WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Національні акти України про засада процесуального статусу іноземців та іноземних підприємств і організацій - Реферат

Національні акти України про засада процесуального статусу іноземців та іноземних підприємств і організацій - Реферат

не доручили ведення справи якійсь особі або не можуть захищати свої інтереси з інших причин. Це представництво триває доти, поки особи, яких представляють, не призначать своїх уповноважених або не візьмуть на себе захист своїх прав та інтересів (ст. 26). Консул має право встановлювати батьківство у випадках, коли відповідно до законодавства України таке допускається в органах запису актів громадянського стану, якщо батьки дитини проживають у його консульському окрузі і хоча б один з них є громадянином України (ст. 30).
Арбітражний розгляд спорів з "іноземним елементом" регулює значна група законодавчих актів. До 1991 p. зовнішньоторговельні спори були предметом розгляду у спеціалізованих міжнародних третейських судах при ТПП СРСР. Ці суди не пов'язували власну процесуальну діяльність з тими процесуальними правилами, якими керувалися звичайні суди. Сьогодні такі спори розглядають суди загальної чи господарської юрисдикції, що не є їм повністю властивим, хоч водночас неправильним було б твердження, що розгляд таких спорів не є їхньою компетенцією чи конституційним обов'язком (ст. 124 Конституції України). У цьомувиявляється незвичайність та актуальність розгляду питань щодо вирішення спорів з "іноземним елементом" різними судами.
Розгляд спорів з "іноземним елементом" арбітражем регулює Закон України "Про арбітражний суд" від 4 червня 1991 p.2, Арбітражний процесуальний кодекс України від 6 листопада 1991 р. На відміну від законодавства інших держав, наприклад, АПК Російської Федерації, АПК України не містить норм щодо провадження справ з "іноземним елементом". Проте у практиці виникають труднощі, пов'язані з особливостями такого провадження. Доцільним є доповнення АПК України відповідним розділом.
Основою створення в Україні міжнародного комерційного арбітражу став Закон України "Про міжнародний комерційний арбітраж" 1994 p., який є яскравим прикладом уніфікаційного права, оскільки побудований на основі Типового закону ЮНСІТРАЛ про міжнародний комерційний арбітраж 1985 p., розробленого Комісією ООН з права міжнародної торгівлі, схваленого Генеральною Асамблеєю ООН 11 грудня 1985 p.
Норми АПК України, Законів України: "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", деяких інших актів тлумачать Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 21 вересня 1993 р. № 01-6/1025 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ за участю іноземних суб'єктів господарської діяльності, Роз'яснення зазначеного органу від 15 квітня 1993 р. № 01-6/481 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про банкрутство"2. На досягнення одноманітної практики арбітражних судів при прийнятті ними позовних заяв від підприємств, організацій інших держав-учасниць СНД, про стягнення з відповідача, який знаходиться в Україні, суми, визнаної ним за претензією, спрямований Інформаційний лист Вищого арбітражного суду України від 14 червня 1993 р. № 01-8/672 "Про деякі питання практики застосування чинного законодавства при вирішенні господарських спорів"3.
Оплату державного мита при прийнятті до розгляду позовних заяв регулює Декрет Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21 січня 1993 р. (у редакції Закону України від 13 листопада 1996 p.).
Таким чином, норми законодавства України, які застосовуються до процесуального статусу іноземців та іноземних підприємств і організацій, сьогодні кодифіковані частково. Правники України пропонували кодифікацію цих норм у Цивільному кодексі України, свідченням чого став розділ II "Міжнародний цивільний процес" згадуваного проекту Цивільного кодексу України. Вони використали правотворчий досвід інших правових систем, а з юридично-технічної точки зору врахували тісний зв'язок колізійного права і цивільного процесу. Норми систематизували в окремі глави за предметом регулювання: глава 114 - "Цивільні процесуальні права іноземців", глава 115 - "Підсудність та виконання іноземних судових доручень", глава 116 - "Визнання та виконання рішень іноземних судів". У вказаному розділі передбачено загальні правила та підстави визначення компетенції судів України, норми про виключну компетенцію судів та інших органів України, про договірну підсудність, про судові доручення. Розширено правила про визнання та виконання рішень іноземних судів. У законопроекті, як і в чинному законодавстві, проголошено принцип національного режиму щодо здійснення іноземними суб'єктами своїх цивільних процесуальних прав.
Загалом кодифікація зазначених норм завжди має позитивні моменти. Наприклад, вона дозволяє усунути дублювання норм. Так, чинний КпШС України має норми про компетенцію суду щодо вирішення Шлюбно-сімейних спорів з "іноземним елементом". Передбачення колізійних норм про компетенцію суду у розділі законопроекту за назвою "Міжнародний цивільний процес" надало можливості усунути їх дублювання у Книзі шостій цього ж проекту Цивільного кодексу України за назвою "Сімейне право" та главі 112 "Колізійні норми сімейного права".
Крім вказаних, в Україні є нормативно-правові акти, спрямовані на регулювання спорів за згодою суб'єктів цивільних правовідносин поза судовою системою. Це правила про третейський суд. Як зазначалося, ст. 6 Цивільного кодексу України передбачає можливість звернення до третейських судів. Однак у зв'язку з недостатнім розвитком цивільних правовідносин у суспільстві цей інститут майже не застосовувався. Чинні норми України з вказаного питання, наприклад Положення про третейський суд, для вирішення господарських спорів між об'єднаннями підприємств, організаціями і установами від ЗО грудня 1975 р. не відповідають вимогам сьогодення. Тому своєчасним є проект Закону України "Про третейський суд", побудований із врахуванням досвіду аналогічних правових актів Великобританії, Іспанії, Німеччини, Швеції.

 
 

Цікаве

Загрузка...