WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінально-правове дослідження cтадій вчинення злочину - Дипломна робота

Кримінально-правове дослідження cтадій вчинення злочину - Дипломна робота

зіткнення з об'єктом посягання і навіть на значній відстані від нього.
В статті "О составе преступления" Т.В.Церетелі та В.Г.Макашвили, ставили в ряд цікавих питань про суспільну небезпечність при здійсненні готування і замаху на злочин, дещо перебільшують значення віддаленості готувальних дій в часі і в просторі від вчинення злочину. Вони пишуть, що, оскільки дії пов'язані з готуванням до злочину в просторовому і часовому відношенні знаходяться ще далеко від задуманого особою злочинного результату, це відкриває широку можливість для втручання різних сил та обставин. Готувальні дії, вказують вони, створюють лише дуже віддалену можливість настання суспільно-небезпечних наслідків.
Проте, як стверджує Дурманов Н.Д., що в такій загальній формі це твердження не може бути прийнято. Деякі готувальні дії за характером їх вчинення і їх значенню для скоєння злочину можуть представляти значну небезпеку і свідчити про стійкість умислу, не дивлячись на їх значну віддаленість в часі і просторі.
Таким чином, готування знаходиться в такому відношенні до злочинного результату і воно створює умови, реальну можливість настання злочинного результату. Готування розв'язується із злочинними результатами обумовленими зв'язками. Без подальшої злочинної діяльності готування (дії, що його становлять), як будь-яка можливість, скільки б не збільшувались, ніколи не зможуть призвести до злочинного результату.
Готування до злочину є початковою стадією вчинення злочину, одним із видів незакінченого злочину. При готуванні до злочину дії винного ще безпосередньо не спрямовані на об'єкт і не ставлять його в безпосередню небезпеку. Суб'єкт ще не виконує діяння, яке є необхідною ознакою складу злочину.
Як зазначала Кузнєцова Н.Ф., що відповідно до закону, готування створює умови для вчинення злочину, тобто дії, що його складають поза самим вчиненням злочину. Як правило, готування знаходиться поза складом злочину, що передує виконанню злочину. Проте, цього твердження не потрібно робити висновок про те, що готування взагалі не пов'язано з складом злочину.
Як уже вказувалось, зміст готування та дії, що його становлять і їх суспільну небезпечність визначає склад злочину, умови виконання якого вони створюють. Саме склад злочину поновлює дії, що становлять готування конкретним змістом, саме він визначає видове поняття готування - готування до вбивства, готування до грабежу та інші види готування до конкретних злочинів.
Готування є небезпечним своїм зв'язком зі складом злочину. Так, Наумов А.В., вказує, що готування його складові дії мають свої особливості порівняно зі складом закінченого злочину, і що специфіка відноситься до об'єктивних ознак і суб'єктивної сторони готування:
1) при готуванні до злочину ще відсутнє безпосереднє посягання на об'єкт задуманого злочину;
2) будь-яке готування до злочину утворюють об'єктивну сторону готування до злочину, проте, дані дії не входять в об'єктивну сторону злочину, що готується.
Таким чином, склад готування до вчинення злочину характеризується власною (самостійною) об'єктивною стороною.
Для того, щоб визначити особливості готування необхідно розглянути детально його співвідношення зі складом злочину.
Об'єкт злочину самим безпосереднім чином впливає на зміст готувальних дій. За об'єктом злочину ми можемо визначити до якого злочину вчиняється готування. Життя та здоров'я особи потребують одних готувальних дій для посягання на них, винність обумовлює необхідність в інших. Дурманов Н.Д. також вказує, що вчинення готувальних дій конкретний об'єкт і предмет посягання в ряді випадків може бути ще точно не визначений, наприклад, особа, що готується до вчинення крадіжки, як правило, ще тільки в самих загальних рисах передбачає майбутній злочин, винний ще не знає, чи вчинить він крадіжку державного чи особистого майна та ін.
Проте об'єкт не тільки визначає зміст готувальних дій, але й їх суспільну небезпечність. Порівняно невелика цінність до злочину невеликої тяжкості не тягне за собою кримінальної відповідальності (ст.14 ч.2 КК України).
Велике значення для визначення наявності в діях суб'єкта готування до того чи іншого злочину має об'єктивна сторона складу злочину: спосіб дії, передбачувана суб'єктом шкода. Предмету і знаряддя злочину, а також обстановка вчинення злочину.
З об'єктивної сторони готування до злочину може проявитися у різноманітних діяння, але загальним для них є те, що всі вони передбачають створення умов для вчинення конкретного закінченого злочину. Це витікає також із законодавчого визначення готування до вчинення злочину (ч.1 ст.14 КК України), оскільки кримінальний закон перераховує лише активні форми даної стадії вчинення злочину. Очевидно, що ні одна з цих форм злочинної поведінки не може бути реалізована шляхом бездіяльності. Специфіка об'єктивної сторони готування до злочину полягає і в тому, що злочин при цьому не був доведений до кінця через причини, що не залежали від волі винного. При цьому потрібно враховувати два моменти:
1) готування та дії, що його складають не повинні утворювати самостійний закінчений злочин;
2) необхідно, щоб злочинна діяльність особи по підготовці задуманого особою злочину не була доведена до кінця незалежними від особи обставинами. Це значить, що злочинна діяльність обмежилась готуванням до злочину, будучи перерваною не по волі винного.
Різноманітні готувальні дії суттєво відрізняються за їх значенням для майбутнього вчинення злочину. В ряді випадків ця обставина має суттєве значення для визначення наявності, характеру і степені суспільної небезпечності готування та дій, що його складають.
В одних випадках вчинення певних готувальних дій є обставиною, без якої неможливо чи по крайній мірі, дуже ускладнене вчинення злочину. В інших випадках готувальні дії не мають суттєвого значення для вчинення злочину.
В тих випадках, коли той чи інший спосіб дії чи застосування тих чи інших засобів належить до ознак складу даного злочину, набуття чи пристосування відповідних засобів є обставиною, що має суттєве значення для виникнення злочину.
В дуже багатьох випадках дії, що утворюють готування не є необхідними для вчинення злочину, останнє може бутивчинено і без актів готування. Ці акти відіграють вторинну і випадкову роль у вчиненні злочину. Наприклад, набуття мішків для виносу викрадених речей, як правило, не має суттєвого значення для подальшого злочину.
Таким чином, в одних випадках готування є необхідною ланкою в ланцюгу дій по здійсненню злочину; без вчинення даних дій злочинець не може здійснити злочин. В других випадках злочин може бути вчинений і без готування, воно лише в деякій мірі прискорює чи полегшує вчинення злочину.
При розгляді готування до злочину необхідно враховувати також його наближення до моменту вчинення злочину і ступінь виконання готувальних дій, що створюють умови вчинення злочину.
В одних випадках особа вчиняє тільки віддалені від вчинення злочину дії, що деколи називаються готуванням до готування. В других випадках готування безпосередньо передує вчиненню злочину.
На рахунок суб'єкту

 
 

Цікаве

Загрузка...