WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінально-правове дослідження cтадій вчинення злочину - Дипломна робота

Кримінально-правове дослідження cтадій вчинення злочину - Дипломна робота

майна є закінченим з моменту спричинення майнової (матеріальної) шкоди власності, вбивство - з моменту заподіяння смерті іншій людині, тілесні ушкодження - з моменту різної тяжкості шкоди здоров'ю людини та інші.
У злочинах з матеріальними складами, якщо не настали зазначені в диспозиції статті КК суспільно-небезпечні наслідки, у тому числі наслідок у вигляді створення небезпеки (загрози) заподіяння певної майнової шкоди, то може йтися про незакінчений злочин (готування до злочину або замах на злочин) або ж про відсутність злочину.
Злочини з формальним складом - це такі злочини, для об'єктивної сторони яких КК передбачає наявність тільки діяння (дії чи бездіяльності). Тому злочин з формальним складом визначається закінченим з моменту вчинення самого діяння незалежно від настання суспільно-небезпечних наслідків. Так, розголошення державної таємниці (частина перша статті 328 КК) вважається закінченим з моменту розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.
Настання чи ненастання злочинних наслідків при вчиненні злочинів з формальним складом не впливає на факт наявності закінченого злочину, але має враховуватися при призначенні покарання винному.
Злочини з усіченим складом - це різновид злочинів з формальним складом, тому вони є закінченими також з моменту вчинення самого діяння. Особливість їх полягає в тому, що момент закінчення злочину переноситься законодавцем на попередню (більш ранню) стадію, коли винний ще не виконав усіх дій для заподіяння шкоди об'єкту. По суті, в усічених складах законодавець передбачає в Особливій частині КК відповідальність за замах на злочин, а інколи - за готування до злочину, як за окремі самостійні закінчені злочини.
Але тут створення умов (небезпеки) заподіяння шкоди об'єкту кваліфікується як закінчений злочин. До такої конструкції законодавець вдається щодо найнебезпечніших діянь з метою посилення боротьби з ними на ранніх стадіях. Так, розбій (стаття 187 КК) є закінченим злочином з моменту нападу з метою заволодіння чужим майном; бандитизм закінчений з моменту створення стійкої озброєної групи незалежно від того, чи були вчинені заплановані бандою злочини; вимагання (стаття 189 КК) - з моменту, коли пред'явлена вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких інших дій майнового характеру.
Створення усічених складів дає можливість запобігти пом'якшенню покарання за вчинене готування до злочину чи замах на злочин і розглядати стадію готування до злочину як замах на злочин, а замах на злочин - як закінчений злочин.
При вчиненні злочину з усіченим складом винна особа, як правило, не зупиняється на стадії юридично закінченого злочину, не припиняє його, а виконує подальші діяння, як охороняються цим же складом злочину, спрямовані на той же об'єкт, спричиняють йому шкоду і тому не потребують додаткової кваліфікації. Розбіжність між юридичним і фактичним закінченням злочину має значення при вирішенні ряду питань, зокрема про визнання своєчасності необхідної оборони, коли юридично злочин закінчено, а фактично посягання продовжується, а також про можливість співучасті у злочині аж до завершення посягання на об'єкт, який знаходиться під охороною закону, тощо.
При визначенні злочину як закінченого чи незакінченого необхідно враховувати також особливості законодавчого конструювання деяких складів злочинів, що є різновидом злочинів з формальним складом. Такі склади злочинів в юридичній літературі називають складами небезпечності. До них можна віднести, наприклад, завідоме поставлення іншої особи в небезпечність зараження ВІЛ-інфекцією та інші.
Ці злочини визначаються закінченими з моменту вчинення діяння (дії чи бездіяльності), створюючого загрозу настання передбачених кримінальним законом тяжких наслідків.
В юридичній літературі розглядаються злочини, момент закінчення яких відіграє важливу кримінально-правову роль. Тому деякі особливості притаманні моменту закінчення злочинів, що тривають, та продовжуваних злочинів.
Злочин, що триває - це діяння (дія або бездіяльність), ознаки якого передбачені однією статтею або частиною статті КК, і яке безперервно здійснюється (триває) протягом невизначеного часу. Тут має місце дія або бездіяльність, які пов'язані з наступним тривалим виконанням обов'язків, накладених на винного законом, під загрозою кримінального переслідування. Прикладом таких злочинів можуть бути: ухилення від сплати аліментів на утримання дітей (стаття 164 КК), ухилення від призову на строкову військову службу (стаття 935 КК), втеча з місце позбавлення волі або з-під варти (стаття 393 КК), носіння, зберігання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин без передбаченого законом дозволу (частина перша статті 263 КК), дезертирство (стаття 408 КК) тощо. Склад даних злочинів закінчений з моменту вчинення суспільно-небезпечного діяння, але злочин продовжується. Злочини, що тривають, є закінченими з моменту припинення діяння або моменту настання події, яка виключає його вчинення (наприклад, добровільне виконання винним своїх обов'язків, явка з повинною, затримання органами влади, тощо).
Продовжуваний злочин - це діяння, ознаки якого передбачені однією статтею або частиною статті КК і яке складається з двох або більше тотожних злочинних дій, що мають єдиний злочинний намір (єдиний умисел та загальну мету) і утворюють у сукупності єдиний злочин (частина друга статті 32 КК), наприклад, крадіжка майна частинами, декількома прийомами).
Продовжуваний злочин є закінчений з моменту вчинення останнього злочинного діяння та досягнення злочинного наміру.
Як відомо, злочинність суспільно небезпечних діянь визначається як нормами Особливої частини Кримінального кодексу, так і всією сукупністю норм його Загальної частини. Але склади конкретних закінчених злочинів сформульовані в диспозиціях статей Особливої частини КК, про що і йдеться в частині 1 ст. 13 КК України.
Саме тому закінчені злочини необхідно кваліфікувати лише за відповідними статтями Особливої частини КК.
Пропозиція кваліфікувати їх ще й додатково а нормою Загальної частини КК, яка визначає загальне поняття стадії закінченого злочину, не випливає з закону і не поділяється практикою.
Розділ ІІ.
Готування до злочину, як вид попередньої злочинної
діяльності і відповідальність за нього
2.1. Поняття і форми готування до вчинення злочину.
Кримінальне право з перших років свого існування використовує інститут кримінальноївідповідальності за вчинення готувальних дій для припинення, придушення в зародковому стані посягань на основи суспільного устрою, для придушення найбільш тяжких злочинів вже в момент їх виникнення.
Готування до вчинення злочину - це діяльність по створенню умов для вчинення злочину.
Готування до вчинення злочину за своїми фактичними властивостями не відрізняється від готувальних дій, свідомо спрямованих на досягнення будь-якого не суспільно-небезпечного результату. В усіх випадках готувальні дії створюють умови для подальшої діяльності.
Як вказувала Н.Ф.Кузнєцова: "Умови - це сукупність обставин, що готують і визначають

 
 

Цікаве

Загрузка...