WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Психологія потерпілого - Реферат

Психологія потерпілого - Реферат


Реферат на тему:
Психологія потерпілого
ПЛАН
1. Психологічна характеристика потерпілого.
2. Дослідження особистості потерпілого
1. Психологічна характеристика потерпілого.
Психологія потерпілого вивчає фактори формування його особистості, поведінку до скоєння злочину, а також розробляє практичні рекомендації, які стосуються допиту потерпілого. Психологія потерпілого пов'язана з кримінальним правом, кримінологією, кримінальним процесом, психологією особистості.
Слід зазначити, що чим значніша роль поведінки потерпілого в акті злочину, тим менш інтенсивна антисоціальна орієнтація особистості злочинця. В злочинах проти особистості така залежність виступає найбільш яскраво тому, що в психологічному механізмі скоєння злочину велике значення мають емоції злочинця, які зростають іноді до ступеня афекту, бо вплив потерпілого сприймається ним крізь призму особистого значення. Слід мати на увазі, що біля 75-80% злочинів проти особистості скоюється особами, які пов'язані з потерпілими родинними, службовими, інтимними та іншими близькими стосунками і злочин як правило є кінцевою фазою конфлікту, що виник в результаті цих стосунків. Глибокі психологічні дослідження особистості потерпілого і злочинця дають можливість виявити причини та умови виникнення конфліктної ситуації, і намітити шляхи їх подолання.
Потерпілий - це одна з центральних фігур попереднього слідства і розгляду справи в суді, якщо мова йдеться про злочин проти особистості. Конкретні обставини, причини і умови злочину не можуть бути розкриті повністю, якщо до уваги не береться особистість потерпілого, тому що дуже часто справжні дії звинувачуваного викликаються неправомірними, необачними або просто легковажними діями потерпілого. Його поведінка, яка стосується об'єктивних ознак складу злочину, може впливати на провину звинувачуваного, а іноді (необхідний захист) і виключати її. Від структури особистості потерпілого і від його поведінки, яка і є її функцією, залежить здійснення злочинних намірів, активний захист від злочинних посягань, захист суспільних інтересів.
Психологічне дослідження особистості потерпілого можна розглядати в 2-х аспектах.
1) "статична сфера" - це вік, стать, національність, службове становище; ряд цих ознак потрібно з'ясувати за безпосередньою вимогою закону, причому деякі з них можуть прямо впливати на кваліфікацію злочину (наприклад, вік при статевих злочинах).
2) " динамічна сфера" - тобто поведінка потерпілого в період, який безпосередньо передував події злочину та під час злочину, і зв'язок цієї поведінки з поведінкою злочинця (наприклад, втеча від потерпілого).
До спеціальних методів дослідження особистості і поведінки потерпілого відноситься аналіз слідчої і судової статистики, слідчої і судової практики, вивчення матеріалів судово-психологічні дослідження конфліктних ситуацій.
Поведінка потерпілого в момент скоєння злочину залежить від:
1) впливу зовнішнього середовища, в даному випадку, злочинного нападу або іншого впливу;
2) індивідуальних особливостей особистості, які забезпечують різну гаму реакцій на зовнішній злочинний вплив (від втрати свідомості до самооборони або активного нападу на злочинця).
Ці особливості особистості характеризуються типом вищої нервової діяльності потерпілого, рисами його характеру. Життєвий досвід має велике значення в поведінці потерпілого у справах про статеві злочини, злочинах на транспорті, в сфері порушення правил техніки безпеки. На поведінку потерпілого має суттєвий вплив правосвідомість: знання закону, своїх прав дає додаткові можливості при відображенні злочинного нападу, створює переконаність в правильності дій, які перешкоджають злочинному посяганню.
При вивченні злочину на рівні індивідуальної злочинної поведінки потерпілий представляє інтерес в тій мірі, в якій його поведінка вписується в подію злочину і несе у собі заряд криміногенності. Таку властивість має негативно оцінювана суспільством, причинно пов'язана із злочином, поведінка потерпілого.
2. Дослідження особистості потерпілого
Останнім часом важливе місце в криміналістичних дослідженнях відводиться ролі жертви в генезисі самого злочину, її міжособистісним зв'язкам і стосункам із злочинцем. Понад 65% жертв в момент вбивства були в сп'янілому стані, а більше половини з них вживали спиртні напої разом із засудженими безпосередньо перед скоєнням злочину.
Дослідження показують, що кожен восьмий потерпілий не працював, в 40% випадків поведінка потерпілих перед злочином була аморальною або протиправною у тому числі і провокаційною. Такі особливості особистості та поведінки потерпілих могли сприяти збільшенню ризику скоєння стосовно них важких протиправних дій.
Взаємозв'язок і взаємозумовленість особистості та негативної поведінки потерпілого до злочину і динаміку психологічного механізму їх розвитку можна прослідкувати на прикладі прояву деяких встановлених дослідженнями морально-психологічних рис у частини потерпілих від вбивств, нанесення тілесних ушкоджень та зґвалтувань, скоєння яких провокувало поведінку потерпілих.
Домінуючими за стійкістю та значенням в структурі морально-психологічного образу потерпілих були такі якості як агресивність, деспотизм в стосунках з близькими, неуживчивість, схильність до вживання алкоголю, статева розпущеність, нерозбірливість у виборі знайомих, зокрема внаслідок схильності до веселого проведення часу при невиправданій обставинами довірливості. Більшість з них зумовлюють скоєння різних за характером злочинів.
Важливим регулятором поведінки особистості є рівень розвитку її самооцінки.
В процесі психологічного аналізу жертви важливим є аналіз її ціннісних орієнтацій, одного із основних структурних утворень зрілої особистості. Ціннісні орієнтації обумовлюють спрямованість особистості, визначають позицію людини.
Як правило, покази потерпілого є одним із джерел доказів і займають самостійне місце в системі доказів. Вони мають багато спільних рис із показами свідків, проте не можуть ні ототожнюватись з ними, ні розглядатись як їх різновид. Від показів свідків покази потерпілого відрізняються як за своїм суб'єктом, так і за процесуальною природою та за змістом. Ці покази даються особою, якій скоєно моральну, фізичну або матеріальну шкоду і, яка за своїм процесуальним становищем, є учасником процесу. Потерпілий наділений правами, що забезпечують йому можливість добиватись задоволення своїх

 
 

Цікаве

Загрузка...