WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність - Курсова робота

Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність - Курсова робота

самоврядування.
Інформацію надано газетою "ВІСТІ"
Ця справа можна кваліфікуватися за своїми ознаками за ст. 304 ККУ "Втягнення неповнолітніх у злочинну та іншу антигромадську діяльність". В даному випадку 34-річний використовує неповнолітніх, 13 та 11 річних дівчаток у вигляді жебракування, для власного збагачення. Своїми діями він заважає нормальному розвитку дитини.
Враховуючи усі обставини справи можна визначити:
Об'єкт злочину є нормальний моральний та фізичний розвиток неповнолітніх дівчаток..
Об'єктивна сторона злочину полягає у вчиненні дорослим Д. дій, якими він втягнув неповнолітнього сина до заняття жебрацтвом з метою власного збагачення.
У даному випадку має місце втягнення неповнолітнього у злочинну діяльність супроводжувалось заподіянням тілесних ушкоджень, побоями, погрозами вчинити вбивство або іншими діями, що утворюють самостійний склад злочину, відповідальність має наставати за сукупністю вчинених злочинів - за ст.. 304 та відповідною статтею КК, про злочини проти особи (126 ККУ "Побої і мордування".
Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною формою вини: мати Олеся навмисно примусила його до жебрацтва, вона усвідомлювала небезпечність своїх дій і бажала настання їх результату.
Суб'єкт цього злочину спеціальний - мати Олеся, використовувала його залежність від неї самої, у антигромадських цілях, з метою власного збагачення.
2. Формування системи ювенальної юстиції в українському судочинстві
У Верховному Суді України відбувся черговий семінар-тренінг за проектом "Формування системи ювенальної юстиції в українському судочинстві".
28 березня, 2004 р.
Ці заняття для суддів з регіонів проводили: заступник Голови Верховного Суду П.П. Пилипчук, судді цього суду В.І. Жук, Я.В. Мачужак, С.М. Міщенко, заступник Міністра юстиції України В.В. Лутковська й виконавчий директор Всеукраїнського комітету захисту дітей А.П. Коваленко. Організаційно-методичну роботу здійснила головний консультант Верховного Суду В.І. Мировська.
В українському суспільстві, як підкреслювалося на семінарі, все гостріше постає проблема соціального захисту неповнолітніх. Наслідком такої незахищеності є те, що останнім часом злочинність цієї вікової категорії зростає як за кількісними, так і за якісними показниками. Щороку до кримінальної відповідальності притягується більше 20 тисяч неповнолітніх. Питома вага злочинності осіб віком від 14 до 18 років в Україні невпинно збільшується. Торік порівняно з 1993 роком кількість засуджених неповнолітніх зросла більш як на третину. Причому злочинність в нашій країні "помолодшала". Значно зросла кількість злочинів, вчинених особами, які не досягли шістнадцятирічного віку. Все частіше суб'єктами злочинності стають діти до 14 років.
Неповнолітніх втягують у торгівлю зброєю, незаконний обіг наркотиків тощо. Для їхньої протиправної діяльності характерні агресивність, корисливість, насильство. Злочини неповнолітніх часто відбуваються на грунті пияцтва та наркоманії. Все це свідчить про неналежну організацію профілактичної роботи серед цієї категорії осіб та інші несприятливі суспільні чинники.
Тому боротьба із злочинністю неповнолітніх, як вважає П.П. Пилипчук, є проблемою комплексною, що торкається багатьох сфер суспільства. Отже, й до вирішення її мають бути залучені фахівці та практики різних галузей: права, психології, педагогіки, соціології та інших.
У судочинстві нагальною проблемою є правильне застосування законодавства щодо неповнолітніх. Розв'язання її з огляду на соціальні та інші чинники зводиться, звичайно, не лише до проведення семінарів для суддів та прийняття відповідних постанов Пленумом Верховного Суду України. Проте завдяки саме цим заходам проблема останнім часом зрушується з місця. У місцевих судах запроваджено спеціалізацію щодо справ неповнолітніх, їх розглядають найбільш відповідальні судді на високому фаховому рівні.
Зростання злочинності неповнолітніх відбувається на фоні загальної злочинності в Україні. Ці два фактори тіснопов'язані між собою, адже особи зазначеної вікової категорії стають суб'єктами злочинності під впливом старших. З метою запобігання цьому явищу Пленумом Верховного Суду України 27 лютого 2004 р. прийнято постанову "Про застосування судами законодавства про відповідальність за втягнення неповнолітніх у злочинну чи іншу антигромадську діяльність".
Я.В. Мачужак констатувала, що при розробленні цієї постанови ставилося за мету об'єктивно розкрити причини втягнення неповнолітніх у злочинність. Суддя Верховного Суду зробила огляд статей Кримінального кодексу України, якими передбачено відповідальність за окремі види такого втягнення.
У зазначеній постанові розглянуто способи втягнення неповнолітніх у злочинність. Вони поділяються на 2 види: фізичний примус (мордування, катування, побиття тощо) та психологічний вплив (переконання, залякування, погрози, шантаж, підкуп, обман, розпалювання почуття помсти тощо).
Приділяється також увага терміну "втягнення в антигромадську діяльність". Це залучення неповнолітніх до пияцтва, наркоманії, жебрацтва, розпусти та азартних ігор. При цьому, як пояснила суддям із регіонів Я.В. Мачужак, в постанові йдеться: незалежно від того, чи вчинила старша особа щодо неповнолітнього зазначені дії, чи робила спроби, вона має нести відповідальність за це відповідно до чинного законодавства.
На семінарі-тренінгу також зазначалося, що у Верховному Суді розробляється ще кілька постанов, які безпосередньо стосуються ювенальної юстиції. Зокрема, на Пленумі розглянуто постанову "Про практику застосування законодавства про злочини неповнолітніх". В.І Жук та С.М. Міщенко ознайомили колег із розглядом у Верховному Суді конкретних справ щодо неповнолітніх.
Семінар-тренінг, на думку його учасників, сприятиме тому, щоб суди в регіонах "не перебували на периферії цієї болючої для України проблеми".
Новини газети "ЧИННІСТЬ ЗАКОНУ" - фундація соціально-правового захисту населення
?
Список використаної літератури
1. Кримінальний кодекс України. 2002р.
2. Постанова Пленуму Верховного Суду України № 2 від 27.02.2004р.
"Про застосування судами законодавства про відповідальність за втягнення неповнолітніх у злочинну чи іншу антигромадську діяльність"
3. "Кримінальне право України" Особлива частина - підручник: М.І.Бажанов, В.В. Сташис, В.Я. Тація: Юрінком Інтер-Право - 2002р.
4. "Провадження у справах про злочини неповнолітніх, як диференціація кримінально-процесуальної форми" навчальний посібник: Г.М. Омельяненко: Київ Атака -2002р.
5. "Кваліфікація злочинів" Навчальний посібник 2-ге видання: М.Коржанський Київ Атака -2002р.
6. Закон України "Про захист суспiльної моралi" - 2003р.
7. Закон України "Про охорону дитинства" ( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2001, N 30, ст.142 )
8. Газета "ВІСТІ"
9. Газета "Факти" Львів
10. Газета "Час"
11. Прес-служба прокуратури області Газета "Ужгород
12. Анна ДАНИЛЮК, газета "ДОБА" ВИРТУАЛЬНЫЙ ТЕРМИНАЛ
13. Газета "ЧИННІСТЬ ЗАКОНУ", 03.2005 рік
14. Журнал "Право України" № 18-19

 
 

Цікаве

Загрузка...