WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Психологія потерпілого - Реферат

Психологія потерпілого - Реферат

законних інтересів, які порушені злочином.
Покази потерпілого відрізняються від показів свідків і за процесуальною природою: вони не тільки джерело доказів, але й засіб захисту його інтересів. В них може бути виражене і ставлення потерпілого до скоєного злочину, можуть міститись його пояснення тих або інших фактів, висунені ним версії, аргументи і їх обґрунтування. Інтереси потерпілого повністю співпадають, відповідають завданню встановлення істини у випадках, коли потерпілий зацікавлений у розкритті злочину і викритті йогосправжнього винуватця. Специфічні риси показів потерпілого повинні враховуватись при дослідженні та їх оцінці. Потерпілий обов'язково повинен бути допитаний тому, що давання показів є його гарантованим законним правом, як учасника процесу.
Покази потерпілого є важливим процесуальним документом, який потрібно оцінити з точки зору його доказового значення, враховуючи особливості особистості потерпілого. Досить важливий фактор в розслідуванні злочину це - правосвідомість потерпілого. Від того, наскільки нестерпно ставиться потерпілий до правопорушень, хоче допомогти слідству та правосуддю, часто залежить достовірність і точність його показів.
Дії злочинця, наслідки злочинних дій часто викликають у потерпілого стан сильного душевного потрясіння, збудження, страху, важкої депресії, гніву, розгубленості, відчаю, обурення. Без врахування цих особливостей, їх правильного психологічного аналізу, зняття стресового стану потерпілого, досить важко розраховувати на повноту і правильність його показів.
При фізіологічному афекті у потерпілого порушується самоконтроль, правильна оцінка своїх дій, погіршується сприйняття реальної обстановки. В таких станах потерпілий може помилитись, оцінюючи фізичні дані злочинця, кількість правопорушників, характер дій тих що нападали. Проте сильні переживання, які виникають у потерпілих під час скоєння злочину, часто роблять їх сприймання більш глибшим, яскравим, дають можливість надовго запам'ятати навіть незначні деталі, події.
Оскільки злочин наносить душевну травму потерпілому, він подумки багаторазово повертається до нього, потерпілому часто вдається згадати якісь суттєві обставини, про які він не повідомляв при першому допиті. Тому, якщо це потрібно, варто провести повторний допит і необхідно досить детально перевіряти їх покази. Бо вони не завжди є об'єктивними. Причин для цього багато. Потерпілий наприклад, прагне помститись злочинцеві за свої страждання, біль, образу, бажає одержати максимальну матеріальну компенсацію у випадку засудження правопорушника. При цьому потерпілий може переслідувати і корисливу ціль, перебільшуючи розміри нанесеної йому шкоди, має наміри пом'якшити участь звинувачуваного під впливом умовлянь родичів і друзів злочинця, жалістю до нього; хоче приховати свою власну поведінку.
Необ'єктивність показів потерпілого може пояснюватись також і тим, що він одержавши ту чи іншу інформацію слідчого про матеріали справи підпадає під його вплив. В таких випадках покази потерпілого містять дані, які не особисто ним сприйняті, а передані іншими людьми. Невідповідність показів потерпілого справжнім обставинам справи іноді є наслідком соромливості при необхідності розповісти про дії злочинця або про власні дії під час скоєння злочину. Такі ситуації виникають, зокрема, при допиті потерпілих у справах про статеві злочини. Покази потерпілого можуть не відповідати дійсності також тому, що він переживає за помсту з боку злочинця, його співучасників, родини чи друзів.
Фактором, що впливає на покази потерпілого може бути навіювання, навмисне та ненавмисне. Здебільшого це є характерним для неповнолітніх потерпілих, але навіюванню можуть бути піддані і дорослі. Потерпілі взагалі більше навіювані ніж свідки, особливо тоді, коли навіювані дані відповідають їх інтересам Неповнота, неточність даних потерпілого також сприяють навіюванню. Для того щоб уникнути шкідливої дії навіювання на допиті передбачено певні процесуальні заходи, зокрема заборонено питання, які можуть підказати потерпілому бажану для нього відповідь,
Поведінка потерпілого під час слідства в значній мірі залежить і від того на які цінності він орієнтується, і що для нього є домінуючим: дотримання суспільно значимих ідеалів боротьби зі злочинністю чи покарання злочинця, або тільки цінності, які мають особистий характер, наприклад бажання врятувати свою репутацію будь-якою ціною, навіть шляхом згоди з особою, що скоїла злочин.
Результати впливу здебільшого залежать і від особистісних особливостей потерпілих За даними психологів, більш чутливими до різних негативних емоцій є особи з підвищеною тривожністю. Навпаки, особи врівноважені, з сильною нервовою системою виявляють меншу піддатливість зовнішнім впливам, більшу здатність протистояти несприятливим психічним станам. Мають значення й інші характерологічні особливості потерпілих, наприклад, нерішучість, слабкість характеру, відсутність самостійності та недостатня принциповість у відстоюванні прийнятого рішення, що в значній мірі підсилюються своєрідним психічним станом потерпілих, часто роблять їх досить сприйнятливими до різних зовнішніх впливів.
Зацікавлені особи враховують коливання потерпілих і майже до самого судового процесу намагаються різними способами і засобами прив'язати їх обіцянкою виручити злочинця, яка дана ними часто в хвилину прояву душевної слабості. Тому такий вплив часто буває не періодичним, а постійним - призначення систематичних зустрічей з потерпілим, постійні телефонні дзвінки та розмови про хід слідства тощо. Іноді, навіть більше піклування про нього ніж з боку рідних та близьких, а також запрошення до себе додому, пригощання - все це призводить до того, що жертва поступово включається в мікро середовище родичів злочинця, опиняється в психологічній залежності від них. Вони стають для нього референтною групою, тобто групою з думкою якої він змушений рахуватись, дорожити оцінкою її членів і тому починає остерігатись насміхань, презирства та інших санкцій з їх боку, не менше ніж в своєму мікросередовищі. Досить сильним такий вплив стає при здобренні цих зустрічей рідними і близькими потерпілого.
Через вищеназвані причини вплив зацікавлених осіб може виявитись мобільним, рухливим та гнучким і щоб його успішно подолати потрібно обов'язково в практичній діяльності враховувати психічні особливості жертви і весь спектр різних факторів, які визначають її позицію та покази.

 
 

Цікаве

Загрузка...