WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття кримінального конфлікту - Реферат

Поняття кримінального конфлікту - Реферат

звернути увагу на кілька ключових механізмів ескалації. Насамперед сам "переговорний процес" у цих конфліктах звичайно дуже короткий і,головне, являє собою зіткнення непримиренних позицій, тобто характеризується бескомпромісністю. Спроби домовитися і знайти взаємно прийнятне рішення в таких випадках звичайно відсутні, кожна вимога або прохання викликає рішуче відмовлення або відповідну конфліктну дію. А, як відомо, визначені поступки в ході переговорів часто є тими засобами, що можуть загальмувати конфлікт.
Крім того, спроби висловити сою позицію в конфлікті, як правило, провадяться з неприхованою ворожістю. Ця ворожість виявляється в тоні, яким висловлюється вимога або відмовлення, в агресивній позі або висловлюваннях особи. У такий спосіб "переговорне повідомлення", призначене служити проявом позиції сторони, стає фактором, що поглиблює сформовану проблемну ситуацію і переводить її в план особистого протистояння, конфлікту амбіцій, самооцінок, фізичних "я". У цьому змісті саму провокативну роль грають погрози. Призначені примусити іншу сторону уступити власним домаганням, вони є типовим і універсальним "безкомпромісним" засобом. Але у формулу погрози включені можливі санкції за непокору вимоги. А вони припускають зазіхання на більш істотні інтереси супротивника і тим самим відкрито сигналізують про ворожість, що виявляється. Саме за рахунок цього багато конфліктів переходять на наступну ступінь ескалації.
Істотну роль в інтенсифікації конфлікту грають конфліктні дії "утилітарного" призначення, проміжні, тактичні елементи конфлікту, такі, як товчки, відштовхування, а також інші різні легкі форми насильства, застосовувані сторонами для того, щоб віддалити супротивника від просторового епіцентру конфлікту. Ці дії по своєму результаті виходять за рамки свого функціонального призначення, і застосовуючи для того, щоб дозволити на користь однієї зі сторін виникаючу відносно приватну проблему, насправді сигналізують про ворожість, що виявляється, і викликають відповідну персонально спрямовану атаку. Боротьба переходить на особистісний план.
Крім названих механізмів у ході конкретного кримінального інциденту, як і в ході триваючого конфлікту, значення має нагромадження, акумуляція негативних впливів, що приводить до вибухових змін у конфліктній динаміці. Постійне створення перешкод, наприклад, або триваюче нереагування на прохання або вимоги формують у супротивника враження про неповажне і вороже поводження до його особистості, а це також просуває конфлікт по витку спирали, приводячи до "персоналізованого зіткнення".
Нарешті, розповсюдженою причиною інтенсифікації кримінальних інцидентів є різноманітні помилки сприйняття, соціально-перцептивні перекручування. Як відомо, будь-яка людина в ситуації взаємодії надходить відповідно до того образа ситуації, супротивника, його дій, що складається в нього на дійсний момент. Перекручування цього образа здатні викликати неадекватні дії і модифікувати ситуацію, - як правило, у гіршу сторону. У конфлікті такі перекручування часто зв'язані з перебільшенням чужої ворожості й інтенсивності (зокрема, образливості) дії. Бувають випадки, коли просте зауваження сприймається як образа, а необережна дія як навмисна. Подібне сприйняття викликає контрдію іншого стартового рівня і спричиняє відповідно не менш інтенсивна дія. Перекручуванням сприйняття сприяє стан алкогольного сп'яніння, вони також зв'язані з особливостями складу особистості, загальною тривожністю і підозрілістю.
Особливо варто сказати про ті випадки, коли конфлікт не є спонтанним проявом випадково сформованих протиріч, а виникає унаслідок свідомої провокації однієї зі сторін. Такі випадки досить поширені в кримінально-правовій практиці і звичайно зв'язані з кваліфікацією дій однієї зі сторін як хуліганських. Розповсюджені випадки приставання до жінок, що знаходиться з іншим чоловіком, що починається заради того, щоб затіяти бійку з цим чоловіком. Широко відомі приклади хуліганського поводження, що починається з прохання закурити або дати небагато грошей. Ціллю провокатора є будь-яка негативна відповідна реакція провоційованого, відмова, незгода, що як би засновує потім його ворожість і хуліганські дії. Злочинець розробляє своєрідний міні-сценарій взаємодії, де уже визначена наступна доля жертви.
До особливого типу конфліктів із застосуванням насильства варто віднести рітуалізовані форми конфліктних зіткнень, так називані "чесні бійки". Вони генетично йдуть від широко практикувавшихся в минулому дуелей або кулачних боїв. Подібний тип насильницької взаємодії сполучений з визначеними правилами, зокрема, тими або іншими заборонами й обмеженнями, наприклад "битися один на один", "до першої крові" і т.п. Ці правила можуть бути більш твердими і допускати серйозні поранення або навіть смерть однієї зі сторін. У цілому подібні рітуалізовані форми конфліктів являють собою стадію конфліктного процесу, перехід до якої відбувається в результаті угоди учасників.
У цілому модно сказати, що кримінальні конфлікти досить різноманітні по формах свого протікання і конкретних механізмів динаміки або їхні сполучення. Ці розходження залежать від багатьох факторів, таких, як особливості особистості боків-учасників, їхньої вікової і статевої особливостей, оточення, тимчасових і просторових факторів і т.п. Безумовно складніше механізми розвитку триваючих конфліктів, що мають безліч схованих пружин розвитку. Але усі вони, безсумнівно, мають ряд загальних причин як суб'єктивної, психологічної, так і об'єктивної властивості.
Комплекс психологічних причин кримінальних конфліктів зв'язаний насамперед з досвідом формування особистості і загальною культурою поводження. І головне тут - невміння йти на компроміси, "почуття ворога", зв'язане з підвищеною підозрілістю і ранимістю, а також норми поводження, що пропонують здійснення відплати за нанесений збиток. Традиції помсти і насиченість людської культури образами насильницького поводження самимфатальним образом виявляються в спілкуванні конкретних суб'єктів.
Повсякденне життя створює безліч приводів і об'єктивних причин для розбіжностей, що здобувають кримінальний характер в основному завдяки психологічним причинам. Побутова невпорядкованість, дефіцит тих або інших товарів і послуг, недостача грошей або інші перешкоди до нормального існування, створюють короткочасні або постійні вогнища фрустрації, що не тільки викликають підвищену дратівливість людей, але і формують конкретні міжособистісні проблеми, що стають причинами конфліктів.
Список використаної літератури:
1. Скибицька Л.І. Конфліктологія.-К., 1991.
2. Антонян Ю.М. Роль конкретной жизненной ситуации в совершении преступления. М., 1973.
3. Казимирчук В.П., Кудрявцев В.Н. Современная социология права: Учебник для вузов. - М.: Юристъ, 1995. - 297 с.
4. Ривман А.В. Виктимологические факторы и профилактика преступления. Л., 1975.
5. Франк Л.В. Потерпевшие от преступления и проблемы советской виктимологии. Душанбе, 1977.
6. Рыбальская В.Я. Виктимологические исследования в системе криминологической разработки проблемы профилактики в системе преступлений несовершеннослетних//Вопросы борьбы с преступностью. М., 1980. Вып.33.
7. Вершинин М.С. Конфликтология конспект лекций. Спб., 2000. Издательство: Михайлова В.А.

 
 

Цікаве

Загрузка...