WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Морально-професійна деформація та її профілактика в діяльності працівників міліції (науковий реферат) - Реферат

Морально-професійна деформація та її профілактика в діяльності працівників міліції (науковий реферат) - Реферат

злочинного, аморального поводження), безсумнівно, є невід'ємною, а тому і необхідною стороною роботи співробітників органів внутрішніх справ.
Однак вважати їх наслідком та причиною професійної деформації - робити поступку фаталізму.
З іншого боку, така суб'єктивна причина професійної деформації, якнизький професійний рівень співробітників, не є сугубо випадковою причиною.
Таким чином, тільки в кожнім конкретному випадку можлива неупереджена оцінка взаємозв'язку загальних і приватних, опосередкованих і безпосередніх, об'єктивних і суб'єктивних, неминучих і випадкових причин професійної деформації.
Профілактика морально-професійної деформації співробітників органів внутрішніх справ
Вплив комплексу причин, що обумовлюють зміну діяльності співробітників міліції, може привести спочатку до несумлінного виконання ними своїх обов'язків, професійної деформації, а в деяких випадках - і до деградації особистості. Такі метаморфози можна наочно представити, розглянувши структуру професійної деформації, тобто її основні елементи і взаємозв'язок між ними.
Якщо раніш ми розглядали три взаємозалежні форми професійної деформації - деформацію професійної діяльності працівників, їх службових і позаслужбових взаємин і, нарешті, свідомість, то, говорячи про структуру такої деформації, акцент робиться на двох основних формах - відкритої і схований. При цьому як відкрита деформація (тобто доступна зовнішньому спостереженню), так і схована (невидима) одночасно виявляються й у діяльності, і у взаєминах, і у свідомості (психології). Їхнє розходження зв'язане з трансформацією способу життя співробітника. Схематично структуру професійної деформації можна зобразити в такий спосіб:
Структура професійної деформації
Фактори - показники професійно-моральної деформації і її основних причин
Між аморальним і злочинним поводженням границя дуже хитка і невизначена. Між ними пролягає досить широка "прикордонна смуга", що неодмінно проходить особистість, перш ніж із прав-слухняного громадянина вона перетвориться в злочинця. Те ж відноситься і до службового колективу, коли в ньому починають переважати негативні моральні цінності, так звані "моральні антицінності". У всякому разі будь-якому злочину передує моральна деформація особистості, утворення в неї на світоглядному рівні аморальних моральних установок. У кінцевому рахунку це приводить до моральної деградації особистості (і колективу, коли в ньому подібні установки починають розглядатися як "нормальні"). От основні ступіні цих "сходів падіння".
Фактори - показники позитивного морально-психологічного клімату в службовому колективі, що характеризують його високу моральну культуру і, отже, його високий моральний потенціал:
1. гарний психологічний і фізичний стан персоналу;
2. розумно-доцільне керівництво і контроль;
3. високий рівень професійної підготовки персоналу;
4. почуття групової згуртованості і взаємодопомоги;
5. доброзичливе відношення керівництва до співробітників;
6. публічне схвалення успішне виконаних службових задач і сумлінного виконання службових обов'язків;
7. відкрите обговорення рішень керівництва;
8. відсутність слухів;
9. допомога керівництву з боку неформальних лідерів;
10. часткове делегування владних повноважень зверху вниз;
11. практичне включення в керівництво колективом неформальних лідерів.
Якщо ж у колективі починається зниження рівня моральної культури, то в ньому створюються сприятливі умови для його наступної професійно-моральної деформації, що характеризуються наступними негативними факторами - показниками морально-психологічного клімату в службовому колективі:
1. схована критика умов праці;
2. схована критика вказівок керівництва;
3. неточне виконання наказів;
4. групові збіговиська під час роботи;
5. порожня витрата робочого часу;
6. запізнення і тривала відсутність під час роботи;
7. відхід з роботи раніше покладеного часу;
8. відмовлення від роботи в понаднормовий час;
9. поширення слухів;
10. недбале звертання з устаткуванням і технікою;
11. клімату повинне викликати серйозну тривогу насамперед, звичайно, у керівника службового колективу й у найбільше морально зрілих його членів. Вони служать як би червоними лампочками, що попереджають про аварію, що насувається. У тому випадку, коли на них не звертають належної уваги і не приймають відповідних мір до їх ліквідації, починається професійно-моральна деформація спочатку окремих членів службового колективу, а потім і всього байдуже відношення до естетичного оформлення умов праці.
Поява факторів - показників негативного морально-психологічного службового колективу в цілому. Ця деформація характеризується наступними показниками: формально-бюрократичні методи керівництва (зарозумілість, брутальність, чванство, бездушне відношення до підлеглих)1;
1. зловживання владою (брутальність по відношенню до громадян, приниження їхньої людської гідності, ненадання їм допомоги, невиправдане застосування фізичної сили, бойових прийомів, спеціальних засобів і зброї);
2. терпимість до порушень службової дисципліни і до фактів невиконання службового обов'язку;
3. халатне відношення до функціональних обов'язків;
4. формалізм і спрощенство при оформленні документації;
5. порушення процесуального кодексу;
6. культивування керівництвом нашіптування і виказування, поділ членів колективу на "мазунчиків" і "неугодних";
7. психологічно конфліктна атмосфера в колективі (ситуації конфлікту як постійна норма службових відносин);
8. пріоритетна орієнтація в колективі на моральні антицінності;
9. формування подвійної моралі (для "своїх" і для "чужих");
10. нерозбірливість у засобах ("для досягнення мети всі засоби гарні");
11. формування атмосфери кругової поруки;;
12. психологічна ущербність окремих співробітників через невміння адаптуватися до морального клімату, традиціям і поведінковим нормам службового колективу;
13. "утома" від виконання службових обов'язків, що породжує байдужість до інтересів служби;
14. грубі порушення Правил дорожнього руху, не викликані службовою необхідністю, як норма поводження за кермом;
15. побутове розкладання, пияцтво.
Поява факторів - показників професійно-моральної деформації свідчить про те, що службовий колектив (чи співробітник) серйозно хворий і що це захворювання вимагає радикального лікування. У кращому випадку це веде до зниження службових показників, збільшенню кількості скарг, до позапланових інспекторських перевірок і, як правило, до зміни керівництва колективом, до втрати колективом надовго авторитету і до тривалої пильної уваги до колективу вищого керівництва, що, як відомо, не робить службу більш легкою. У гіршому ж випадку це веде до появи НС, оскільки всі ці фактори є

 
 

Цікаве

Загрузка...