WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Оціночні критерії визначення рівня компенсацій, пов’язаних з втратою здоров’я чи життя людини у контексті національної безпеки - Реферат

Оціночні критерії визначення рівня компенсацій, пов’язаних з втратою здоров’я чи життя людини у контексті національної безпеки - Реферат


Реферат на тему:
Оціночні критерії визначення рівня компенсацій, пов'язаних з втратою здоров'я чи життя людини у контексті національної безпеки
Конституцією України стверджується, що "людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю". Отже, особистість має бути базовим елементом стратегії національної безпеки держави, а безпека людини та якість її життя як важливий і невід'ємний атрибут соціального розвитку української спільноти - одним із пріоритетів сталого розвитку держави.
З безпекою людини безпосередньо пов'язана категорія, яку деякі дослідники називають (очевидно, умовно) "вартістю людського життя", попри те, що декому це визначення, можливо, видається блюзнірством. Щодо цього терміна, то одні дослідники його не визнають, інші вважають його не адекватним природі людського життя. Зрозуміло, що втрата людиною життя не може бути оцінена ніякими матеріальними критеріями. Разом з тим тисячі людей обирають вид діяльності з підвищеним ризиком (навіть для самого життя) за певну, у тому числі й грошову, винагороду. Тому, на думку авторів [11, 14], важливо аналізувати умови, за яких потенційні учасники погоджуються на деякі ризиковані операції (фактично вони, свідомо чи несвідомо, оцінюють своє життя). Оскільки ці умови пов'язані з якістю життя, то через зазначену категорію встановлюється взаємозв'язок між якістю життя та безпекою.
З наукового погляду під цією категорією розуміють економічний еквівалент збитку, що може бути завданий людині за ризикованих умов. Економічна суть його полягає в грошових чи інших виплатах, що компенсують громадянину підвищений ризик втрати життя чи здоров'я через виконання певних функцій за небезпечних умов [11, 14, 15, 7].
Оціночні критерії щодо цього використовують для: порівняльного аналізу оцінки впливу різноманітних чинників ризику як їх економічного еквівалента; розрахунку економічної ефективності забезпечення безпеки від впливу певного чинника для обґрунтування раціональних заходів щодо зниження інтегрального ризику людини; розробки раціональних заходів керування ризиком за різних видів діяльності; визначення достовірних обсягів соціально-економічних компенсацій за додаткових чинників ризику; планування військових операцій тощо.
Основні сучасні методичні підходи до визначення компенсацій у зв'язку з втратою здоров'я чи життя людини
Аналіз праць стосовно розрахунку ризиків та визначення економічного ефекту від збереження життя людини у різних галузях народного господарства дав змогу виокремити методики для визначення певної компенсації через втрату здоров'я чи життя людини.
Методика, що ґрунтується на визначенні судових виплат [14], згідно з рішенням суду, як компенсація за втрату життя чи здоров'я, заподіяну моральну шкоду з індивідуальним підходом до кожного потерпілого. Так, у РФ діапазон таких виплат 120-180 посадових окладів, що у середньому становить 28 тис. дол. США. У країнах Західної Європи і США середня сума компенсації за втрату здоров'я і загибель людини - близько 250 тис. дол. США. Найбільші суми в розрахунку на одну особу (1,85 млн дол. США) було виплачено сім'ям потерпілих після автокатастрофи над Локері у 1988 році. В окремих випадках виплати становили 10 млн дол. США на сім'ю. Середній обсяг однієї компенсації, виплаченої державою кожному потерпілому від терактів 11 вересня 2001 р., становив близько 1,5 млн дол. США. Air France оцінила компенсацію за кожного пасажира, що розбився на "Конкорді", майже у 3 млн німецьких марок [16].
Необхідно зазначити, що обсяг судових виплат залежить від обсягу матеріальних і моральних збитків позивача чи його родини. В Україні законодавчо встановлено ліміт обсягу виплат за моральні збитки. У разі нещасних випадків на виробництві він становить 200 мінімальних заробітних плат (близько 13 тис. дол. США), у разі дорожньо-транспортної пригоди - близько 10 тис. дол. США [4, 12]. Для інших випадків цей ліміт взагалі не встановлено.
Методика, що грунтується на добровільних виплатах [11]. При цьому беруть добровільні виплати, вжиті з метою зменшення загрози для життя і здоров'я, чи суму винагороди за добровільне виконання небезпечної роботи. Обсяг добровільної виплати визначають через опитування різних категорій громадян та встановлення справедливих обсягів соціальних компенсацій. Опитування, проведені за кордоном, засвідчили тісний взаємозв'язок розміру добровільної виплати та обставин, пов'язаних з ризиком для життя. Це спричиняє труднощі в оцінці його вартості. За кордоном межа можливих оцінок становить 180 тис. - 1 млн дол. США [14].
Оцінки вартості життя за цією методикою мають значні розбіжності. Це пов'язано з тим, що вони залежать і від матеріальних втрат потерпілих, і від їхнього соціального статусу та індивідуального сприйняття моральної шкоди. Тому ця методика потребує масштабного опитування різних категорій громадян.
Методика, що ґрунтується на економічних оцінках в галузях, де використовують джерела іонізуючого випромінювання [2]. Тут оцінки компенсацій у зв'язку з втратою життя чи здоров'я пов'язані і з даними щодо втрати ВНП, і з відшкодуванням фізичної та моральної шкоди. При цьому використовують поняття "вартість дози опромінення" або "вартість ризику". Діапазон таких компенсацій у РФ у радіаційній безпеці становить 0,5 тис. - 48 тис. дол. США, у Сполучених Штатах Америки та Європі - від 2 тис. до 5 млн дол. США. Обсяг моральних збитків за цією методикою може перевищувати втрати ВНП у десятки разів [2].
Вищенаведені методики грунтуються на суб'єктивних оцінках і не можуть бути безпосередньо використані для розрахунків відповідних компенсацій. Є інші методики, що дають об'єктивнішу оцінку, оскільки в їх основі - математичний аналіз соціально-економічних показників.
Методика, що грунтується на страхових компенсаціях [7], які визначають як величину грошової компенсації, що дорівнює сумі, розміщеній у вигляді депозитного банківського вкладу під реальну відсоткову ставку (це забезпечує сім'ї загиблого годувальника раніше встановлений сімейний дохід). При цьому для конкретного сімейного господарства необхідно враховувати різницю у статках сімейних господарств різного складу та соціального стану [9]. Цю методику доцільно використовувати для визначення обсягів страхових компенсацій під час страхування життя.
Методика, що ґрунтується на визначенні

 
 

Цікаве

Загрузка...