WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Право власності - Реферат

Право власності - Реферат

постійний суверенітет над національними природними багатствами", де закріплено право народів вільно розпоряджатися своїми природними багатствами згідно знаціональними інтересами. На цих засадах грунтується й зако-нодавча практика України, скажімо, Закон України "Про виключну (морську) економічну зону" від 16 травня 1995 p. Оскільки користування природними ресурсами тісно пов'язане з концесіями, то компетенція України як приймаючої сторони визначається й Положенням про Комісію з питань акціонування стратегічно важливих промислових підприємств, затвердженим Указом Президента України від 16 липня 1996 p.2 Відповідно до його норм зазначена Комісія займається питаннями надання іноземним інвесторам прав на розроблення та освоєння відновлюваних і не відновлюваних природних ресурсів під час укладення в установленому порядку концесійних договорів.
У процесі концесійної діяльності сторони беруть на себе певні зобов'язання. Наприклад, відповідно до Указу Президента України від 4 липня 1998 р. "Про концесію на будівництво та експлуатацію нової автомобільної дороги Львів- Краковець та постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо виконання Указу Президента України від 4 липня 1998 p. № 739" від 12 жовтня 1998 p.3 концесіонер повинен дотримуватися правил охорони рослинного та тваринного світу, атмосферного повітря у процесі концесійної діяльності.
До об'єктів, які не можуть перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України, належать такі, що затверджені постановою Верховної Ради України "Про право власності на окремі види майна" від 17 червня 1992 р.* Так, у власності зазначених суб'єктів права не можуть бути:
1) зброя, боєприпаси (крім мисливської та пневматичної зброї, зазначеної в Додатку № 2 до вказаної постанови, а також спортивної зброї та боєприпасів до неї, що купуються громадськими об'єднаннями з дозволу органів внутрішніх справ), бойова і спеціальна військова техніка, ракетно-космічні комплекси;
2) вибухові речовини й засоби вибуху; всі види ракетного палива, а також спеціальні матеріали та обладнання для його виробництва;
3) бойові отруйні речовини;
4) наркотичні, психотропні, сильнодіючі отруйні лікарські засоби (за винятком отримуваних громадянами за призначенням лікаря);
5) протиградові установки;
6) державні еталони одиниць фізичних величин;
7) спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації (ці засоби не можуть також перебувати у власності юридичних осіб недержавних форм власності);
8) електрошокові пристрої та спеціальні засоби, що застосовуються правоохоронними органами, крім газових пістолетів і револьверів та патронів до них, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії.
Цією ж постановою затверджено Спеціальний порядок набуття права власності на окремі види майна (Додаток № 2) зазначеними суб'єктами правовідносин.
На виконання Розпорядження Президента України "Про спеціальні засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії" від 19 лютого 1993 p., постановою Кабінету Міністрів України 7 вересня 1993 p. затверджено Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, облі-ку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії2. Пі нормативні акти також визначають статус суб'єктів права стосовно зазначених видів майна.
Перелік об'єктів, які не можуть перебувати у власності іноземних громадян, осіб без громадянства та інших іноземних суб'єктів, викладено в ч. 2 ст. 5 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" від 19 лютого 1997 p.
Іноземці можуть мати вклади в установах Ощадбанку України чи бути застрахованими в нашій державі. Відповідно до Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" від 21 листопада 1996 p.1 із змінами від 17 січня 1997 p.2 іноземні громадяни та особи без громадянства мають право на компенсацію грошових заоща-джень, поміщених в установах Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху до 2 січня 1992 p., а також протягом 1992-1994 pp., і які знаходились на рахунках Ощадбанку України не менше одного повного календарного року в період 1992-1995 pp.
Але відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обігу сертифікатів, отриманих громадянами України як компенсація втрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадного банку України та колишнього Держстраху" від 7 лютого 1996 p.3 вони не мають права на сертифікат, який видається на суму індексації вкладів чи знецінення коштів в установах колишнього Держстраху та який може бути використаний для приватизації державного майна. І зазначений Закон України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" не вирішує питання про право іноземців на компенсаційні сертифікати, що могли б бути використані для приватизації державного майна.
Певне майно може використовуватися іноземцями тільки на території України. Його вивезення за межі митної території нашої держави заборонене. Наприклад, постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1996 p. затверджено Перелік предметів промислового призначення, що застосовуються у виробничій сфері, вивезення (пересилання) яких громадянами України, іноземцями та особами без громадянства за межі митної території України забороняється4.
Майно, необхідне для виконання контрактів іноземними юридичними особами та громадянами, надається їм на умовах, передбачених законодавством України. Передача третім особам державного майна, яке надається в користування відповідно до контракту іноземним юридичним особам та громадянам, не допускається. Після закінчення терміну дії контракту майно (у т. ч. нерухоме), придбане (споруджене, створене) за рахунок іноземної юридичної особи (громадянина), залишається у її (його) власності, якщо інше не передбачено контрактом.
Іноді іноземні особи можуть бути власниками майна (чи майнових прав), якщо це дозволяється не тільки національним законодавством України, а й визначається у договірному чи іншому порядку. Так, відповідно до п. 6 постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про страхування" від 7 березня 1996 p.1 іноземний страховик може купляти страхові поліси у страховиків-резидентів України, які здійснюють посередницьку діяльність на території України, з обов'язкових видів страхування, але лише в разі, якщо вони передбачені законодавством інших держав, до моменту приєднання до міжнародних угод стосовно визнання полісів страховиків України на території цих держав.
Питання про користування майном, яке не є у власності іноземних суб'єктів, регулюється й законодавством про іноземні інвестиції. В Україні, зокрема, передбачається користування з присвоєнням користувачем плодів. Певною мірою вже вказувалося, що користування майном може оформлятися

 
 

Цікаве

Загрузка...