WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Види судово-психіатричної експертизи в цивільному процесі - Реферат

Види судово-психіатричної експертизи в цивільному процесі - Реферат


Реферат на тему:
Види судово-психіатричної експертизи в цивільному процесі
Судово-психіатрична експертиза в цивільному процесі може проводитися амбулаторно, у стаціонарі, у суді, а також заочно (найчастіше посмертно).
Заочна експертиза проводиться у випадках, коли підекспертний внаслідок важкого соматичного захворювання або дальності відстані не може прибути на експертизу. Треба однак підкреслити, що в ряді випадків заочна експертиза є лише попереднім етапом огляду. Експерти по ознайомленні з матеріалами цивільної справи можуть запросити додаткові документи, необхідні для остаточного рішення. При недостатній ясності питання експерт може наполягати на особистому огляді особи, у відношенні якого призначається судово-психіатрична експертиза. У рідких випадках при важкому фізичному стані подэкспертного експерт може виїхати додому або в соматичну лікарню.
Серед заочних експертиз найбільш важк і складної є посмертна судово-психіатрична експертиза. Посмертна судово-психіатрична експертиза призначається судом для рішення питання про психічний стан особи на момент здійснення якого-небудь цивільного акту. Найчастіше посмертна експертиза проводиться відносно осіб літнього й старечого віку при складанні ними заповіту, оформлення дарчої, вступу в шлюб.
Труднощі цього виду експертизи обумовлені необхідністю оцінювати психічний стан даної особи ретроспективно, на підставі даних медичної документації, показань свідків, а також інших, нерідко вбогих матеріалів, що характеризують особистість покійного.
Всі ці дані можуть бути розрізненими, суперечливого й недостатніми для висновку експертизи, оскільки по цивільних справах не ведеться попередій слідство.
Медична документація, якщо покійний перебував у стаціонарі, в основному стосується його фізичного стану. Навіть у тих випадках, коли ці особи перебували під спостереженням психоневрологічного диспансеру або були консультовані психіатрами в соматичній лікарні, оцінка їхнього психічного стану може бути різної в різні дні консультацій і записів спостереження. Така неоднозначність кваліфікації глибини наявних розладів пояснюється рядом причин. Насамперед при посмертній експертизі в цивільному процесі найчастіше мова йде про психічні зміни при судинній патології. Як відомо, при атеросклерозі посудин головного мозку психічні зміни відрізняються нестійкістю, що мерехтить характером, частими коливаннями. При цьому світлі проміжки можуть перемінятися більше вираженими й грубими психічними змінами, що знаходить висвітлення у відповідних записах лікарів, що спостерігали цих хворих у різний час. Нерідко ці особи взагалі не виявлялися в поле зору лікарів-психіатрів, а опис їхнього психічного стану лікарями загальної практики виявляється вбогим і суперечливим. Ще більш суперечлива оцінка психічного стану цих осіб свідками - родичами, друзями, співробітниками й т.п. Це пов'язане із суб'єктивним відношенням до покійного, а також до зробленого їм і угоді, що заперечується надалі.
При цьому свідки, общавшиеся з даною особою в різний час, також описують різний його стан, підкреслюючи або, навпаки, опускаючи окремі нюанси поводження, що мають велике значення для діагностики.
Слід також зазначити, що подібні справи збуджуються й розглядаються звичайно через тривалий час після смерті даної особи. Тому багато важливих деталей, що характеризують його поводження й психічний стан, забуваються, що знижує значимість подібних показань.
Оцінці психічного стану цих осіб може сприяти аналіз їхньої письмової продукції. Їхнього листа, адресовані рідні й близьким, різні записки можуть відображати ступінь і глибину наявного интеллектуально-мнестического зниження. Аналіз їхнього втримування дозволяє встановити характер їхнього орієнтування в навколишньому, здатність до об'єктивного аналізу ситуації в цілому, а також критичній оцінці свого стану.
При проведенні посмертних експертиз для рішення питання про психічний стан особи на момент оформлення заповідального розпорядження або дарчої, необхідний аналіз утримування цих документів. При цьому в одних випадках виявляється їхня логічність, відповідність попереднім відносинам з особою, якій залишений заповідальний документ, і об'єктивним життєвим обставинам. В утримуванні заповідального розпорядження, залишеного такою особою, можна встановити чітку аргументацію своїх дій, схоронність прихильностей до близьких людей, облік їхніх інтересів. В інших випадках утримування заповіту або дарчої носить невмотивований випадковий характер, відображає підвищену сугестивність даної особи, недооблік ситуації, порушення критичних здатностей. Іноді ж, як показує експертна практика, що здається необґрунтованість заповіту в дійсності обумовлена відносинами, що змінилися, покійного з особами найближчого оточення в останній період життя або ж їхньою непоінформованістю про існуючим у нього інших прихильностях і зобов'язаннях. Тому тільки зіставлення даних медичної документації з показаннями свідків, письмовою продукцією покійного, характеристиками з місця проживання й роботи може сприяти ретроспективній оцінці його психічного стану при оформленні того або іншого документа. У деяких спостереженнях, де суперечливість і недостатність всіх наявних даних не дозволяє прити до остаточних висновків, доцільно рекомендувати проведення експертизи в суді. У судовому засіданні експерт може з'ясувати у свідків ряд питань, недостатньо повно відбитих у матеріалах справи, але имеющих важливе значення для одержання необхідних для експертизи даних. Опитування свідків дає можливість з'ясувати окремі деталі, що характеризують психічний стан покійного, усунути протиріччя в показаннях свідків, зіставити всі наявні відомості, які можуть виявитися вирішальними для висновків експертів, і в такий спосіб вирішити експертні питання.
Судово-психіатрична експертиза по справах про визнання громадянина недієздатним і необхідності встановлення опіки. Предметом судово-психіатричної експертизи є оцінка психічного стану особи для рішення питання про його здатність розуміти значення своїх дій і керувати ними й необхідності встановлення опіки.
Недієздатність і опіка. Згідно ст. 29 ГК, громадянинові, що внаслідок психічного розладу не може правильно розуміти значення своїх дій або керувати ними, визнаному у зв'язку із цим судом недієздатним, призначається опіка. Опікуни є представниками підопічних і роблять від їхнього імені й у їхніх інтересах всі необхідні угоди.
Спеціальний порядок визнання судом громадянина недієздатним регламентований Цивільним процесуальним кодексом РСФСР.
Згідно ст. 258 ЦПК РСФСР, у подібних випадках справа про визнання громадянина недієздатним може бути почате за заявою членів його родини, профспілок і інших громадських організацій, прокурора, органа опіки й піклування, психіатричної лікувальної установи.
Відповідно до ч. 2 ст. 259 ЦПК у заяві про визнання громадянина недієздатним повинні бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, внаслідок якого особане може розуміти значення своїх дій або керувати ними. Справи даної категорії розглядаються з обов'язковою участю прокурора й органа опіки й піклування.
Як зазначено в

 
 

Цікаве

Загрузка...