WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінолого-криміналістичні питання розслідування злочинів, що вчиняться за допомогою комп'ютерних технологій - Реферат

Кримінолого-криміналістичні питання розслідування злочинів, що вчиняться за допомогою комп'ютерних технологій - Реферат

не отримавши у встановлений час спеціальний код, автоматично знищать всю інформацію;
наявність в комп`ютерній техніці інших засобів захисту від несанкціонованого доступу.
Обшук і виїмка речових доказів. При обшуках і виїмках, зв'язаних з вилученням ЕОМ, машинних носіїв і інформації виникає ряд загальних проблем, пов'язаних зі специфікою технічних засобів, що вилучаються. Так, необхідно передбачати заходи безпеки, що здійснюються злочинцями з метою знищення речових доказів. Наприклад, вони можуть використати спеціальне обладнання, в критичних випадках утворююче сильне магнітне поле, що стирає магнітні записи. Відома історія про хакера, який створив в дверному отворі магнітне поле такої сили, що воно знищувало магнітні носії інформації при винесенні їх з його кімнати. Злочинець має можливість включити до складу програмного забезпечення своєї машини програму, яка примусить комп'ютер періодично вимагатипароль, і, якщо декілька секунд правильний пароль не введений, дані в комп'ютері автоматично нищаться. Винахідливі власники комп'ютерів встановлюють іноді приховані команди, що знищують або архівують з паролями важливі дані, якщо деякі процедури запуску машини не супроводяться спеціальними діями, відомими тільки їм.
Враховуючи особливості речових доказів, пов`язаних з "комп`ютерними" злочинами, їх пошук та виїмку слід розпочинати з аналізу та вилучення інформації з ЕОМ. Оскільки пошук і аналіз інформації і програмного забезпечення в них завжди вимагає спеціальних знань, то наступні слідчі дії повинні виконуватись тільки за участю фахівця.
Аналіз та вилучення інформації у комп'ютері здійснюється, як в оперативному запам'ятовуючому пристрої (ОЗП), так і на периферійних запам'ятовуючих пристроях (ПЗП) - накопичувачах на жорстких магнітних дисках, оптичних дисках, дискетах, магнітних стрічках та ін. Слід пам`ятати, що при вимкненні персонального комп'ютера або закінченні роботи з конкретною програмою ОЗП очищається і усі дані, які знаходяться в ОЗП, знищуються.
Найбільш ефективним і простим способом фіксації даних з ОЗП є виведення інформації на друкуючий пристрій (принтер).
Як відомо, інформація в ПЗП зберігається у вигляді файлів, впорядкованих за каталогами (директоріями). Потрібно звертати увагу на пошук так званих "прихованих" файлів і архівів, де може зберігатися важлива інформація. При виявленні файлів із зашифрованою інформацією або таких, які вимагають для перегляду введення паролів, потрібно направляти такі файли на розшифровку і декодування відповідним фахівцям.
Так само, як і у випадку з ОЗП, інформацію, знайдену в ПЗП, доцільно в ході огляду виводити на друкуючі пристрої і зберігати на паперових носіях у вигляді додатків до протоколу огляду. Вилучення даних в "поштових скриньках" електронної пошти може здійснюватися за правилами виїмки.
Речові докази у вигляді ЕОМ, машинних носіїв вимагають особливої акуратності при вилученні, транспортуванні та зберіганні. Їм протипоказані різкі кидки, удари, підвищені температури (вище кімнатних), вогкість, тютюновий дим. Всі ці зовнішні чинники можуть спричинити втрату даних, інформації та властивостей апаратури. Не треба забувати при оглядах і обшуках про можливості збору традиційних доказів, наприклад, прихованих відбитків пальців на клавіатурі, вимикачах та ін. Огляду підлягають всі пристрої конкретної ЕОМ. Дана дія при аналізі її результатів з участю фахівців допоможе відтворити картину дій зловмисників і отримати важливі докази.
Фактично оптимальний варіант вилучення ЕОМ і машинних носіїв інформації - це фіксація їх на місці виявлення і пакування таким чином, щоб апаратуру можна було б успішно, правильно і точно, так само, як на місці виявлення, з'єднати в лабораторних умовах або в місці проведення слідства з участю фахівців. Потрібно мати на увазі, що конкретна програмно-технічна конфігурація дозволяє виконувати з апаратурою певні дії, і порушення конфігурації або відсутність даних про точну її фіксацію (так само, як на місці виявлення) може вплинути не тільки на можливість виконання на ній відповідних дій в ході слідства, але й на оцінку в суді можливості здійснення злочину. Так, тип програмного забезпечення, завантаженого в комп'ютер, при огляді або обшуку може показувати задачі, для яких комп'ютер використовувався. Якщо, наприклад, є програмне забезпечення для мережевого зв'язку і комп'ютер, сполучений з модемом, то це явно свідчить про можливість даного програмно-технічного комплексу виконувати задачі доступу до інформації в інших ЕОМ.
Програмно-технічна експертиза. Програмно-технічна експертиза (ПТЕ) призначається в разі порушення кримінальної справи, у випадках, передбачених статтями 75 і 76 КПК України [7], для проведення наступних досліджень:
встановлення відповідності певної комп'ютерної системи або мережі стандарту і перевірки її роботи за допомогою спеціальних тестів;
дослідження речових доказів, що передбачають:
фіксацію джерела, виду, способу введення та виведення даних і їх обробку;
виявлення змін і доповнень в програмних засобах;
відновлення пошкоджених або знищених файлів;
відновлення пошкоджених магнітних та інших носіїв машинної інформації;
визначення давності виконання окремих фрагментів програмних засобів;
ідентифікації автора програмного засобу, його призначення (вірусного або іншого), встановлення факту його інтерпретації і меж дозволеної компіляції.
Поряд з цими основними задачами при проведенні ПТЕ можуть бути вирішені і деякі допоміжні задачі:
оцінка вартості комп'ютерної техніки, периферійних пристроїв, програмних продуктів, а також перевірка контрактів на їх постачання;
встановлення рівня професійної підготовки окремих осіб в області програмування і роботи з комп'ютерною технікою;
переклад документів технічного змісту (в окремих випадках).
У зв'язку з тим, що при огляді ЕОМ і носіїв інформації проводиться вилучення різних документів, в ході розслідування виникає необхідність в призначенні криміналістичної експертизи для дослідження документів. Дактилоскопічна експертиза дозволить виявити на документах, частинах ЕОМ і машинних носіях сліди пальців рук причетних до справи осіб.
Згідно ст.1 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" [8], особливе значення в розкритті та розслідуванні так званих "комп'ютерних" злочинів має оперативно-розшукова інформація. Для отримання такої інформації, а також здійснення пошукових заходів з метою фіксації фактичних даних про протиправну діяльність окремих

 
 

Цікаве

Загрузка...