WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особистість в сфері правозахисної діяльності - Реферат

Особистість в сфері правозахисної діяльності - Реферат

об'єкти, оскільки "було темно". Насправді, з врахуванням тривалості його перебування в умовах відносної темноти і появи у нього темнової адаптації це може бути інакше. Відомо, що людина, яка потрапила в затемнену кімнату, через 3-5 хвилин починає розрізняти світло, яке потрапляє туди, бачити предмети. Через 20-30 хвилин вона вже досить добре орієнтується в темноті. Перебування в абсолютній темноті підвищує чутливість зорового аналізатора до світла за 40 хвилин в двісті тисяч разів.
Також змінюється сприймання тривалості часу в залежності від віку. Цей вплив, як вважають деякі автори, проявляється при сприйманні тривалості більше одного дня. Для людей похилого віку час протікає швидше ніж для дитини. Тому при допиті свідків можна зустрітись з розходженнями в їх показах. Таке спостерігається наприклад, при допиті звинувачуваного, який в момент скоєння злочину був у стані афекту, В таких ситуаціях під час слідчого експерименту звинувачуваному (потерпілому, свідкові) пропонується відтворити ті дії, якими він був зайнятий в період, що нас цікавить, Одночасно проводиться хронометраж. Оцінюючи даний метод слід сказати, що він хоч і є точнішим за звичайну кількісну оцінку суб'єктом тривалості подій, але все ж не виключає помилок, які можуть коливатись в межах 12-28%.
Іноді при розслідуванні злочинів, що пов'язані із застосуванням вогнепальної зброї виникає необхідність оцінити інтервали між пострілами, які почули. Короткі інтервали, які не перевищують 0,5секунди, практично не сприймаються. При інтервалі в 0,5-1 секунда межі пострілів і інтервал утворюють єдність. І лише при інтервалах понад 1 секунду переважаючими буде сприймання інтервалу. Отже, короткі інтервали - переоцінюються, а тривалі -недооцінюються. Перш ніж питати про тривалість інтервалу слід запропонувати свідкові постукуванням позначити межі інтервалу з одночасною фіксацією його в одиницях часу.
Під час слідчого експерименту водієві пропонується їхати визначену відстань спочатку зі швидкістю 10, потім 20, 30, 40 і т.д. км/ год. Порівнюючи ці швидкості руху, свідок може визначити в який момент швидкість автомобіля наближено відповідає тій швидкості з якою він рухався раніше.
б) ПАМ'ЯТЬ. ВРАХУВАННЯ ЮРИСТОМ ЗАКОНОМІРНОСТЕЙ ПАМ'ЯТІ В УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.
Без пам'яті ми б були істотами миттєвості. Наше минуле було б мертвим для майбутнього. Пам'ять пов'язана із сприйманням, мисленням, з орієнтуванням людини у часі та середовищі. Вона відіграє вирішальну роль у розвитку самосвідомості особистості, забезпечуючи її цілісність і єдність, Пам'ять юристів повинна відрізнятись достатнім об'ємом, міцністю запам'ятовування, точністю відтворювання важливих для нього обставин, високої мобілізаційної готовності пригадати необхідні дані та факти в потрібний момент.
Уміння добувати із пам'яті свідків, потерпілих, звинувачуваних інформацію, користуючись знаннями про закономірності запам'ятовування, збереження і відтворення є професійно важливою якістю слідчого, прокурора, судді, адвоката.
Для слідчої, судової практики можуть складати інтерес наочні (ейдетичні) образи. Деякі люди мають здатність мимовільно запам'ятовувати деякі об'єкти так добре, що для них не складає труднощів відтворити їх потім у найменших деталях, ніби вони їх продовжують бачити перед собою. "Відмінність ейдетичних образів від послідовних образів полягає у тому, що вони зберігаються без будь-яких змін чіткості, не виявляють ніяких явищ розпливчастості і флуктуації, можуть довільно викликатись в будь-який момент, а також і через дуже великі проміжки часу, після того як вони були зафіксовані" (О.Р. Лурія). І якщо такою здібністю володіє свідок, у слідчого, який незнайомий з цим явищем, можуть виникнути сумніви щодо правдивості його показів тільки на тій підставі, що вони відрізняються значно більшою деталізацією ніж покази інших осіб. Частіше ейдетичні образи виникають в дитячому та юнацькому віці.
