WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття та умови пенсійного забезпечення за віком - Реферат

Поняття та умови пенсійного забезпечення за віком - Реферат

молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійноговиробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік (для чоловіків - 60 років, жінок - 55 років), знижується на 1 рік.
Крім того, слід також зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36, затверджені списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
При цьому, необхідно відмітити, що у такому випадку, тобто до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним вище особам, яким пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" розміри пенсій визначаються відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності вказаним Законом, - відповідно до його норм.
Частина розміру пенсії за віком, яка обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до норм цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
При цьому, встановлений мінімальний розмір пенсії за віком, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Одночасно з цим, також, слід зазначити, що відповідно до Закону України "Про затвердження прожиткового мінімуму на 2005 рік" та Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" прожитковий мінімум на 2005 рік для осіб, які втратили працездатність в розрахунку на місяць затверджений у розмірі 332 гривні.
Висновок
Таким чином, пенсією за віком прийнято називати таку пенсію, яка встановлюється з досягненням певного віку та одночасною наявністю необхідного стажу роботи. Вік, який дає право на пенсію за віком зазвичай зветься пенсійним. Термін "пенсійний вік" у законодавстві не вживається. Натомість у кожному випадку називається вік, із досягненням якого призначається пенсія за віком. Пенсія за віком відрізняється від інших видів пенсійного забезпечення, приміром, від пенсії з інвалідності та за вислугу років. Вона відрізняється від пенсії з інвалідності тим, що її призначення не залежить від фактичного стану працездатності людини.
Пенсію за віком не важко відрізнити і від пенсії за вислугу років, хоч обидві ці пенсії встановлюються незалежно від фактичного стану працездатності. Різниця полягає в тому, що для отримання пенсії за віком є необхідним певний вік, а право на пенсію за вислугу років зазвичай не передбачає досягнення будь-якого віку.
Пенсії за віком - головний вид матеріального забезпечення непрацездатних громадян, що стосується життєво важливих інтересів мільйонів вітчизняних пенсіонерів. У загальній чисельності пенсіонерів (близько 14 млн. осіб) 10 млн. пенсіонери за віком.
Умовами призначення пенсії за віком у солідарній системі страхування є: досягнення пенсійного віку особою, яка звертається за пенсією, та наявність у цієї особи відповідного страхового стажу. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Частина розміру пенсії за віком, яка обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Список використаної літератури
1. Конституція України - Закон України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України (ВВР). - 1996. - №30. - С.141.
2. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 1.01.2004.
3. Сирота І.М. Право пенсійного забезпечення в Україні: Курс лекцій. - К., 2004.
4. Міщенко В.І., Гордієнко В.В. Недержавні пенсійні фонди в системі реформування пенсійної системи України // Фінанси України. - 2001. - №12. - С.32.
5. Сивак С. Організаційно правові основи недержавного пенсійного забезпечення // Право України. - 2003. - №1. - С.119-121.
6. Сташків Б. Пенсія як об'єкт правовідносин в соціальному забезпеченні // Право України. - 2004. - №11. - С.89-93.
7. Сташків Б. Загальна характеристика юридичних фактів у пенсійному забезпеченні // Право України. - 2002. - №1. - С.115-119.
8. Сивак С. Конституційні гарантії права на пенсійне забезпечення і пенсійна реформа // Право України. - 2001. - №12. - С.70-74.

 
 

Цікаве

Загрузка...