WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відновне правосуддя – крок до відновлення соціальної справедливості - Реферат

Відновне правосуддя – крок до відновлення соціальної справедливості - Реферат

протистояти небезпечній масі злочинців.
3. Каральне правосуддя вичерпало себе, тому що сьогодні воно не лякає злочинців та не відновлює соціальної справедливості по відношенню до потерпілого від злочину. Орієнтація реформ незалежної України на розбудову демократичного суспільства і правової держави, дає можливість принципово по-іншому визначитись з уявленнями про "свободу" та "покарання". Це дозволить проводити принципово нову, самостійну кримінальну політику.
На зміну каральному правосуддю повинна прийти кримінальна юстиція нового типу, а саме відновлювальне правосуддя, яке успішно застосовується в багатьох розвинутих країнах (Великобританії, Голландії, Канаді, Японії та ін.). В цих країнах існують різноманітні програми примирення жертви та злочинців, в ході яких організуються зустрічі сторін "конфлікту", встановлюється між ними психологічний контакт, проходить каяття злочинця, а також встановлюється можливість відшкодування шкоди, що була заподіяна злочином. Тут не поспішають перетворювати винних, навіть за вчинення тяжкого злочину, у закоренілих злочинців та застосовувати до них такий вид покарання, як позбавлення волі. Якщо правопорушник усіма своїми поступками демонструє готовність стати на шлях виправлення (свідком тому є дієве каяття, працевлаштування, проходження курсу спеціальних програм, лікування від алкоголізму і т. ін.), кримінальне переслідування відносно нього закривається суддею або прокурором. Такі програми знайшли підтримку не тільки серед органів правосуддя, але й у широкому колі суспільства, церкви та інших релігійних організацій. Особливу користь такі програми дають по відношенню до неповнолітніх та осіб молодіжного віку.
4. Призначаючикримінальне покарання держава керується основними принципами, серед яких виділяється справедливість та гуманність. Не випадково у ст. 65 КК України підкреслено, що особі, яка вчинила злочин має бути призначене покарання у відповідності з чинним КК, з урахуванням ступеню тяжкості злочину, пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, а головне достатнє для її виправлення та запобігання новим злочинам.
Надаючи прерогативу покаранню у виді покарання позбавлення волі чи має сатисфакцію від того держава, суспільство, потерпілий та особа, що вчинила злочин? Чи повністю виконує покарання свої функції і досягає мети в широкому розумінні? Думається, що ні.
Діяти по справедливості - визначає діяти правомірно. Порушення права завжди є порушенням справедливості. І покарання за злочин повинно служити інструментом відновлення справедливості, прав, свобод та інтересів особи, суспільства і держави.
Але не все, чому спричиняються збитки злочином, може бути повністю і адекватно відновлено. Відновлювальний характер притаманний майновим кримінально-правовим санкціям (штраф, конфіскація майна); забезпечення відшкодування шкоди, спричиненої злочином, в порядку цивільного позову в кримінальному процесі.
Зрозуміло, що ніяким покаранням не може бути відновлено життя чи здоров'я потерпілого. Справедливість покарання у цих випадках досягається шляхом обмеження або позбавлення прав і свобод винної особи. Вважається, що саме таким чином, каральний зміст покарання є специфічним засобом відновлення справедливості. Тому найбільш важливою формою прояву принципу справедливості у кримінальному та кримінально-процесуальному праві є призначення особі, яка вчинила злочин, адекватних мір покарання, відносно точна відповідність між тяжкістю вчиненого злочину та ступенем суворості покарання.
Хоча, певно, не слід забувати про можливості матеріальної компенсації потерпілим від злочину та їх близьким (у разі смертельних випадків), як із боку держави, так і особою, яка вчинила суспільно небезпечні дії.
Х.Зер в роботі "Восстановительное правосудие: новый взгляд на преступление и наказание" пропонує вважати правосуддя відновленням, яке повинно виправляти зло, створювати необхідну протидію шкоді, яку наносить злочин.
Правосуддя повинно мати на меті створення умов, в яких процес каяття та поновлення справедливості може розпочинатися з можливості матеріальної компенсації та примирення, досягнення "рівноваги" та порозуміння між потерпілим і винною особою.
Саме тому на державному рівні повинні бути розроблені і запроваджені спеціальні програми заміни кримінального переслідування. Такі програми будуть враховувати потреби потерпілого від злочину, суспільні інтереси, і, загалом, дотримуватись підходу, заснованого на принципах відновлюваного правосуддя. У змісті може бути передбачено поряд із покаранням, виконання тих чи інших суспільно корисних робіт, надання професії (при необхідності), набуття позитивних навичок, посередництво між злочинцем і потерпілим, надання допомоги потерпілому, обов'язковий контроль з боку держави та громадських організацій.
Впровадження програм відновлювального правосуддя необхідно покладати не на правоохоронні органи, а на створені служби пробації, або іншу соціальні служби при активній допомозі представників громадськості.
Наведені шляхи, звичайно, не охоплюють всі можливі ситуації, проте зможуть допомогти пошуку правильного та ефективного вирішення питань, пов'язаних з призначенням або виконанням покарання, знайти оптимальний шлях примирення потерпілого та винного у вчиненні злочину.

 
 

Цікаве

Загрузка...