WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Перелічіть види податкових правопорушень і які санкції фінансової відповідальності, заходи адміністрації і кримінальна відповідальність за кожне з них - Реферат

Перелічіть види податкових правопорушень і які санкції фінансової відповідальності, заходи адміністрації і кримінальна відповідальність за кожне з них - Реферат

стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби затверджена наказом ДПА України від 17.03.2001 №110 передбачає порядок застосування і стягнення інших штрафних санкцій, а також фінансових санкцій, які встановлені за порушення іншого законодавства і передбачені іншим законодавством.
Про санкції, передбачені саме "законодавством", говорить п. 6.1 Інструкції №110. Таким чином, податківцівважають, що штрафні і фінансові санкції можуть встановлюватися не лише законами, а й іншими нормативними актами. Ми ж хочемо нагадати, що, відповідно до Закону України "Про державну податкову службу", а саме п. 7 ст. 11, податківцям надано право застосовувати фінансові санкції "у порядку та розмірах, встановлених законом". Крім того, як це випливає з аналізу п.17.1 Закону, за порушення податкового законодавства застосовуються лише ті штрафні санкції, які передбачені ст. 17 цього закону. Вже санкції за порушення, наприклад, валютного законодавства можуть бути встановлені окремим законодавством (не обов'язково законами). На сьогодні вони містяться у Декреті КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".
Отже, враховуючи вищенаведене, податківці можуть застосовувати лише ті фінансові санкції, які передбачені законами, а за порушення податкового законодавства - лише штрафні санкції, які передбачені ст. 17 Закону.
Адміністративна відповідальність - вид юридичної відповідальності громадян і службових осіб за вчинені ними адміністративні правопорушення. В Україні порядок застосування адміністративної відповідальності регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами, які передбачають адміністративну відповідальність. Метою адміністративної відповідальності є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі дотримання законів, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Безумовно, коли йдеться про відповідальність за порушення податкового законодавства, в першу чергу спадає на думку відповідальність за Кримінальним кодексом України. Але не варто залишати поза увагою й так звані адміністративні правопорушення, які за кількісним показником значно випереджають будь-які інші.
Основу нормативної бази про адміністративну відповідальність за податкові правопорушення складають Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП) та Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 р. № 509-ХІІ (у редакції Закону від 24.12.93 р. №3813-ХІІ). Не можна забувати і Рекомендації щодо застосування адміністративних стягнень за порушення законодавства про оподаткування, доведені до відома податкових органів спільним листом Мінфіну України та ГДПІУ від 22.03.94 р. № 04 -115/10-1018, тому що вони, хоча і не можуть бути безпосередньо підставою для притягнення посадових осіб чи громадян до адміністративної відповідальності, але є довідником-пам'яткою з цього питання для податківців. Разом з тим, зазначені Рекомендації слід використовувати обережно, оскільки їх зміст інколи має суттєві розбіжності з чинним законодавством.
Кримінальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, суть якого полягає у застосуванні судом від імені держави до особи, що вчинила злочин, державного примусу у формі покарання. Згідно із ст.3 Кримінального кодексу України кримінальній відповідальності і покаранню підлягає лише особа, винна у вчиненні злочину, тобто така, що умисно або з необережності вчинила передбачене кримінальним законом суспільно небезпечне діяння.
Вивчення та узагальнення практики застосування судами України законодавства, що передбачає відповідальність за несплату податків, зборів, інших обов'язкових платежів, проведені одним із авторів у 1995 р. та наприкінці 1997 р., показали, що суди по-різному визначають зміст окремих ознак складу злочину, передбаченого ст. 1482 КК.
5 квітня 2001р. Верховна Рада України ухвалила в цілому новий Кримінальний кодекс. В Україні він з'явився через 40 років після ухвалення попереднього. Ця подія має неабияке значення для вітчизняного бізнесу, оскільки господарську частину Кримінального кодексу значно лібералізовано. Та найрадикальніші зміни відбулися у трактуванні відповідальності за несплату податків. На зміну статті 1482 прийшла стаття 212 - "Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів. Відтепер кримінальна відповідальність за цією статтею передбачена у разі умисного ухилення від сплати податків, що призвело до фактичного ненадходження коштів до бюджету у розмірі 17тис.грн. і більше. Проте, на перший раз підприємців, які все ж розрахувалися з бюджетом до порушення проти них кримінальної справи за ухилення від оподаткування відпускатимуть.
Якщо у ст.1482 позбавлення волі до 5-ти років передбачалося за ухилення від сплати податків за попередньою змовою групи осіб, то нині за це - штраф і обмеження волі. Що ж до ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах (до 10 років позбавлення волі), то тепер таким вважатимуться суми, що у 5тис.разів перевищує неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. З набранням чинності нового Кодексу відбуватимуть покарання від 5 до 10 років за несплату податків у особливо великих розмірах лише ті особи, які вже притягувалися до кримінальної відповідальності за такий злочин.
Використана література
1. Конституція України прийнята на 5-й сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року.
2. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.94 №334/94-ВР.
3. Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р.
4. Закон України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 №1251-ХІІ.
5. Інструкція про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затверджена наказом ДПА України від 17.03.2001р. - №110. // Галицькі контракти. - №16. - 2001.
6. Кримінальний кодекс України. Кодекси України. т.3. Відпов. ред. В.Ф.Байко. - К.: Юрінком Інтер, 1997.
7. Кодекс України про адміністративні правопорушення. Кодекси України. т.1. Відпов. ред. В.Ф.Байко. - К.: Юрінком Інтер, 1997.
8.
9. Податкове законодавство України, т.5. Нормативно-правове видання. За ред. М.Я.Азарова. К.: Ін Юре. - 1999.
10. Степанюк О.І. Відповідальність юридичних осіб за податкові правопорушення. - Тернопіль, 2001. - 158с.

 
 

Цікаве

Загрузка...