Запам'ятовування може відбуватись у вигляді образів-уяви. У кожної людини в пам'яті є велика кількість найрізноманітніших уяв. І коли, наприклад, слідчий запитує свідка чи не бачив він ножа у підозрюваного, у допитуваного в свідомості виникає певний образ ножа. Якщо він справді бачив ножа, тоді образ, що виник буде наділений деякими ознаками, які відрізняють його від усіх інших предметів (не ножів) або, які виділяють його серед різних ножів. Як вважав відомий вчений О.Р. Лурія, образи-уявлення складаються із слідів різних сприймань (зорових, дотикових та ін.).
Образи-уявлення можуть виникати не тільки у свідка, але і у слідчого, наприклад під час огляду місця пригоди. Перекручено трансформуючись в результаті інтелектуального опрацювання слідчим такі уявлення іноді можуть спрямувати його в інший бік від істини.
Встановлено цікаве явище, яке також має значення для психології показів свідків, яке одержало назву "ефект Зейгарник", яка (Зейгарник Б.В.) вивчала залежність запам'ятовування від емоційно-мотиваційної сфери. Висновок до якого вона прийшла полягав у тому, що незакінчені, перервані дії запам'ятовуються майже в два рази частіше ніж закінчені. Дана закономірність пов'язана з тим, що емоційно забарвлені враження, які супроводжують незакінчені дії, викликають більш стійкі джерела збудження в корі головного мозку. Тому опитуючи свідка, який затрудняється щось пригадати, слід запитати чим він займався в період, який цікавить слідчого, допомогти йому пригадати важливі для справи обставини, відштовхуючись від його занять, особистих справ.
У випадках коли потрібно допитати свідків про факти, які розміщені в певному часовому ряді можна зустрітись з так званим фактором краю. Як показали досліди, перші і останні елементи, які в ряді, утримуються в пам'яті краще ніж елементи, які розміщені посередині. Гірше запам'ятовуються елементи, які дещо зміщені від центра до кінця ряду. Це пов'язано з гальмівним впливом, який мають елементи один на одного.
Гальмівний вплив попередніх елементів на наступні називається проактивним ("таким, що діє наперед") гальмуванням. Гальмівний вплив наступних елементів на попередні - ретроактивним ("таким, що діє назад") гальмуванням. Під впливом цих двох видів гальмування, середні елементи гіршезберігаються в пам'яті, Щоб їх все ж відновити потрібно активізувати вербально-логічну пам'ять свідка, постаратись знайти зв'язки між елементами, що випали з пам'яті і тими з них, які збереглись в свідомості.
Якщо при аналізі показів свідків ми частіше маємо справу з мимовільною пам'яттю, тоді в роботі самого юриста більше місця займає довільна, довготривала і оперативна пам'ять. Характер професійної діяльності юриста диктує необхідність утримування в пам'яті тривалий час (який визначається хоча б термінами розслідування, розгляду справи в суді) різних факторів, подій. Тому, потрібно користуватись певними прийомами, які покращують запам'ятовування.
ВІДТВОРЕННЯ - впізнавання (мимовільне та довільне);
- власне відтворення (пригадування та спогади).
Особливе криміналістичне значення має така особливість відтворення як ремінісценція - це посилення в пам'яті нових змістовних зв'язків при відстроченому відтворенні. Проведені дослідження психологом Красильщіковим виявили ремінісценцію в 40,5% дослідів. Це явище пояснюється

 
 

Цікаве

Загрузка...