WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Першопочатковий етап розслідування грабежів та розбійних нападів - Реферат

Першопочатковий етап розслідування грабежів та розбійних нападів - Реферат

потерпілого і його огляд, обшук за місцем проживання і роботи затриманого, огляд і пред'явлення для упізнання вилучених речей і предметів, призначення експертиз, установлення можливих очевидців і їхній допит.
В другій ситуації найважливішими слідчими діями є особистий обшук і допит затриманого, пред'явлення для упізнання потерпілими і свідкам підозрюваного, а також вилучених викрадених речей, обшук за місцем проживання і роботи підозрюваного. Найбільш ефективними оперативно-розшуковими заходами є спостереження за підозрюваним і зв'язаними з ним особами, а також встановлення очевидців у місцях збуту викраденого.
У третій ситуації після затримки скупника чи збувальника краденого необхідно провести особистий обшук, огляд місця затримки і допити. Після цього провадяться обшуки за місцем проживання і роботи затриманого, слідчим і оперативним шляхом установлюються його зв'язки, що ретельно досліджуються в основному негласними методами, вилучені речі і цінності пред'являються для упізнання, накладається арешт на поштово-телеграфну кореспонденцію.
Четверта типова слідча ситуація, коли злочинець відомий, але сховався, і місце його перебування невідомо - досить поширена. У розглянутій ситуації визначальним фактором є час, тому дії слідчого й оперативного працівника повинні відрізнятися невідкладністю і забезпечити збір пошукової експрес інформації шляхом короткого допиту потерпілого й свідків-очевидців про кількість що нападали, індивідуальних ознаках особистості (прізвища, місць чи проживання роботи, прикметах зовнішності), напрямку, у якому сховалися, а також характері і відмітних прикметах викраденого майна. Після чого негайно здійснюється переслідування злочинців по гарячих слідах.
У п'ятої ситуації, оптимальний комплекс слідчих і оперативно-розшукових дій значно розширюється. Розслідування даної групи злочинів доцільно почати з огляду місця події, допиту потерпілих і свідків. Паралельно зі слідчими діями проводяться оперативно-розшукові заходи: переслідування "по гарячих слідах", перекриття можливих шляхів відходу злочинця.
4. Тактика першопочаткових слідчих дій
При розслідуванні грабежів і розбоїв - злочинів, які супроводжуються небезпечним нападом на людей головним чином на відкритій місцевості (іноді в приміщенні чи на транспорті), велику роль грає огляд місця події. На жаль, на практиці воно явно недооцінюється. Причина полягає в помилковій думці, що на місці події нічого істотного не залишається, тому що злочин відбувається швидко, на маленькому просторі, дії злочинців не складні.
Огляд місця події необхідно проводити у всіх випадках розслідування грабежів і розбоїв, тому що дана слідча дія дозволяє одержати інформацію про подію злочину й особу, яка його здійснила.
Важливою особливістю огляду місця події по справах про грабежі і розбої є те, що до участі в цій слідчій дії доцільно залучити потерпілого.
Огляд місця події проводиться по загальних тактичних правилах, розробленим криміналістикою. Деякі особливості обумовлюються конкретним місцем і способом зазіхання. Так, на відкритій місцевості повинні бути оглянуті шляхи приходу і відходу злочинця з місця події. Оскільки напад з метою заволодіння майном на відкритій місцевості часто відбувається з засідки, необхідно ретельно оглянути ті місця, де злочинець міг укриватися перед нападом на потерпілого. Знаходячись у засідці, злочинці поводяться менш обережно і, залишають різні сліди і деякі предмети.
При розслідуванні справ по розбійних нападах на водіїв таксі доцільно оглянути не тільки машину, але і місця, де злочинці сіли в таксі і де вони кинули автомашину. Це може сприяти з'ясуванню даних про місце проживання злочинців, їхні звичні маршрути.
Допит потерпілого проводиться негайно після огляду місця події, а в окремих випадках (коли з моменту злочину пройшло багато часу) може і передувати йому. Допит потерпілого відкладається в, випадках поганого стану здоров'я потерпілого.
Тактичні особливості допиту потерпілого по справах про грабежі і розбої визначаються поруч факторів, до яких, насамперед, відносяться: конкретна слідча ситуація, наявність у потерпілого даних про злочинця, чи наявність відсутність віктимної поведінки потерпілого.
Допит свідків. Свідків можна розділити на дві великі групи: особи, що дають правдиві показання, і особи, що дають помилкові показання (псевдосвідки).
Огляд одягу й огляд потерпілого і підозрюваного. У ході здійснення грабежів і розбоїв потерпілий часто знаходиться в контакті зі злочинцем, і в результаті цього мікроволокна одягу останнього можуть потрапити на одяг потерпілого і навпаки. Крім того, на одязі можуть залишитися сліди розрізу, розриву, які необхідно зафіксувати.
Огляд одягу проводяться при гарному освітленні з використанням луп з великим збільшенням і підсвічуванням, а також пилососів зі спеціальною насадкою. При цьому фіксується вид, форма і розподіл усіх слідів, виявлених на тілі (подряпини, садна, синці, поранення, сліди кіптяви, фарби, бруду). В огляді бере участь судово-медичний експерт, лікар або більш вузький фахівець.
Допит підозрюваного (обвинувачуваного). Тактика допиту залежить від наявності в слідчого доказів і сформованої конкретної ситуації в справі. Звичайно допит починається з припущення про зроблений злочин, а при необхідності пред'являються наявні докази. У конфліктній ситуації застосовується ряд тактичних прийомів допиту підозрюваного, психологічного і логічного впливу на допитуваного.
Пред'явлення для упізнання особи, підозрюваного в здійсненні злочину, а також предметів, вилучених у нього при обшуці; якщо потерпілий не може пізнати злочинця, а підозрюваний визнає свою провину і стверджує, що може впізнати потерпілого, то останнього варто пред'явити підозрюваному для упізнання.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Аверьянова Т.В., Белкин Р.С., Корухов Ю.Г., Россинская Е.Р. Криміналістика / Під ред. Р.С. Белкіна. М.: Норма-Инфра-М, 2000.
2. Балугіна Т.С. Криміналістика. Загальні положення методики розслідування злочинів. Лекції. - Краснодар, 2003.
3. Белкін Р.С. Курс криміналістики. У 3 т. Т. 3: Криміналістичні кошти, прийоми і рекомендації. - М.: Юристъ, 1997.
4. Васильєв А.Н. Тактика окремих слідчих дій. - М.: Юридична література, 1981.
5. Герасимов И.Ф., Ципленкова Е.В. Загальні положення методики розслідування злочинів // Криміналістика. - М.: Вища школа, 1994.
6. Гриненко А.В. Посібник з розслідування злочинів: Навчальний посібник. - М.: Вид-во НОРМА, 2002.
7. Єрмолович В.Ф. Криміналістична характеристика злочинів. -Мінськ, Амалфея, 2001.
8. Звірбуль А.К., Змістів В.И. Розслідування крадіжок,грабежів і розбійних нападів. - М.: 1982.
9. Лаврів В.П. Криміналістичне забезпечення розкриття і розслідування корисливих-насильницьких злочинів. Спецкурс лекцій: Учебн. посібник для вузів. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003.
10. Образцов В.А. Криміналістична характеристика розкриття злочинів // Боротьба зі злочинністю на сучасному етапі. - Барнаул, 1982.
11. Керівництво для слідчих / Під ред. Н.А. Селиванова,
В.А. Снеткова. - М.: ИНФРА-М, 1997.

 
 

Цікаве

Загрузка...