WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Патентування деяких видів підприємницької діяльності - Контрольна робота

Патентування деяких видів підприємницької діяльності - Контрольна робота


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
на тему:
"Патентування деяких видів підприємницької діяльності"
Необхідність придбання торгового патенту регулюється Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.96 р. № 98 / 96 - ВР (далі - Закон).
Виходячи з положень Закону, для придбання патенту необхідна одночасна наявність декількох умов. Розглянемо їх.
Насамперед, патентуванню підлягають такі види діяльності, як:
- торговельна діяльність за готівкові кошти, з використанням інших готівкових платіжних засобів та кредитних карток;
- діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з використанням готівкових платіжних засобів, виражених в іноземній валюті, та кредитних карток);
- діяльність із надання послуг у сфері грального бізнесу з видачею грошових виграшів в готівковій або майновій формі;
- діяльність із надання побутових послуг за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України (у межах переліку видів послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.98 № 576 (далі - Перелік).
Таким чином, торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності тільки тоді, коли вони здійснюють саме вищезазначені види діяльності. Це - перша умова для придбання торгового патенту.
Оскільки питання читачів стосується операцій із продажу товарів та надання послуг, то надалі ми розглядаємо патентування саме цих видів діяльності.
Отже, якщо підприємство здійснює торговельну діяльність, то для нього виконується перша умова щодо придбання торгового патенту. Другою необхідною умовою є готівкова форма розрахунків за реалізовані товари. До цієї форми розрахунків Законом про патентування віднесено розрахунки готівковими коштами, іншими готівковими платіжними засобами та кредит-ними картками.
Таким чином, тільки при одночасній наявності цих двох умов суб'єктам підприємницької діяльності необхідно придбавати торговий патент. Проілюструємо це твердження на прикладі.
Приклад 1. Підприємство здійснює торговельну діяльність з оплатою за безготівковим розрахунком. У цьому випадку виконується лише перша умова - вид діяльності, а друга - готівкова форма розрахунків не виконується. Тому патент придбавати не потрібно.
Тепер розглянемо побутові послуги, що підлягають патентуванню. Умовою для придбання торгового патенту є наявність даного виду послугу Переліку. Якщо послуги, що надаються підприємством, у ньому не зазначені, то патент не придбавається.
Приклад 2. Підприємство надає туристичні послуги населенню за готівкові кошти та з використанням кредитних карток. У цьому випадку перша умова не виконується - туристичні послуги не входять до Переліку побутових послуг, що затверджений Кабміном. Тому патент не придбавається.
А ось друга умова - форма розрахунків за такі послуги - виписана в Законі "трішечки" інакше, ніж для торговельної діяльності: під побутовими послугами розуміються послуги, що задовольняють особисті потреби замовника "за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи кредитні картки". Зверніть увагу - не "інші готівкові платіжні засоби", а "інші форми розрахунків". Це дало можливість податківцям стверджувати, що побутові послуги за безготівковим розрахунком також підлягають патентуванню. На нашу думку, у Законі просто допущена неточність, але виправити ситуацію можна тільки внесенням змін у законодавчому порядку. Тому рекомендуємо підприємствам, що надають вищезазначені побутові послуги за безготівковим розрахунком або за бартером, придбати торговий патент.
Крім того, необхідно зазначити ще декілька важливих моментів щодо необхідності придбання торгового патенту. Дія Закону поширюється тільки на суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних та фізичних осіб, причому деякі з них при здійсненні окремих видів діяльності торговий патент можуть не придбавати (див. перелік у п. 3 ст. 1 Закону). Також без придбан-ня патенту може здійснюватись торговельна діяльність із продажу окремих товарів вітчизняного виробництва (перелік цих товарів наведений у п.6 ст. З Закону) та деякі інші види діяльності, окремо зазначені у ст. З Закону.
Щодо процедури придбання звичайного торгового патенту. Є два варіанти.
1. Згідно з постановою КМУ "Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів" від 13.07.98 № 1077 (далі - постанова № 1077), якщо торговий патент придбавається до 15 числа місяця, то спочатку оплачується його вартість за частину місяця, що залишилась, і вноситься одноразова плата, яка дорівнює вартості такого патенту за місяць. Ця плата зараховується до оплати вартості торгового патенту за останній місяць його ді і. Розглянемо цей варіант на прикладі. Припустимо, що патент придбавається 5 червня. Вартість патенту - 200 грн. Спочатку розраховується вартість патенту за частину місяця, що залишилась. Для цього визначаємо вартість патенту за 1 день. У червні 30 днів, отже: 200 / ЗО = 6.67 грн. Патент починає діяти 8 червня. До кінця місяця залишилось 23 дні (включаючи 8 червня). Вартість торгового патенту на 23 дні: 6.67 грн. х 23 = 153,41 грн. Це і є сума. яка повинна бути сплачена в поточному місяці. Також спочатку повинно бути сплачено 200 грн. (вартість патенту за останній місяць). Разом початковий платіж складе 353.41 грн. На підставі придбаного, патенту можна здійснювати торгівлю протягом частини червня, що залишилась, і весь липень.
У разі. якщо підприємство не планує здійснення торговельної діяльності в липні і наступних місяцях і хоче здати торговий патент, то до 15 червня необхідно письмово повідомити податкову, яка видала патент, про припинення діяльності з 1 липня (включно). Після цього вартість патенту за липень буде повернена підприємству. Якщо ж торгівля здійснюватиметься також і в липні (і все!), то початкове сплачена сума 200 грн. буде зарахована до оплати патенту за липень. У ситуації, коли підприємство бажає здійснювати торгівлю в серпні (і е наступних місяцях), йому необхідно до 15 червня внести плату за липень.
2. Якщо торговий патент придбавається після 15 числа місяця, то згідно з постановою № 1077 сплачуються такі суми:
- вартість патенту за частину місяця, що залишилась;
- вартість торгового патенту за наступний місяць;
- одноразова плата, що дорівнює вартості торгового патенту за місяць.
Розглянемо приклад. Патент придбавається 17 червня. Вартість патенту на місяць - 200 грн. Отже вартість патенту за частину місяця, що залишилась, складає: 6,67 х х 13 = 86,71 грн. (методику розрахунку див, вище).
Вартість патенту .за липень - 200 грн. Одноразова плата - 200 грн. Разом: 486,71 грн. початкового платежу. Причому вартість патенту за липень підприємство повернути вже не зможе, оскільки поінформувати податкову про припинення діяльності необхідно до 15 числа місяця, що передує звітному (у даному випадку - 15 червня). А ось авансовий платіж повернути можна,письмово повідомивши податкову, яка видала патент, про припинення торгівлі починаючи з 1 серпня.
Нагадуємо, що після припинення торговельної діяльності патент необхідно здати до податкової, яка його видала.
Заявка на придбання торгового патенту повинна містити такі реквізити:
- найменування суб'єкта підприємницької діяльності;
- витяг з установчих документів щодо юридичної адреси суб'єкта підприємницької діяльності, а у випадках, якщо патент придбавається для структурного (відокремленого) підрозділу, - довідка органу, який погодив місцезнаходження структурного (відокремленого) підрозділу, із зазначенням цього місця;
- вид підприємницької діяльності, здійснення якої потребує придбання торгового патенту;
- найменування документа про повну або

 
 

Цікаве

Загрузка...