WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові основи соціального захисту в Україні - Контрольна робота

Правові основи соціального захисту в Україні - Контрольна робота

домінуючою досягнуто поєднання різних форм власності, що взаємодіють між собою
За участю у виробництві
участь громадян у суспільному виробництві є обов'зковою, гарантується та контролюється державою участь у виробництві державою не гарантується
За джерелом доходів
основне джерело доходів працездатних це оплата за найм робочої сили джерела доходів є різними: оплата найму робочої сили, капітал, рента, проценти
За формую надання
система включає багато елементів, що носять нетоварний характер для споживачів - дотації на ціни, безплатне медичне обслуговування, пільги, вартість яких не завжди обраховується система виходить з товарної природи всіх соціальних пільг, передбачає їх вартісну оцінку і оплату
За масштабами охоплення
система носить загальний, слабо диференційований характер система передбачає диференціацію рівня соціального захисту в залежності від змісту потреб, рівня і джерел доходів
За характером одержання
поєднання індивідуальних та колективних, грошових та натуральних форм переважно індивідуальні, грошові форми
За формуванням інфраструктури
інфраструктура створюється і утримується як за рахунок держави, так і за рахунок витрат підприємства інфраструктура створюється і утримується переважно за рахунок оплати соціальних послуг, частково за рахунок благодійної діяльності та муніципальних коштів
За відповідністю характеру процесу відтворення
зорієнтована на вимоги екстенсивного розвитку зорієнтована на вимоги інтенсивного розвитку
Основний недолік
відсутність взаємозв'язку з інтенсивністю та результатами праці, зрівнялівка нестабільність існування, невпевненість у перспективах
Головною рисою системи соціального захисту в адміністративно-розподільчій економіці, було те, що вона базувалася на обов'язковій участі громадян у суспільному виробництві. Обов'язковість праці виключала питання про безробіття. Питання про страхування від безробіття просто не існувало . Основним джерелом доходів була оплата праці працівників по найму. Перевагою такої системи оплати був її гарантований характер. Форми споживання носили колективний характер. В ринковій економіці переважають індивідуальні форми споживання. Значна кількість соціальних пільг в адміністративно-розподільчій економіці надавалася працівникам в натуральній формі. Це стосується на сам перед, дитячого відпочинку, таборів відпочинку, баз відпочинку, санаторіїв - профілакторіїв. Безкоштовно надавались медичні послуги. Квартирна плата компенсувала лиш незначну частину витрат на створення і отримання житла.
Потреби громадян, що задовільнялися таким чином , а також витрати, що надавались громадянам з суспільних фондів споживання, були враховані при формуванні низького рівня заробітної плати. Це стало ще одним фактором її значного зниження на Україні. В умовах незалежної держави створення національної системи забезпечення соціальних гарантій населенню має першочергове значення.
В одному з перших законодавчих актів "Про економічну самостійність України" (серпень 1990р.) ст.9 передбачено, що ".... держава створює умови для зайнятості працездатного населення і забезпечує соціальний захист громадян." Стаття 46 Конституції України проголошує "Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника та в інших випадках передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат, мають забезпечити рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом."
Сучасна система соціального захисту України базується на старому фундаменті, який сформувався ще за часів радянської влади. В 2003 році прийнято новий пенсійний закон, який передбачає перехід системи пенсійного забезпечення до системи соціального страхування. Було розширено допомогу сім'ям і підвищено пенсії. В 1992 році створено Пенсійний фонд України, який вперше згодив заробітну плату із розміром допомоги, того ж року почала функціонувати Служба зайнятості населення. В русі комплексних заходів по соціальному захисту населення продовжувався процес підвищення розмірів всіх видів соціальних виплат, розширилось коло осіб, які користуються матеріальною підтримкою держави. Це було закріплено прийнятим цілого ряду законів. ("Про зайнятість населення", "Про мінімальний споживчий бюджет", "Про основи захищеності інвалідів", "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та інші)
Нововведенням стало встановлення диференційованих по соціально-демографічних групах населення компенсаційних виплат у зв'язку з підвищенням роздрібних цін.
В 2003 році було прийняте рішення про індексацію доходів, регулярний (не рідше одного разу в квартал) перегляд розмірів оплати праці, пенсій, стипендій, допомог з врахуванням індексу споживчих цін.
Верховна Рада України прийняла цілий ряд постанов щодо індексації грошових доходів населення, а також грошових заощаджень в ощадному банку України.
В Україні, як і в усіх країнах колишнього СРСР, існувала досить розгалужена система соціального захисту, яка носила державний характер, зумовлений пануванням державної власності на засоби виробництва.
Складність проблеми реформування в тому, що система соціального захисту не може бути механічно перенесена , прив'язана до нової економічної формації. Країни ринкової економіки в процесі формування сучасних систем соціального захисту переробили положення системи соціального захисту адміністративно-розподільчої еконоціальногсовно до своїх умов і завдань. Цілісно система соціального захисту однак ні в одній із цих країн ще не створена. На думку спеціалістів цих країн, це вимагає не менше 10-15 років.
2. Пенсійне забезпечення в Україні
Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість якихнадана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються:
види пенсійного забезпечення;
умови участі в пенсійній системі чи її рівнях;
пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на пенсійні виплати;
джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення;
умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;
організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами:
законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності;
права на добровільну участь у системі

 
 

Цікаве

Загрузка...