WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості участі прокурора в цивільному судочинстві України - Дипломна робота

Особливості участі прокурора в цивільному судочинстві України - Дипломна робота

першої й апеляційної інстанції з підстав їх незаконності. Але це право прокурора є і його обов'язком. Генеральний прокурор України у наказі № 6-гн від 19 вересня 2005 р. зобов'язує не залишати без реагування необґрунтовані рішення чи ухвали суду по справах, розглянутих з участю прокурора, своєчасно подавати на них мотивовані касаційні скарги, зазначаючи при цьому, який закон судом порушено і яка пропозиція щодо скасування або зміни рішення вноситься (п. 8).
Право прокурора на подання касаційної скарги, який представляє інтереси громадянина або держави в суді касаційноїінстанції, врегульовано також положеннями статей 361 і 37 Закону України "Про прокуратуру". При цьому в чинному законодавстві не передбачається обов'язкової участі прокурора саме в цій справі, рішення в якій оскаржується в касаційному порядку.
Участь прокурора в провадженні цивільних справ у касаційній інстанції, спрямована на захист прав громадян і державних інтересів, сприяє виконанню вимог закону про всебічний, повний та об'єктивний розгляд справ і постановлення судових рішень, що ґрунтуються на законі [44, 55-63].
Касація (лат. - скасування, знищення) - спосіб оскарження судових рішень, що набрали чинності, на підставі неправильного застосування судом норм матеріального права чи порушення ним норм права процесуального [92, 9-24].
На відміну від апеляційного провадження у касаційному відбувається лише перегляд справи з питань матеріального та процесуального права (тобто фактичні обставини справи не досліджуються). У такий спосіб рішення переглядається виключно у правовому аспекті, а підста-вами касаційного оскарження відповідно до ч. 2 ст. 324 ЦПК може бути тільки неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм права процесуального. До того ж у касаційному порядку можуть бути оскаржені лише рішення й ухвали, постановлені судом першої інстанції, які вже розглядалися в апеляційній інстанції, або ж рішення й ухвали апеляційних судів. З огляду на те, що ухвали й рішення, постановлені судами апеляційної інстанції, набирають чинності негайно після оголошення, предметом касаційного розгляду можуть бути тільки ті з них, що вже набрали законної сили (нагадаємо, що в апеляційному порядку, навпаки, можна оскаржити лише рішення, які ще не набули чинності).
Отже, у касаційному порядку можуть бути переглянуті рішення (ухвали) суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку. За ст. 324 ЩІК об'єктами касаційного оскарження можуть бути рішення й ухвали суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також рішення й ухвали апеляційного суду. Крім того, ухвали суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також постановлені за результатами їх перегляду ухвали апе-ляційного суду можуть бути оскаржені у касаційному порядку, якщо вони перешкоджають подальшому провадженню у справі.
За новим ЦПК ухвали суду першої інстанції, розглянуті в апеляційному суді та прийняті і результатами їх перегляду ухвали апеляційного суду, допускаються до касаційного оскарження не у всіх випадках, а лише коли це не дає можливості продовжувати провадження у справі. І це логічно, адже інші рішення (ухвали), які не перешкоджають подальшому провадженню у справі, можуть бути розглянуті в межах касаційного оскарження рішень суду першої інстанції, розглянутих апеляційною інстанцією, та рішень апеляційного суду [40].
Наприклад, у провадженні Верховного Суду України в 2006 р. за касаційними скаргами й поданнями прокурорів перебувало 40,5 тис. справ, що на 68,5% більше 2005р.; із них 27,9 тис. справ надійшло на розгляд саме в зазначеному році. На розгляд Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в 2006 р. було передано 2,1 тис. справ, із них у 314 справах, на які внесено касаційні скарги (подання), виконання рішень зупинено. Відмовлено у переданні справ на розгляд зазначеної Судової палати за 7,9 тис. касаційними скаргами (поданнями). Залишилися не розглянутими 28,6 тис. цивільних справ, або 70,6% (52,7%) від тих, що перебували у провадженні касаційної інстанції. Загалом на розгляді всього складу Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України перебувало 3,3 тис. цивільних справ, що на 3,7% більше, ніж у 2005 р. Розглянуто 1,9 тис. справ, або 57,8% (60,9%) від усіх тих, що перебували на розгляді, у тому числі із задоволенням касаційних скарг (подань) -1,2 тис, або 60,7% (74,3%) від розглянутих у касаційному порядку. Усього в касаційному порядку змінено і скасовано 1,2 тис. рішень і ухвал судів у цивільних справах, у тому числі: 656 рішень і 141 ухвалу місцевих судів; 28 рішень і 31 ухвалу апеляційних судів; 267 рішень і 44 ухвали, прийнятих в апеляційному порядку. Найбільше в касаційному порядку скасовано судових рішень, постановлених судами: м. Києва - 143, Одеської області - 123 та Автономної Республіки Крим - 82. На новий судовий розгляд направлено 884 справи, або 76,2% від усіх скасованих у касаційному порядку рішень, ухвал у цивільних справах, із них - у суді першої інстанції - 700 справ. У 30 справах провадження закрито, в касаційному по-рядку поставлено 124 нових рішення [13].
У цивільному процесі, який в умовах сьогодення ґрунтується на засадах змагальності й диспозитивності, набуває особливого значення форма та зміст касаційної скарги, оскільки саме в межах зазначеного процесуального документа суд касаційної інстанції перевірятиме правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального або процесуального права (ст. 338 ЦПК). Передусім касаційна скарга виконується прокурором у письмовій формі й має містити обов'язкові реквізити, передбачені ст. 326 ЦПК, бути підписаною доданими копіями й письмовими матеріалами згідно до числа осіб, які брали участь у справі, поданої до суду касаційної інстанції.
У ЦПК 2004 р. збільшено строк на касаційне оскарження до 2-х місяців із дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду (ст. 325), тобто з моменту їх проголошення. ЦПК передбачає також подання касаційної скарги безпосередньо до касаційної інстанції, а не через суд першої інстанції, як це було раніше.
ЦПК також вказує, що касаційною інстанцією в цивільних справах є суд, визначений Законом "Про судоустрій України" як суд касаційної інстанції в цих справах (ст. 323 ЦПК). Цим же Законом названа система судів загальної юрисдикції: місцеві суди, апеляційні суди, Апеляційний суд України, Касаційний суд України, вищі спеціалізовані суди, Верховний Суд України. Проте Рішенням Конституційного Суду від 11 грудня 2003 р., № 20-рп/2003 у справі за конституційним поданням 62 народних депутатів щодо конституційності п. 3 ч.2 ст. 18, статей 32 - 37, пп. 5 п. З роз. VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про судоустрій України" зазначені норми, які визнані неконституційними й утратили чинність із дня ухвалення Рішення. Конституційний Суд виходив з того, що системний аналіз положень частин 2, 3 і 4 ст.

 
 

Цікаве

Загрузка...