WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття кримінального конфлікту - Реферат

Поняття кримінального конфлікту - Реферат

погане ведення господарства кимсь з родичів або сусідів, ревнощі у відносинах чоловіка і дружини або співмешканців. Подібні конфліктні відносини можуть розтягуватися на місяці або на довгі роки. Основна кількість триваючих кримінальних конфліктів складають побутові конфлікти, значну частину яких, у свою чергу, складають сімейні. Прикладом триваючого конфлікту на ґрунті сімейних протиріч може послужити справа К. (навмисне убивство, зроблена з особливою жорстокістю). Оженившись на М., К. довідався від її, що раніше вона зустрічалася з хлопцем, що до її заміжжя пішов в армію. Через якийсь час колишній улюблений М. повернувся з армії, а М. стала пізно повертатися додому. К.запідозрив її в зраді, у будинку почалися сварки. Пізніше М. зізналася, що знову зустрічалася з тією ж людиною і що любить його. Сварки підсилилися й один раз К. побив дружину. За вимогою дружини К. був змушений переїхати жити до своїх родичів, але продовжував щодня приходити до неї й умовляти її жити разом з ним. М. відповідала йому відмовами і серед інших претензій називала ту, що він не задовольняє її як чоловік. В один зі своїх приходів на квартиру до М. К. знову посварився з нею і наніс їй безліч ударів ножем.
Як видно з приведеного прикладу, кримінальний конфлікт може включати епізоди застосування насильства вже на ранніх стадіях, у процесі свого розвитку. В одних випадках насильницькі дії відбуваються в ході розвитку конфлікту тільки однією стороною (майбутнім злочинцем або майбутнім потерпілим), в інші - заключному кримінальному інциденту передують взаємні побої і бійки. У більшості подібних ситуацій протиправні насильницькі дії не є зовсім несподіваною й екстраординарною подією для учасників конфлікту. С.В.Кудрявцев вважає, "що не тільки нагромадження взаємних образ і ворожості, але і звичка використовувати у відносинах фізичну силу (або бути жертвою насильства) відіграють вирішальну роль в обумовлюванні насильницького злочину. Стаж взаємин із застосуванням фізичного насильства може бути досить високий. За даними одного з опитувань, 68% жертв застосування насильства в родині почали піддаватися побоям протягом подружнього життя, але 19% - стали жертвами насильства ще під час спільного життя до одруження, а 13% - ще навіть до початку спільного життя з майбутнім чоловіком. Хоча серед опитаних у ході цього дослідження гнітючий відсоток займали жінки, у реальному сімейному житті чоловіка майже настільки ж часто стають жертвами жіночого насильства. Найважливіша особливість кримінальних конфліктів з "насильницькою історією" розвитку укладається в тім, що частота й інтенсивність застосовуваного насильства постійно збільшуються, завершуючи, як правило, тяжким злочином. Застосування насильства в родині навіть у "малих дозах" значно збільшує ризик подальшого підвищення його жорстокості.
Триваючі кримінальні конфлікти, однак, не завжди мають подібну насильницьку історію розвитку. Але в їх "просуванні" до насильницького злочину істотну роль грає акумуляція негативних емоцій і взаємної недовіри. Конкретним же приводом для злочину можуть послужити стара рахівниця або кревні образи. Вирішальне значення можуть мати погрози, застосовувані сторонами в незліченних дрібних сутичках і сварках. Установлено, що чим довше і частіше погрози використовуються в конфліктах між близькими людьми, тим вище імовірність насильницького вирішення виникаючих інцидентів.
Таким чином, можна укласти, що в ході розвитку триваючих кримінальних конфліктів виявляється тенденція до їх ескалації. Ця ескалація може мати як явний, так і схований характер, проходити на очах у навколишніх або протікати непомітно, прориваючи в акт насильства лише на завершальний, власне кримінальної стадії конфлікту.
Інший різновид кримінальних конфліктів виникає і протікає в рамках однієї ситуації, одного епізоду взаємодії і, як правило, має місце в інцидентах, що виникають у спілкуванні раніше незнайомих людей. Для соціологічної і кримінологічної характеристики подібних конфліктів немаловажно відзначити, що на відміну від конфліктів між близькими або добре знайомими людьми вони найчастіше відбуваються в громадських місцях: на вулиці, у парках, у барах, кафе і т.д. Ці спонтанно виникаючі міжособистісні або міжгрупові колізії не мають ніякої передісторії і розвертаються через найрізноманітніших дрібні і не настільки дрібних проблем, часто на очах у безлічі свідків. Остання обставина дозволяє виділити приватний різновид ситуативних конфліктів, що виникають у результаті втручання в чужий конфлікт сторонніх людей, що намагаються зупинити протиправні дії і фактично своїм втручанням ініціюючий новий конфлікт із власною участю.
Хоча ситуативні конфлікти повинні розглядатися як самостійний об'єкт вивчення, результати їхнього аналізу почасти стерпні і на інший самостійний об'єкт - триваючі конфлікти, особливо вони можуть бути використані для розуміння того, як розвертається боротьба на заключній стадії триваючого конфлікту, у ході завершального інциденту. Однак у триваючому конфлікті його останній епізод завжди виявляється під сильним впливом усієї "минулої історії" конфлікту, на реакції думки і вчинки його учасників істотний тиск робить минулий негативний досвід спілкування з даним суб'єктом (суб'єктами). У ході триваючого конфлікту, як правило, що характеризується циклічністю, повторюваністю конфліктних епізодів, у його учасників виробляються звичні, стереотипні реакції, і поетом заключний кримінальний епізод нерідко є як би "зліпком" з минулих ситуацій, що відрізняється від минулих епізодів більш могутнім впливом схованих механізмів. Ці сховані механізми раптово прориваються в зовнішній план і, здавалося б, у досить стереотипному інциденті дають кримінальний результат. Так, злочинець П., засуджений за навмисне убивство з особливою жорстокістю, у якийсь момент, за його словами, "згадав усі", всі образи, заподіяні йому потерпілим, і, схопивши знаряддя убивства, кинувся на жертву. Саме тому динамічні особливості ситуативних криміналістичних конфліктів лише почасти характеризують епізоди триваючих конфліктних, що завершуються, взаємин.
Конфліктні інциденти, що завершуються насильницьким злочином, мають, звичайно, різні причини, однак усі вони у своєму зародку мають і багато загального. Усі вони розвертаються як конфлікти інтересів і мають або "об'єктну" або "безоб'єктну" основу.
Частина конфліктів характеризується наявністю об'єкта обопільних потреб сторін, фактична і (або) психологічна "неподільність" якого змушує кожного учасника конфлікту одноосібно претендувати на цей об'єкт, відкидаючи аналогічні спроби іншої сторони. Подібні розбіжності, наприклад, виникають у тих випадках,коли два раніше незнайомих суб'єкти одночасно зупиняють ту саму машину таксі або одночасно претендують на той самий столик у ресторані. Кожний із конфронтуючих індивідів прагне захопити якийсь об'єкт і перешкодити зробити те ж саме іншому. Через це виникає сварка, що переходить, як правило, у бійку.
Інші кримінальні інциденти не мають подібної основи і можуть бути віднесені до категорії "безоб'єктних". Їхня суть состоїть у тім, що сторони лагодять перешкоди один одному в здійсненні визначеної діяльності, не зв'язаної зі спробами володіння тим або іншому об'єкту. Така, наприклад, ситуація в справі Н., засудженого за нанесення навмисних легких тілесних

 
 

Цікаве

Загрузка...