WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Протидія злочинності в сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем - Реферат

Протидія злочинності в сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем - Реферат


Реферат на тему:
Протидія злочинності в сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем
Боротьба зі злочинністю в сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем [1] ( далі для спрощення будемо вживати поширений термін "комп'ютерні злочини"), вже сьогодні є однією з важливіших державних задач. Для того, щоб ця боротьба була максимально ефективною, безумовно необхідно дослідження цієї ще нової для нашого суспільства форми злочинності, її складовій, виявлення закономірності і тенденцій, а також глибоке вивчення організаційно-правових та інших можливих заходів, які перешкоджають її поширенню, розробку заходів попередження і розслідування таких видів злочину.
При недостатній практиці розслідування "комп'ютерних злочинів" (КЗ) і судового розгляду таких справ, необхідної для розробки їхньої криміналістичної характеристики, можливе застосування порівняльного аналітичного і прогностичного підходів. Джерелами їхнього здійснення є дані:
· щодо стану, структуру, характеристику КЗ в країнах, де поширені ці діяння і розроблені засоби боротьби з ними;
· досвіді правового регулювання боротьби з цим видом злочинів;
· практиці їхнього виявлення, розслідування і профілактики;
· діяльності правоохоронних структур щодо збору, накопичування та аналізу інформації що стосується КЗ.
Стан КЗ характеризується наявністю діянь, предметом зазіхання яким є комп'ютерна інформація, її носії, або протиправними діями, для здійснення яких комп'ютер використовується як знаряддя.
У багатьох публікаціях зазначається значне зростання КЗ на Заході. Це підтверджують документи міжнародних організацій (Європейський комітет із проблем злочинності Ради Європи, Інтерпол), що дають підставу розглядати КЗ і як транснаціональну проблему.
Така небезпечна тенденція зазначалася і більшості виступів учасників Десятого конгресу ООН "Щодо попередженню злочинності і поводження з правопорушниками", що відбувся у Відні (Австрія) 10-17 квітня 2000 р. [2].
Уперше склад КЗ був сформульований в 1979 р. на Конференції американської асоціації адвокатів в м. Далласі (США), де були запропоновані наступні формулювання:
- використання або спроба використання комп'ютера, обчислювальної системи або мережі комп'ютерів з метою отримання грошей, власності або послуг, прикриваючись фальшивими прийменниками, помилковими обіцянками або видаючи себе за іншу особу;
- навмисна несанкціонована дія, що має на меті зміну, пошкодження, знищення або викрадення комп'ютера, обчислювальної системи, мережі комп'ютерів або систем математичного забезпечення, що містяться в них, програм або інформації;
- навмисне несанкціоноване порушення зв'язку між комп'ютерами, обчислювальними системами або мережами комп'ютерів.
Однак ці пропозиції знайшли відображення в американському законодавстві лише через декілька років
Щодо сучасного складу КЗ, до нього включаються все нові і нові види протиправних діянь, хоч і не скрізь досить оформлені в правовому відношенні. Так на сьогодення до цього переліку вже відносяться:
- несанкціоноване проникнення в автоматизовані електронно-обчислювальні системи;
- розкрадання системного і прикладного програмного забезпечення;
- несанкціоноване копіювання, модифікація або знищення комп'ютерної інформації;
- блокування комп'ютерної інформації, шантаж і інші методи комп'ютерного тероризму;
- комп'ютерне шпигунство;
- підробка і фальсифікація комп'ютерної інформації;
- розробка і поширення комп'ютерних вірусів і програмних закладок;
- несанкціонований перегляд або розкрадання інформації з банків даних і баз знань;
- халатна недбалість при розробці, створенні автоматизованих електронно-обчислювальних систем і програмного забезпечення, що призводить до тяжких наслідків і втрати інформації;
- механічні, електричні, електромагнітні та інші види впливу на автоматизовані електронно-обчислювальні системи;
- мережене шахрайство;
- шахрайство з використанням пластикових платіжних карток;
- використання глобальної інформаційної мережі Internet для вчинення віддалених атак проти електронно-обчислювальних систем.
Мабуть цей перелік не є повним а буде з часом поповнюватися, але щодо структури КЗ в узагальненому виді можна дотримувати рекомендацій які були надані ще в 1990 р. Європейським комітетом із проблем злочинності Ради Європи для включення в законодавство європейських країн списку протиправних діянь в сфері комп'ютерної інформації:
1) комп'ютерне шахрайство;
2) комп'ютерна підробка;
3) пошкодження комп'ютерної інформації або комп'ютерних програм;
4) комп'ютерний саботаж;
5) несанкціонований доступ до комп'ютерних систем;
6) несанкціоноване перехоплення інформації;
7) несанкціоноване копіювання захищених комп'ютерних програм;
8) незаконне виробництво копій напівпровідникової продукції.
Робоча група Інтерполу, яка була створена з січня 1991 року, теж прагне відшукати шляхи розв'язання цієї проблем, які вже виникають на тільки національному але і міжнародному рівнях. Зарубіжними фахівцями були розроблені різні класифікації засобів здійснення КЗ. Однією з подібних класифікацій є кодифікатор робочої групи Інтерполу, який в 1991 році був інтегрований в автоматизовану систему пошуку інформації і в цей час доступний більш ніж 100 країн.
Особливе значення має той факт, що відповідно до рекомендацій Європейського комітету з проблем злочинності Ради Європи на базі Національного центрального бюро Інтерполу в Україні створений Національний центральний консультативний пункт (НЦКП) з проблем КЗ. НЦКП здійснює збір і накопичення інформації щодо КЗ, зроблених на території країни, і узагальнює практику їхнього розслідування; взаємодіє з НЦКП інших країн; здійснює інформаційне супроводження конкретних кримінальних справ, які мають транснаціональний характер.
Соціальна небезпека КЗ визначається негативними тенденціями, які мають відношення до КЗ на сучасному етапі. До них, на наш погляд, необхідно віднести:
· високу ступень її розповсюдження;
· дуже високу ступінь суспільної небезпеки. Збитки від них часто не піддаються обчисленню;
· ступінь їх латентності, ледь не сама висока у порівнянні з іншими видами злочинів;
· високий рівень професіональної або "білокомеркової"

 
 

Цікаве

Загрузка...