WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Роль судів при побудові громадянського суспільства - Реферат

Роль судів при побудові громадянського суспільства - Реферат

права людини, яка має шанс шукати рішення, що у даній конкретній справі є найкращим й найбільш гнучким варіантом виходу з існуючого конфлікту. Вона часто реалізує те, що є неможливим в нормальних, типових судових процедурах, а власне справедливість, яка є максимально наближеною до людини, адекватною обставинам, ситуації й людям.
Європейські держави протягом кільканадцяти років будують спільний правовий простір. Процес адаптації законодавства до Європейського невдовзі розпочнеться й в Україні.
І тут варто було б згадати про "Основоположне рішення Ради Європейського Союзу" від 15 березня 2001 р. ("Вісник законів" ЄС № 82 від 22.03.2001 р, ст. 1) про статус потерпілих у кримінальному процесі. У світлі цьогорішення застосування медіації, як способу пошуку і обговорення можливості вирішення проблеми між потерпілим і правопорушником, рекомендується всім країнам-членам Євросоюзу і кандидатам у члени.
Основною ідеєю медіації є концепція відновного правосуддя, що передусім спирається на компенсаційне спокутування заподіяної шкоди й кривди, яке слід розуміти як альтернативу сьогоднішній ідеї правосуддя помсти. Вона базується на щораз ширшому переконанні, що інтерес жертви злочину, а не держава й суспільство, має бути в центрі уваги процесу. Від помсти правопорушникові, що замахнувся на правопорядок й суспільну злагоду, більш важливим є усунення кривди й відшкодування збитків, заподіяних жертві.
Медіація є досить молодим інститутом (а в польській системі правосуддя вона набрала чинності зовсім недавно), проте перші роки досвіду доводять, що вона може успішно використовуватись. Слід пам'ятати, що вперше вона була впроваджена до кримінального права в 1997 році. Правила Кримінально-процесуального кодексу надають правопорушнику можливість примирення з потерпілим.
Нинішній підхід до застосування медіації критикується за дуже вузьку область застосування процедури примирення, відсутність механізму, що забезпечують конфіденційність медіації, відведення обмеженого часу для її проведення, який до того ж зараховується в термін попереднього слідства. Медіація може бути широко використана в провадженні в справах неповнолітніх, де, щоправда, йдеться не про спір1 , а про те, що основною її метою окрім виховних моментів, є також досягнення примирення між неповнолітнім правопорушником і потерпілим, усунення завданої шкоди, відшкодування матеріальних і моральних збитків потерпілого. Медіацію було також впроваджено до нового Адміністративно-процесуального кодексу. Там вона, щоправда, набула вигляду судової угоди, укладеної під наглядом судді як медіатора. Одначе завдяки цьому справа може бути закритою без судового процесу. У цивільному законодавстві медіація може знайти застосування не лише в справах про розлучення, пов'язаних з поділом майна або опікунством над дитиною (виключаючи таким чином важкі довготривалі засідання з цього питання), а й у справах взаємин із сусідами, справах про відшкодування збитків чи справах про спадок.
Безсумнівно, медіація повинна застосовуватись більш широко, вона повинна стати методом вирішення спорів не лише із сусідами, зокрема вона може застосовуватись для вирішення спорів між органами державної влади і громадянином або громадськими організаціями, організаціями роботодавців, профспілками роботодавців і працівників. Вона може знайти застосування у з'ясуванні відносин між структурними одиницями місцевого самоврядування. Слід сподіватись, що області її використання в майбутньому будуть розширятись.
При оцінці медіації, як засобу вирішення конфліктів, не можна забувати ще про один, можливо вирішальний чинник. Цей засіб, як жоден інший, дозволяє враховувати інтереси усіх зацікавлених у вирішенні проблеми сторін. Як жоден інший спосіб, він дозволяє звернути увагу на той факт, що хоч процедура й проходить за участі державного органу (найчастіше суду, прокурора), інтерес людини, життя якої було порушене, має бути предметом особливої турботи. При кримінальному процесі медіація дозволяє врахувати особливий інтерес потерпілого і власне йому віддає ініціативу у питанні визначення заходів по компенсації за заподіяну кривду. Подібне відбувається й у справах неповнолітніх. Якщо йдеться про процедуру примирення в справах адміністративного провадження й у цивільних справах, то медіація може призвести до досягнення остаточного примирення між сторонами й закінчення процесу провадження або однозначної відмови від необхідності його провадження.
Заходи по пропаганді й поширенню цього значно дешевшого метода, гарантуючого конфіденційність, відкривають більш швидкий шлях до вирішення конфліктів і можуть суттєвим чином "розвантажити" державну систему правосуддя.
Свідомість існування альтернативного, додаткового по відношенню до традиційної моделі правосуддя, способу вирішення спорів і надалі, нажаль, залишається мало розвинутою.
Гарним прикладом поширення знань на цю тему є діяльність деяких асоціацій, таких як, наприклад, Польський Центр Медіації, який став першою недержавною організацією в Польщі, що займається впровадженням процедури примирення.
Також слід звернути увагу на просвітницьку діяльність Центру, спрямовану не тільки на потерпілих і правопорушників, учасників цивільних процесів, а й на широке коло молоді шкільного віку. Широка видавнича й навчальна діяльність, ознайомлення учнів середніх шкіл і гімназій з поняттям відновного правосуддя, звернення уваги на основні засади медіації мають таке цінне значення, яке важко переоцінити.
В межах свого виступу я порушив лише кілька основних проблем, пов'язаних з можливостями, які створює для спільної системи правосуддя в Європі застосування інституту медіації. Я глибоко впевнений, що ми знаходимось лише на початку шляху, якщо йдеться про використання медіації на практиці. Провідну роль тут відіграють просвіта й формування в свідомості органів, відповідальних за ініціювання процесів примирення, переконання в обґрунтованості звернення до цього заходу.
Я вважаю, що суть демократичної правової держави зводиться не лише до формального додержання законодавства на всіх рівнях громадського життя, але й до такого його застосування, яке надає можливість людям якомога краще впливати на відстоювання власних інтересів.
У цьому контексті створення й пропагування механізмів, що сприяють розвиткові консенсусних методів вирішення спорів між зацікавленими сторонами, має бути визнане надзвичайно важливим, таким, що в широкому розумінні служить захистові прав людини й збереженню суспільної злагоди.
1Слід пам'ятати, що й суд у цьому процесі не виконує ролі арбітра між сторонами, а лише вирішує питання необхідності застосування по відношенню до неповнолітнього правопорушника заходів виховного характеру

 
 

Цікаве

Загрузка...