WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Протидія злочинності в сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем - Реферат

Протидія злочинності в сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем - Реферат

злочинності;
· транснаціональний характер окремих її видів.
Певне уявлення о масштабах КЗ дають експертні данні, і, насамперед всього, данні о злочинах.
Відповідно до офіційної статистики в США з 90% опитаних, чиї комп'ютерні системи піддалися в 1999 році атакам у Internet, 74% затверджували, що проникнення в їхню систему було зв'язано з розкраданням конфіденційної чи інформації фінансовим шахрайством. Розкрадання інформації і фінансове шахрайство завдало шкоди в 68 млн. дол. і 56 млн. дол. відповідно. Фінансові втрати в 273опитаних склали більш ніж 265 млн. доларів. Збиток від атаки типу "відмовлення в обслуговуванні" у 1998 році склали тільки 77 тис. дол., а в 1999 р. зросли до 116 тис. дол.[3]. У лютому 2000 р. були атаковані відомі в усьому світі Web-сайти Yahoo.com, Amazon.com, CNN.com, eBay.com і інші, збиток від трьох днів атаки на ці сайти склав близько 1,2 млрд. діл. [4].
Постійне зростання КЗ і насамперед її транснаціональної складової, як найбільш небезпечної, свідчить, що боротьба з нею ще не достатньо ефективна і не приносить позитивних наслідків не тільки .
І ця тенденція має відношення не тільки для України, але і для усього світу
Важливішими причинами недостатньої ефективності боротьби, і на наш погляд є наступне:
· відсутність комплексного підходу щодо розробки заходів попередження і обмеження КЗ;
· недосконалість українського законодавства;
· використання виключно іноземного програмно-технічного забезпечення;
· відсутність необхідних методик розслідування КЗ;
· відсутність програм підготовки високоякісних фахівців-практиків в галузі боротьби з КЗ;
· відсутність міжнародної взаємодії, міжвідомче розмежування правоохоронних органів з питань попередження і розслідування КЗ.
Іншою низкою проблеми є відсутність фахівців-практиків у галузці попередження і боротьби с КЗ. Суб'єктами КЗ, як вже зазначалося раніше виступають фахівці дуже високого рівня, злочинці-інтелектуали. Правоохоронні органи на жаль ще не можуть ефективно їм протидіяти. Матеріали перевірок і порушені кримінальні справи (якщо їх вдається порушити) розвалюються, а злочинці уникають відповідальності. Треба невідкладно, на рівні вузівської освіти, готувати вузьких фахівців щодо боротьби з КЗ. Програма підготовки таких спеціалістів повинна включати в себе поглиблене вивчення інформатики та обчислювальної техніки і отримання практичних навичок щодо попередження і розслідування КЗ. Для вирішення цієї проблеми на кафедрі кримінального процесу і криміналістики Гуманітарного університету ("Запорізький інститут державного і муніципального управління") з 1 вересня 2001 року планується викладання дисципліни "Попередження і розслідування злочинів у сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем". Метою цієї дисципліни є ознайомлення студентів з поняттям і сутністю комп'ютерної інформації, основними засобах її зберігання та захисту. З кримінально-правовою і криміналістичною характеристикою таких видів злочину. Особливостями розкриття і розслідування злочинів у сфері використання автоматизованих електронно - обчислювальних систем. Передбачена тема щодо попередження КЗ, у якій розглядаються питання безпеки автоматизованих електронно - обчислювальних систем і попередження КЗ при використанні глобальної інформаційної мережі Internet.
У рамках вирішення цієї проблеми потрібна не тільки вузівська підготовка таких фахівців але і реалізація програм щодо підвищення кваліфікації практичних співробітників правоохоронних органів, які спеціалізуються у боротьбі з КЗ.
Ще однією дуже важливою проблемою залишаться і неузгодженість зусиль правоохоронних органів на міжнародному рівні щодо попередження та розслідування транснаціональних КЗ які отримали на заході назву "кіберзлочинів" (cyber crime).
Одним із серйозних кроків, спрямованих на врегулювання цієї проблеми, є прийняття Радою Європи (Council of Europe) 24 квітня 2000 року "Проекту Конвенції щодо попередженню кіберзлочинів" [5]. З огляду на складність проблеми Рада Європи підготував і опублікував проект Конвенції щодо боротьбі зі злочинами в кіберпросторі, які остаточно планується прийняти у вересні 2001 року. З урахуванням цього документу на національному рівні необхідна гармонізація кримінального законодавства з урахуванням рекомендацій Ради Європи і норм міжнародного права. Така необхідність викликана тим, що часто при здійсненні таких видів злочинів об'єкт і суб'єкт злочину знаходяться в різній юрисдикції і дуже великий ризик того, що такі правопорушники будуть здійснювати свої протиправні дії з території держав, де такі діяння не віднесені до кримінальних. Тому на наш погляд підписання і прийняття Україною, запропонованої "Конвенції щодо попередження кіберзлочинів" - буде сприяти зміцненню міжнародного співробітництва у боротьбі з цими видами злочинів.
Криміногенна ситуація в сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем потребує комплексного підходу щодо вирішення проблем попередження і розслідування КЗ. Застосування системи заходів завжди більш ефективно, ніж вплив на злочинність окремими заходами. Коли при розробці заходів дотримується комплексний системний підхід, який включає у себе різні рівні, тоді отримання позитивних результатів дуже реально.
Комплекс заходів щодо боротьби з КЗ повинен спиратися на єдину державну політику в цій галузі. Для цього на наш погляд повинна бути розроблена науково обґрунтована програма, яка буде включати в себе заходи державного, політичного, економічного, соціального, правового і іншого характеру.
Список використаної літератури:
1. Кримінальний кодекс України (Проект). -К, 1997. -138 с.
2. Vladimir Golubev. Creating conditions for constructive international cooperation in combating the transnational computer crime - is the demand of the time // The Tenth United Nations Congress on the Prevention of Crime and the Treatment of Offenders, to be held in Vienna, Austria, from 15 April 2000. http://www.networkremotemonitor.com/articles/vienna.html
3. Statement for the Record of Louis J. Freeh, DirectorFederal Bureau of Investigation on Сybercrime Before the Senate Committee on Judiciary Subcommittee for the Technology, Terrorism, and Government Information Washington, D.C..-March 28, 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...