WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Міжнародні економічні організації — суб’єкти міжнародного права (пошукова робота) - Реферат

Міжнародні економічні організації — суб’єкти міжнародного права (пошукова робота) - Реферат


Пошукова робота
Міжнародні економічні організації - суб'єкти міжнародного права
Поняття та правовий статус міжнародної економічної організації
Велику роль в економічних правовідносинах між державами відіграють міжурядові економічні організації, кількість яких постійно збільшується. Ці організації є постійно діючим механізмом, який дає можливість державам оперативно вирішувати (чи намагатися це зробити) питання міжнародного економічного життя. Організації використовуються як форуми для обговорення найважливіших економічних проблем світу загалом та його регіонів.
У таких організаціях концентруються фахівці світового рівня, здатні вирішувати найскладніші питання сьогодення.
Міжнародні економічні організації не мають самостійних економічних інтересів. їх діяльність не спрямовується на пряме одержання прибутків. Ці організації існують для того, щоб забезпечити розвиток економічного співробітництва держав.
Час від часу виникають скандали з приводу марнотратства міжнародних організацій або їх забюрократизованості. Часто міжнародні чиновники намагаються діяти у власних, а не міждержавних інтересах. Проте в цілому переваги діяльності міжнародних організацій перевищують їх негативні аспекти. Отже, такі організації потрібні.
Міжнародні міжурядові економічні організації є постійним об'єднанням відповідних держав. Вони створюються на основі схваленої державами міжнародної угоди чи іншого установчого акта з метою координації зусиль для вирішення певних проблем. Функції та повноваження організації та її органів, як правило, визначаються так званим конституційним документом відповідної організації (статутом, конвенцією, угодою тощо). Міжнародні організації мають приблизно таку структуру: збори (що скликаються періодично) представників усіх держав-членів, виконавчий орган, а також у більшості випадків постійний секретаріат.
Міжнародні організації мають постійний або регулярний характер діяльності; вони проводять багатосторонні переговори, відкрите обговорення питань та прийняття рішень (які, як правило, не мають обов'язкової сили).
Міжнародні міжурядові організації бувають всесвітніми і регіональними. При деяких організаціях існують постійні представництва держав.
Що ж стосується діяльності організацій універсального характеру (таких, наприклад, як Європейський Союз і СНД), то навмисне залучалася інформація, яка переважно стосується лише міжнародного економічного права.
До спеціалізованих агенцій 00Н економічного характеру належать Міжнародна морська організація, Всесвітній поштовий союз, Міжнародний союз електрозв'язку, Всесвітня метеорологічна організація, Міжнародний фонд сільськогосподарського розвитку, Міжнародна організація цивільної авіації, Продовольча і сільськогосподарська організація, Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку, Міжнародний валютний фонд та Світовий банк. Про кожну з них наводиться окрема довідка.
Для детального ознайомлення з діяльністю міжнародних економічних організацій рекомендується опрацювати книгу Х.-А. Шлепле-ра та інші видання.
Короткі довідки про міжнародні економічні організації
1. Азіатський банк розвитку (АзБР) Asian Development Bank (ADB)
Створений у 1966 p. з метою сприяння економічному і соціальному розвитку Азіатсько-Тихоокеанського регіону шляхом надання фінансової і технічної допомоги. До АзБР належать понад 50 країн. Його ресурси формуються з акціонерного капіталу (найбільшими ак-
ціонерами є США та Японія) і залучених сум. Найбільші боржники - Бангладеш, Пакистан, Індія. Штаб-квартира АзБР розташована у Манілі - столиці Філіппін.
2. Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) Association of South-East Asian Nations (ASEAN)
Заснована в серпні 1967 p. Індонезією, Малайзією, Філіппінами, Сінгапуром і Таїландом відповідно до Бангкокської декларації цих держав. Асоціація держав Південно-Східної Азії прийшла на зміну Асоціації країн Південно-Східної Азії (Малайзія, Таїланд, Філіппіни), яка існувала з 1961 р. У 1984 р. до цієї Асоціації приєднався Бруней, а у 1995 р. - В'єтнам. У 1997 р. її членами стали М'янма (Бірма) та Лаос.
Ця Асоціація веде боротьбу за розвиток і зміцнення регіональної стабільності та сприяє економічному, соціальному і культурному прогресу країн-учасниць.
Асоціація вирішила сформувати зону вільної торгівлі як перший крок у напрямку створення "Спільного ринку АСЕАН".
Для держав-членів Асоціації велику роль традиційно відіграє зовнішня торгівля з іншими країнами світу порівняно з торгівлею власне між країнами Асоціації. Тому Асоціація вважається колективним "рупором" у переговорах з країнами, що не входять до неї, а також з міжнародними організаціями (такими, як, наприклад, Європейський Союз).
Найвищим органом Асоціації є Конференція глав держав і урядів. Вона скликається один раз на три роки. До складу центрального керівного органу входять міністри закордонних справ, які щорічно проводять зустрічі. Постійний секретаріат АСЕАН розташований у Джакарті - столиці Індонезії.
3. Асоціація регіонального співробітництва країн Південної Азії (АРСКПА)
South Asian Association of Regional Cooperation (SAARC)
Створена у 1985 p. відповідно до рішень Делійської конференції (1983 р.) міністрів закордонних справ Бангладеш, Бутану, Індії, Мальдівської республіки, Непалу, Пакистану та Шрі-Ланки. Декларація про
офіційне створення Асоціації була прийнята у грудні 1985 р. у м. Дакка - столиці Бангладеш.
Метою Асоціації є сприяння економічному, соціальному та культурному прогресу країн-учасниць.
Передбачено, що глави держав і урядів щорічно проводитимуть зустрічі у верхах. Членами Ради міністрів Асоціації є міністри закордонних справ, які мають регулярно збиратися на засідання. Заступники міністрів закордонних справ входять до складу постійного комітету. Постійно діють також галузеві комітети.
4. Африканський банк розвитку (АфБР) African Development Bank
Заснований у 1964 p. Це міждержавний банк з кредитування програм економічного і соціального розвитку африканських країн. Розпочав діяти у 1967 р. До АфБР входять близько 80 держав, причому понад 20 з них розташовуються поза межами Африканського континенту (США, Японія, Німеччина та ін.). Банк утворений у формі акціонерного товариства. Він здійснює пряме фінансування програм розвитку, мобілізуючи з цією метою ресурси країн-учасниць.
Під егідою АфБР у 1972 р. розпочав діяти Африканський фонд розвитку, який надає кредити на пільгових умовах.
Правління АфБР розташоване у м. Абіджан (Кот-д-Івуар).
5. Балтійська асамблея The Baltic Assembly
Асамблея є координаційно-консультативним органом, що розглядає питання міждержавного співробітництва Естонії, Латвії і Литви.
6. Всесвітній поштовий союз (ВПС) Universal Postal Union (UPU)
Ця міжурядова організація була створена у 1874 р. з метою забезпечення організації і вдосконалення міжнародної поштової служби. Статус спеціалізованої агенції ООН отримала у1947 р. Основними правовими основами діяльності є Статут, Загальний регламент та Всесвітня поштова конвенція.
Членами ВПС є близько 190 держав світу. Вищий орган - Конгрес. Він збирається один раз на 5 років і складається з представників усіх держав-членів. Передбачена можливість скликання Надзвичайного конгресу.
Конгрес обирає Генерального директора ВПС та Виконавчу раду.

 
 

Цікаве

Загрузка...