WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Тероризм та інформаційні технології - Реферат

Тероризм та інформаційні технології - Реферат


Реферат на тему:
Тероризм та інформаційні технології
В епоху інформаційної революції розвиток держави визначає насамперед рівень її досягнень у сфері обробки інформації.
Сьогодні Україна вибрала стратегічний шлях свого розвитку, що полягає в інтеграції в Європейське співтовариство. Як відомо, однією з особливостей цього співтовариства є побудова інформаційного суспільства, яке широко використовує досягнення нових інформаційних технологій і зокрема глобальної комп'ютерної мережі Internet.
Наша країна історично має вагомі внески у цій галузі. Наприклад, усім відомо про створення саме в Україні у 1949 р. першої в Європі електронно-обчислювальної машини С.А. Лебедєва (так звана мала електронно-обчислювальна машина - МЕОМ). На жаль, у дев'яності роки в силу відомих історичних подій, в Україні як і в усіх країнах СНД, був певний спад у даному напряму.
У даний час у нашій країні відзначається інтенсивне використання як готових закордонних програмних продуктів, так і виробництво вітчизняних. Збільшується кількість користувачів глобальної комп'ютерної мережі Internet (більше 1 млн.) та кількість провайдерів, хоча значна їхня частина знаходиться в Києві. На форумі HI-TECH індустрії, що проходив у Києві 21 лютого цього року, були відзначені наступні тенденції вітчизняної комп'ютерної індустрії: перехід від кодування по специфікаціях до надання бізнесів-рішень і готових продуктів на зовнішньому ринку; розвиток інвестиційних процесів у сфері розробки програмного забезпечення (ПЗ); початок реальної протидії правопорушенням у сфері інтелектуальної власності (ліцензійне використання ПЗ); формування нових компаній, як основна ознака становлення української індустрії програмного забезпечення (за даними Держкомстату України 56 українських компаній зареєстрували іноземні інвестиції на суму 7,616 млн. грн.); зростання конкурсу на вступних іспитах у вузах відповідного профілю - досягнув рівня 1991 року - близько 7 абітурієнтів на місце [1].
Однак, зазначені прогресивні досягнення мають і зворотний бік медалі. Як відомо, з поширенням використання інформаційних технологій в сфері управління, технологічних процесів зростає їх вразливість щодо вчинення правопорушень з використанням засобів комп'ютерної техніки. Об'єктивно це пояснюється зниженням рівня захищеності інформаційних систем, зростанням кількості антисоціальних проявів внаслідок поширення користувачів глобальних комп'ютерних мереж, використанні наукових та технічних досягнень криміналітетом. Інтереси організованих злочинних груп і окремих правопорушників спрямовані на відмивання "брудних коштів", поширення неправдивої інформації, фінансові махінації, і в першу чергу, поширені у банківсько-кредитній сфері, де активно використовуються автоматизовані системи [2]. Слід зазначити, що в Україні ріст комп'ютерних злочинів відповідає світовій тенденції, що полягає в пропорційності росту даного виду правопорушень масштабам використання засобів обчислювальної техніки. Особливе занепокоєння викликають факти використання нових інформаційних технологій терористичними групами. У січні 2002 року на території аеропорту м. Одеси пролунав вибух у кафе. Одночасно до начальника аеропорту надійшло повідомлення електронною поштою з вимогою виплати одного мільйону гривень та детальними вказівками щодо подальших дій, включаючи використання засобів масової інформації для реклами терористичної групи "Піночет". Зокрема сповіщалося, що на літаку з пасажирами, який щойно взяв курс в одну з європейських держав, знаходиться вибуховий пристрій з складною системою контролю (дистанційне управління з землі, самоліквідація при відсутності такого контролю, залежність від висоти польоту та ін.). У випадку невиконання вказівок, літак погрожували підірвати, а начальника аеропорту ліквідувати. Для передачі викупу за життя пасажирів пропонувалося використати систему Інтернет-банкінгу одного з комерційних банків України.
Внаслідок проведення оперативно-розшукових заходів, в першу чергу з залученням фахівців відділу по боротьбі з правопорушеннями у сфері високих технологій ДСБЕЗ МВС України, зловмисника вдалося виявити і нейтралізувати. Ним виявився колишній військовий, який захотів розпочати новий "бізнес".
гідно Кримінального кодексу України терористичним актом вважається "застосування зброї, ... вчинення дій, які створюють небезпеку для життя чи здоров'я людини або заподіюють значну майнову шкоду чи настання інших тяжких наслідків, якщо такі дії були вчинені з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення або з метою впливу на прийняття рішень чи вчинення або не вчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, ... або привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів терориста". На Самміті Тисячоліття у вересні 2000 року в Нью-Йорку Президент України Л.Д. Кучма у своїй доповіді на пленарному засіданні відмітив, що "роль зброї, здатної завдавати нищівних ударів по безпеці народів і держав, переходить до такого величного творіння людського розуму, як комп'ютер" і виступив з ініціативою про розробку Міжнародної конвенції про боротьбу з комп'ютерним тероризмом [3].
Кібертероризм пов'язаний з діяльністю екстремістських організацій націоналістичного, релігійного, політичного характеру тощо. Спектр застосування засобів електронної зброї найрізноманітніший, особливо він стає небезпечним по мірі розвитку міжнародної системи Інтернет, інтеграції її з супутниковими та радіо зв'язком, стільниковою телефонією. У Шрі-Ланці в травні 1998 року "тигри звільнення Тамілу" вперше серед терористичних груп провели кібернетичну атаку, яка була спрямована проти посольств у столиці [4].
Надзвичайної шкоди кібератаки здатні завдати комп'ютерним системам на особливо важливих об'єктах, таких як системи управління повітряним флотом, атомних електростанцій, правоохоронних органів, медичного забезпечення тощо. Адже вони можуть завдавати збитків, що значно перевищують розміри від "традиційних" терористичних актів. А поєднані у часі теракти та кібератаки утворюють особливо небезпечний акумулятивний ефект.
Значної економічної шкоди, аж до повного знищення інформаційної інфраструктури, можуть завдавати, на перший погляд, безвинні комп'ютерні віруси. Випадки масового розповсюдження вірусів, атаки на інформаційні ресурси, отримання небажаної кореспонденції вже стають звичним явищем в українському сегменті мережі Інтернет. Як приклад, можна привести резонансне зараження 16 листопада 2001 року вірусом "Nіmda" комп'ютерної мережі Укртелеком (провідного оператора зв'язку в Україні).

 
 

Цікаве

Загрузка...