WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості участі прокурора в цивільному судочинстві України - Дипломна робота

Особливості участі прокурора в цивільному судочинстві України - Дипломна робота

необхідність. При цьому суд обов'язково виносить ухвалу про допуск скарги до провадження у зв'язку з винятковими обставинами й витребування справи або про відмову в цьому.
У разі допуску скарги й витребування справи ухвала надсилається до відповідного суду, тобто того, у якому розглядалася справа. Копії ухвали разом зі скаргою надсилаються особам, які беруть участь у справі. Якщо в допуску скарги до провадження відмовлено, копія такої ухвали надсилається лише особі, яка подала скаргу. При допущенні скарги до провадження і витребування справи суд може ухвалою зупинити виконання судових рішень. Ця норма поширюється також на скарги щодо визнання судового рішення міжнародною судовою установоютаким, що порушує міжнародні зобов'язання України (ч. 2 ст. 354 ЦПК). Ухвали суду щодо допуску або відмови у ньому оскарженню не підлягають.
У ч. 2 ст. 357 ЦПК зазначено, що розгляд справи в порядку провадження у зв'язку з винятковими обставинами здійснюється колегією суддів Судової палати в цивільних справах Верховного Суду України за наявності не менше двох третин її чисельності. Але якщо після касаційного розгляду справи виявлено неоднакове застосування судами касаційної інстанції одного й того самого положення закону, норма вказаного пункту щодо кількісного складу Суду вже не діє. На відміну від аналогічної норми ЦПК 1963 р., якою визначено порядок перегляду рішень та ухвал за скаргами в разі неоднозначного застосування одного й того ж положення закону, але судами загальної юрисдикції, в такому випадку справа розглядається колегією суддів на спільному засіданні відповідних судових палат Верховного Суду України за наявності не менше двох третин чисельності кожної палати.
Норми ст. 358 ЦПК встановлюють повноваження Верховного Суду при розгляді справи у зв'язку з винятковими обставинами, до яких належить:
1) постановити ухвалу про відхилення скарги прокурора й залишення рішення, ухвали без змін;
2) постановити ухвалу про повне або часткове скасування судового рішення й направити справу на новий розгляд відповідно в суд першої, апеляційної або касаційної інстанції, де справа слухається за правилами, встановленими ЦПК;
3) постановити ухвалу про скасування судового рішення й залишити в силі судове рішення, що було помилково скасовано судом апеляційної або касаційної інстанції;
4)постановити ухвалу про скасування судових рішень і закрити провадження у справі або залишити заяву без розгляду;
5) скасувати судові рішення й ухвалити нове рішення по суті справи або змінити рішення, не передаючи на новий розгляд.
У випадках, коли судом апеляційної чи касаційної інстанції не були усунені порушення закону, допущені судом першої інстанції, або порушення закону були одночасно допущені судом першої, апеляційної й касаційної інстанцій, Верховний Суд скасовує всі ухвали й рішення у справі.
Верховний Суд України скасовує або змінює ухвалені у справі у зв'язку з винятковими обставинами судові рішення лише з підстав неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одного й того самого положення закону й визнання судового рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, таким, що порушує міжнародні зобов'язання України (ст. 359 ЦПК).
Результатом провадження у зв'язку з винятковими обставинами є рішення або ухвала Верховного Суду, які відповідно до ст. 360 ЦПК набирають законної сили з моменту їх проголошення й не підлягають оскарженню.
б) нововиявлені обставини. Самостійним видом перевірки законності й обґрунтованості судових рішень, який забезпечує їх правильність із фактичної та правової сторони, є перегляд судових актів у зв'язку з нововиявленими обставинами, предметом якого можуть бути рішення й ухвали, що набрали чинності, судів будь-якої інстанції - і першої, і апеляційної, і касаційної. Зазначений спосіб
перегляду спрямовано на дослідження в судовому розгляді нововиявлених обставин, які не були його предметом з незалежних від суду чи від осіб, які брали участь у справі, причин для встановлення їх можливого впливу на результати розгляду справи і скасування відповідних судових рішень [30; 31; 32].
На відміну від провадження у зв'язку з винятковими обставинами, вид провадження, що аналізується, застосовується на практиці значно ширше. У 2006 р. в Україні у зв'язку з нововиявленими обставинами на розгляді в судах перебувало 4,1 тис. заяв, з яких 3,5 тис. розглянуто з винесенням ухвали (постанови). Задоволено 1,8 тис. заяв, у тому числі скасовано 1,6 тис. рішень і 192 ухвали судів, за 1,4 тис. заявами у задоволенні відмовлено, залишилися нерозглянутими 610 заяв [13].
Відновлення справ у зв'язку з нововиявленими обставинами вважається виключним за своєю суттю порядком перегляду судових рішень. Виключність у цьому порядку виявляється щодо і суб'єктів звернення, і підстав, і порядку провадження. Заяви про перегляд рішень та ухвал у зв'язку з нововиявленими обставинами можуть бути подані сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, у тому числі прокурором незалежно від його участі в попередніх стадіях цивільного процесу.
Таким чином, рішення або ухвалу суду, якими закінчено розгляд справи, і які набрали законної сили, а також судовий наказ (новела ЦПК) можуть бути переглянуті за заявою прокурора у зв'язку з нововиявленими обставинами незалежно, повторимося, від того, чи брав він участь у справі (ч. 4 ст. 46 ЦПК).
Правове становище прокурора у провадженні цивільних справ у зв'язку з нововиявленими обставинами визначається нормами ЦПК, якими встановлено порядок провадження в судах першої чи апеляційної інстанцій, а також статтями 361 - 366 цього Кодексу. Підставами для перегляду рішення, ухвали суду чи судового наказу у зв'язку з нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були або не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) установлені вироком суду, що набрав чинності, завідомо неправдиві показання свідка, завідомо неправдивий висновок експерта, завідомо неправильний переклад, фальшивість документів або речових доказів, що призвели до ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, що підлягають перегляду;
4) установлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового акта чи їх окремих положень, застосованих судом при вирішенні справи, якщо рішення суду не виконано (ст. 361 ЦПК).
Для визнання певної обставини нововиявленою необхідно, щоб відповідний юридичний факт, який має істотне значення для вирішення справи, вже існував на момент її розгляду. У випадку ж, якщо певні обставини виникли чи змінилися вже після винесення відповідним судом рішення, вони не можуть бути визнані нововиявленими - такі обставини є новими й можуть бути підставою не для перегляду рішення чи ухвали суду у зв'язку з нововиявленими обставинами, а

 
 

Цікаве

Загрузка...