WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття та умови пенсійного забезпечення за віком - Реферат

Поняття та умови пенсійного забезпечення за віком - Реферат

використовують працю найманих робітників, - 32% від об'єктаоподаткування, а для платників, що працюють на умовах трудового договору (контракту) - 1% від об'єкта оподаткування. Пенсійний фонд України не включається до Державного бюджету України. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду не за цільовим призначенням. Під опікою Пенсійного фонду нині знаходиться біля 14,5 млн. пенсіонерів. Наприклад, в Дніпропетровській області 1 млн. 58 тис. пенсіонерів. З них 831300 получають трудову пенсію, максимальний розмір якої 59 гривень.
2. Місце пенсій за віком у пенсійному забезпеченні України
Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, з інвалідності, на випадок втрати годувальника та в інших випадках передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року.
Іноземні громадяни та особи без громадянства, що проживають на Україні, мають право на пенсію врівні з громадянами України на умовах передбачених законодавством або міждержавними угодами. Пенсійне забезпечення громадян України, які проживають за її межами учиняється за угодами з іншими державами.
В випадках, коли угодами між Україною та іншими державами передбачені інші правила, ніж ті, які містяться в Законі "Про пенсійне забезпечення", то застосовується правила встановлені цією угодою.
Пенсії бувають трудові і соціальні.
До трудових пенсій належать пенсії за віком, з інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років.
Пенсією за віком прийнято називати таку пенсію, яка встановлюється з досягненням певного віку та одночасною наявністю необхідного стажу роботи. Вік, який дає право на пенсію за віком зазвичай зветься пенсійним. Термін "пенсійний вік" у законодавстві не вживається. Натомість у кожному випадку називається вік, із досягненням якого призначається пенсія за віком. Введення цього терміна охоплює декілька віків. Пенсійний вік, як і тривалість стажу, встановлюється законом. Право на пенсію за віком нерозривно пов'язане з трудовою діяльністю людини. Досягнення пенсійного віку служить підставою для припинення трудових відносин працівників із роботодавцями, через що у держави виникає необхідність пенсійного забезпечення громадян. Право на пенсію за віком мають: чоловіки - при досягненні 60-ти років, які мають стаж роботи не менш 25 років та жінки - при досягненні 55-ти років і наявності стажу роботи не менш 20 років.
Пенсія за віком відрізняється від інших видів пенсійного забезпечення, приміром, від пенсії з інвалідності та за вислугу років. Вона відрізняється від пенсії з інвалідності тим, що її призначення не залежить від фактичного стану працездатності людини. Пенсію за віком не важко відрізнити і від пенсії за вислугу років, хоч обидві ці пенсії встановлюються незалежно від фактичного стану працездатності. Різниця полягає в тому, що для отримання пенсії за віком є необхідним певний вік, а право на пенсію за вислугу років зазвичай не передбачає досягнення будь-якого віку.
Пенсії за віком - головний вид матеріального забезпечення непрацездатних громадян, що стосується життєво важливих інтересів мільйонів вітчизняних пенсіонерів. У загальній чисельності пенсіонерів (близько 14 млн. осіб) 10 млн. пенсіонери за віком.
Умовами призначення пенсії за віком у солідарній системі страхування є: досягнення пенсійного віку особою, яка звертається за пенсією, та наявність у цієї особи відповідного страхового стажу.
Стаття 26 Закону України "Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон) вимагає, щоб особа, яка звертається за призначенням пенсії за віком мала не менше ніж п'ять років страхового стажу.Стаття 28 Закону визначає також норму мінімального розміру пенсії. На її призначення особа має право за умови наявності страхового стажу: у чоловіків - 25 років, а у жінок - 20 років.
Згідно статті 24 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Враховуючи положення статті 101 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" у 2006 році страхові внески, що перераховуються страхувальниками до солідарної системи сплачуються у розмірі 31,8%. Мінімальний страховий внесок у 2006 році рохраховується виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого статтею 82 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", а саме:
з 1 січня 2006 року - 350 грн. на місяць;
з 1 липня 2006 року - 375 грн. на місяць;
з 1 грудня 2006 року - 400 грн. на місяць.
Суб'єкти господарювання - підприємства, організації, установи, які не нараховують та не сплачують страхові внески за своїх працівників порушують майбутні пенсійні права своїх працівників. Тобто, місяці роботи, за які підприємство не сплачувало страхові внески до Пенсійного фонду, в стаж роботи не зараховується. Крім того, несплата страхових внесків може бути причиною відсутності права на збільшення пенсії, яке передбачене Законом, шляхом її перерахунку з урахуванням стажу роботи після призначення пенсії (через 2 роки працюючим пенсіонерам).
Право на пільгове пенсійне забезпечення за віком мають учасники та інваліди війни, а також сім'ї загиблих воїнів. Воно виникає з настанням таких умов:
- досягнення віку (чоловіками - 55, жінками - 50 років);
- стажу роботи (у чоловіків - 25, у жінок - 20 років) і наявності спеціальної юридичної підстави - участі у бойових діях, а далі інвалідів війни - поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини чи виконання інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням іншого військового обов'язку.
Право на пенсію на пільгових умовах мають також батьки та дружини військовослужбовців, які не взяли повторного шлюбу, загиблих на фронті чи під час виконання іншого військового обов'язку, або померлих у період військової служби: чоловіки з досягненням 55-річного віку і стажем роботи не менш 25 років; жінки - з досягненням 50-річного віку і стажем роботи не менш 20 років.
Якщо людина працює, то їй слід подати заяву про призначення пенсії роботодавцю (власнику підприємства, організації, установи).
Якщо людина на момент виходу на пенсію не працює, заяву треба подавати в районне відділення Пенсійного Фонду за місцем проживання. Заяву про оформлення пенсії за віком треба подавати не раніше, ніж за 1 місяць до досягнення пенсійного віку.
Для оформлення пенсії за віком в районне управління Пенсійного Фонду треба подати такі документи:
- заяву про призначення пенсії;
- документи, які підтверджують стаж (трудову книжку. Якщо трудової книжки немає, то військовий квиток, довідки, виписки з наказів та інші документи, які містять інформацію про стаж);
- довідку про

 
 

Цікаве

Загрузка...