, що зумовлене специфікою завданої шкоди. Тобто слід доводити наявність причинно-наслідкового зв'язку не лише між протиправним діянням та каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я або смертю, а й причинно-наслідковий зв'язок між цими ушкодженнями здоров'я і втратою життя.
Певними особливостями наділена і вина заподіювача шкоди у цьому деліктному зобов'язанні. Як і за загальними правилами, вина заподіювача презюмується аж поки він не доведе свою невинність.
Однак для більш детального розгляду цього делікту доцільно деференціювати його на два підвиди залежно від благ, яким заподіюється шкода:
" відшкодування шкоди, завданої здоров'ю фізичної особи внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я;
" відшкодування шкоди, завданої внаслідок смерті потерпілого.
Особливості відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок смерті потерпілого
Важливим різновидом цих деліктних зобов'язань є завдання шкоди життю фізичної особи, тобто заподіяння смерті потерпілому.
Специфіка цього делікту полягає в тому, що у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина потерпілого, народжена після його смерті (ч.1 ст.1167 ЦК України).
Законодавець визначає виключний перелік непрацездатних осіб, які були на утриманні померлого потерпілого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також строк, впродовж якого вони мають право отримувати відповідні відшкодування шкоди, завданої смертю їх утримувача. За ч.1 ст.1200 ЦК України шкода відшкодовується:
" дитині, яка має право на відшкодування шкоди до досягнення нею 18 років, а у разі, якщо вона є учнем або студентом, до закінчення навчання, але не більш як до досягнення нею 23 років;
" чоловікові, дружині, батькам, які досягли пенсійного віку, встановленого законом, довічно;
" інваліду, якого потерпілий зобов'язаний був утримувати, відшкодування виплачується впродовж строку його інвалідності;
" одному з батьків або другому з подружжя чи іншому членові сім'ї незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і здійснюють догляд за: дітьми, братами, сестрами, внуками померлого, відшкодування виплачується до досягнення останніми 14 років;
" іншим непрацездатним особам, які були на утриманні потерпілого, відшкодування виплачується протягом 5 років після його смерті.
Зазначеним особам впродовж зазначеного строку відшкодовується шкода у розмірі середньомісячного заробітку потерпілого з вирахуванням частки, що припадала на нього самого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні, але не мають права на відшкодування шкоди.
Окрім розміру середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого, особи, яким завдано шкоди смертю годувальника, мають право вимагати відшкодування моральної шкоди, пов'язаної зі смертю годувальника (ч.2 ст. 1168 ЦК України), витрат на поховання та на спорудження надгробного пам'ятника особі, яка зробила ці витрати (ст.1201 ЦК України).
Порядок відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва та іншого ушкодження здоров'я або смерті
Відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю потерпілого, здійснюється щомісячними платежами (ч.1 ст.1202 ЦК України). Цей принцип виходить з того, що особа, яка має відшкодувати цю шкоду, отримує свій заробіток (доходи) переважно в щомісячному режимі. Проте за наявності обставин, що мають істотне значення, та з урахуванням матеріального становища фізичної особи, яка завдала шкоди, сума відшкодування може бути виплачена одноразово, але не більше як за три роки наперед (абз. 2 ч. 1 ст. 1202 ЦК України).
Окрім цього, законодавець встановлює можливість відшкодувати моральну шкоду, завдану каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, одноразово або здійсненням щомісячних платежів (ч.1 ст.1168 ЦК України), а в окремих випадках, до яких згідно з ч.2 ст. 1202 ЦК України належить стягнення додаткових витрат, викликаних необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків протезування, стороннього догляду тощо, таке відшкодування може бути здійснене наперед у межах строків, встановлених на основі висновку відповідної лікарської експертизи, а також у разі попередньої оплати послуг і майна (придбання путівки, оплата проїзду, оплата спеціальних транспортних засобів тощо).
Оскільки витрати щодо відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я або смертю, мають переважно строковий характер, то слід зважити і на те, що за цей період може відбутися і ряд якісних змін з таким особистим немайновим благом фізичної особи, як здоров'я. Воно, зокрема, може покращитися, внаслідок чого працездатність збільшиться чи відновиться, або погіршиться, що спричинить зменшення або припинення працездатності. І тому в цих випадках має йтись про зміну розміру відшкодування платежів.
Так, потерпілий має право на збільшення розміру відшкодування шкоди, якщо його працездатність знизилася порівняно з тією, яка була у нього на момент вирішення питання про відшкодування шкоди
І навпаки, особа, на яку покладено обов'язок відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я потерпілого, має право вимагати зменшення розміру відшкодування шкоди, якщо працездатність потерпілого зросла порівняно з тією, яка була у нього на момент вирішення питання (ст1204 ЦК України).35
3.3 Відповідальність за шкоду, заподіяну внаслідок злочину
Важливу роль у боротьбі зі злочинністю відіграють ефективні способи цивільно-правового відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок злочину. Виконання цього завдання можливе завдяки створенню майнових перешкод незаконному використанню об'єктів власності, забезпечення майна потерпілому або відшкодування йому шкоди, як майну, так і життю або здоров'ю потерпілого.
Доцільність окремого розгляду цього питання викликана не лише тим, що при відшкодуванні шкоди, заподіяної злочином, наявна ціла низка особливостей, але й доволі великою питомою вагою цивільно-правових норм, які в чинному ЦК України врегульовують це питання.
Насамперед шкода, заподіяна внаслідок злочину, так званий кримінально-правовий або злочинний делікт, має суттєву специфіку в умовах настання цивільно-правової відповідальності.
Протиправне діяння цього деліктного зобов'язання має бути не просто

 
 

Цікаве

Загрузка...