WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відповідальність в Конституційному праві України - Курсова робота

Відповідальність в Конституційному праві України - Курсова робота

місцевих рад тощо; неефективна робота органів та посадових осіб, особливо вираження довіри або недовіри до вищої посадової особи, уряду, суддів, повинні застосовувати і органи, і посадові особи один до одного, а народ на підставі проведення всеукраїнського референдуму та референдумів Автономної республіки Крим та міських референдумів. Саме тому у май-бутніх Законах "Про всеукраїнський референдум" та "Про референдум Автономної Республіки Крим та міські референдуми" предмет референдумів має бути значно розширений за рахунок включення до нього вищеперелічених питань конституційно-правової відповідальності.
При висвітленні питань конституційно-правової відповідальності, як правило, увага дослідників зосереджується на таких суб'єктах відповідальності, яквищі органи виконавчої влади та вищі посадові особи як представники державної влади.
Проте, існує визнана і гарантована державою відповідно до ст. 7 Конституції України місцева влада - місцеве самоврядування. Природно, що конституційно-правова відповідальність властива цій владі, незважаючи на те, що вона має свої особливості. Вони виявляються у джерелі цієї влади та конституційно-правової відповідальності.
Первинним суб'єктом місцевої влади, місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є, згідно з ч. З ст. 140 Конституції України, ст. б Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада села, селища, міста.
У свою чергу, суб'єктами конституційно-правової відповідальності є органи і посадові особи, які формуються на основі проведення виборів територіальною громадою. Такими органами відповідно до ч. 3 ст. 140, ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є сільські, селищні, міські ради, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування.
Обласні та районні ради також є органами місцевого самоврядування, але вони представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст у межах повноважень, визначених Конституцією та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Депутат, обраний до відповідної ради, представляє перш за все інтереси всієї територіальної громади і несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Підставою для застосування до депутата відповідної форми конституційно-правової відповідальності є недодержання принципу несумісності посад. На відміну від народних депутатів, депутат відповідної ради може бути відкликаний виборцями. Для застосування такої форми конституційно-правової відповідальності до депутата є такі підстави.
У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, не виконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку [7, ст.68].
У зв'язку з цим виникає закономірне питання, чому лише рада є ініціатором відкликання депутата? Адже не вона обирала його, а територіальна громада.
Тому у статутах громад, які зараз розробляються в селах, селищах і містах, на наш погляд, має бути закріплено право ініціювання відкликання депутата не радою, а територіальною громадою.
Підстави відкликання, які закладені ще в Законі України "Про статус депутатів місцевих рад народних депутатів" від 4 лютого 1994 р. можуть бути такі:
- порушення депутатом положень Конституції, законів України;
- незадовільне виконання депутатом депутатських обов'язків, визначених законом;
- невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборної програми;
- використання депутатського мандата в цілях, які не відповідають основним принципам і положенням його передвиборної програми.
Виборці також мають право порушувати питання про відкликання депутата з інших питань, які вважатимуться ними істотними відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"; депутат періодично, але не менш як один раз на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями і перед тими, хто висував його кандидатуру у депутати.
На жаль, закон не передбачає наслідків такого звітування. Між тим негативні наслідки, тобто такі, які не задовольняють виборців, повинні бути підставою для застосування щодо депутата відповідних санкцій конституційно-правової відповідальності, перелік яких доцільно було б закріпити у новому Законі "Про місцеве самоврядування в Україні", а також у статутах територіальних громад.
Іншим суб'єктом конституційно-правової відповідальності на місцевому рівні є сільський, селищний, міський голова, який згідно зі ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є головною посадовою особою саме територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл, селищ, міст).
Як і депутати представницьких органів місцевого самоврядування, голова обирається відповідно територіальною громадою [1, ч. 2 ст. 141]. На нього, як і на депутатів місцевих рад, поширюється принцип несумісництва посад Зокрема, він не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.
Отже, сільський, селищний, міський голова виступає одноосібним представником територіальної громади, очолює відповідну раду, її виконавчий орган.
Звідси виникає питання, чи не порушує цей статус головний принцип несумісності посад?
І, по-друге, як може посадова особа, яка не є депутатом, керувати депутатами відповідної ради? Зокрема, статус голів районних і обласних рад такого питання не викликає, адже вони також як і інші є депутатами відповідної ради.
У новому законодавстві доцільно було б розв'язати ці питання, оскільки вони стосуються конституційно-правової відповідальності згаданих посадових осіб.
Законодавство передбачає дострокове припинення повноважень голів сільських, селищних, міських рад. Вони несуть персональну відповідальність за здійснення наданих їм законом повноважень перед державою, радою, юридичними та фізичними особами.
При здійсненні наданих повноважень голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, перед радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів державної виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади [12, ст.154].
Сільський, селищний, міський голова не рідше як один раз на рік звітує про свою

 
 

Цікаве

Загрузка...