WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Захист майнових прав селян - Реферат

Захист майнових прав селян - Реферат

захисту майнових прав селян
Своїм майновим паєм селяни можуть розпорядитися так:
1) об'єднати свій майновий пай з паями інших осіб, виділити майно в натурі у спільну часткову власність і передати його до статутного (пайового) фонду новоствореної юридичної особи, наприклад, виробничого чи обслуговувального кооперативу;
2) об'єднати свій майновий пай з паями інших осіб, виділити майно в натурі у спільну часткову власність і використовувати його всім разом або передати в оренду. В такому разі власникам потрібно укласти договір про спільне володіння, користування та розпорядження майном. У цьому документі належить визначити уповноважену особу, яка має право виступати від імені всіх співвласників майна, зокрема, представляти їхні інтереси в державних органах, організаціях та установах, підписувати угоди про оренду, купівлю-продаж, обмін майна тощо;
3) виділити свій майновий пай у натурі індивідуально чи для всієї сім'ї і використати його на свій розсуд, тобто користуватися самим, віддати в оренду, продати, подарувати, передати в спадок, обміняти. Наприклад, виділивши майно на кілька сертифікатів членів своєї родини, можна приєднати його до свого підсобного господарства й використовувати таке майно для організації відпочинку на селі (тобто для потреб "зеленого" туризму). Таке право дає нещодавно ухвалений Закон України "Про особисте селянське господарство" (№ 742-IV від 15 травня 2003 р.);
4) відчужити свій майновий пай, право на який підтверджує відповідний документ (свідоцтво чи сертифікат), - продати, подарувати, обміняти тощо.
o Віддавати майно в оренду варто лише тоді, коли орендар пропонує дійсно вигідні умови, підписує з вами угоду про оренду й зарекомендував себе як людина слова. Ще краще, якщо у вашому селі є кілька фермерів чи сільськогосподарських підприємств, з-поміж яких ви можете вибрати того, хто зможе заплатити більшу ціну й з більшою дбайливістю ставитися до орендованого майна.
o Договори про оренду потрібно укладати тільки в письмовій формі, а оформляти їх доцільно не більше ніж на 3-5 років. У цьому документі належить, зокрема, чітко вказати склад і вартість орендованого майна, термін дії договору про оренду, форму та обсяг орендної плати, періодичність її внесення. Орендна плата має складатися з двох частин: 1) плата за користування майном, яка становить не менше ніж 1% від вартості цього майна; 2) сума амортизаційних відрахувань на орендовані основні засоби. В договорі обов'язково потрібно визначити, як саме орендар використовуватиме майно, як дбатиме про його збереження, а також вказати, що поточний ремонт майна орендар мусить робити за власні гроші, а капітальний ремонт - коштом фонду відновлення майна. Пам'ятайте: орендар має сам створити такий фонд і перераховувати до нього певні "амортизаційні" суми.
o Орендна плата може мати такі чотири форми:
- грошова. За оренду майна орендар сплачує грошима, оформляючи платіжну відомість. Копію цього документу потрібно передати орендодавцеві;
- натуральна. На суму орендної плати орендар передає вам продукцію, яку він виробив сам, переробив або придбав. У договорі про оренду потрібно визначити види такої продукції та її обсяг за фіксовану ціну (за собівартістю). Розраховуючись з вами продукцією, орендар мусить кожного разу оформляти накладну;
- відробіткова. На суму орендної плати орендар надає вам послуги, наприклад, оре ваш город, збирає ваш врожай, постачає вам корми для худоби. Види послуг, їх кількість та ціну (за собівартістю або за домовленістю сторін) обов'язково треба чітко визначити в договорі про оренду. Кожне надання послуг треба оформляти в акті приймання-передачі послуг;
- змішана. За оренду орендар розраховується з вами частково грошима, частково натурою, частково послугами. Умови такої форми сплати ви маєте детально й чітко визначити з орендарем.
o Після підписання договору про оренду майна треба скласти акт приймання-передачі майна, за яким ви його передаєте орендареві. В цьому документі потрібно чітко описати кількість і стан майна (наприклад, якщо йдеться про корів, то тут вказують їх кількість, їхній вік, їхню вартість). Якщо орендарем вашого майна виступає підприємство, то акт приймання-передачі з боку орендаря мусять підписати керівник і головний бухгалтер цього підприємства.
o З практики відомо, що з "позиченим" майном орендарі поводяться дуже погано. А надто якщо йдеться про тварин: їх продають, ріжуть, не дбаючи про те, що по закінченні терміну оренди доведеться відповідати за це перед власниками. Тому віддавши майно в оренду, щороку потрібно проводити його інвентаризацію. Подбайте, щоб здійснення таких заходів було передбачено в договорі про оренду. Пам'ятайте, що інвентаризацію треба здійснювати за присутності обох сторін - орендодавця й орендаря. Разом радимо вам виконати такі дії:
- звірити перелік майна, вказаного в договорі про оренду, з наявним майном і визначити, як це майно збережено: яку його частину покращено, яку знищено;
- визначити, яке майно потрібно списати, бо його більше не можна використовувати в господарській діяльності;
- виявити причини, з яких доводиться передчасно списувати майно;
- визначити, якою мірою в нищенні майна винен орендар;
- скласти спільний акт списання майна.
На підставі такого акту ви можете притягнути орендаря до відповідальності за нищення вашого майна. Зокрема, по закінченні терміну оренди орендар має відшкодувати вам вартість того майна, яке ви були змушені списати.
Якщо орендар не винен у повному зношенні чи нищенні майна, то потрібно скласти спеціальний додаток до договору про оренду. В такому документі належить зазначити, що таке майно ви списуєте й вже не віддаєте в оренду.
o Якщо ваші права порушено, ви можете звернутися до місцевої комісії з вирішення майнових питань та регіональної комісії з врегулювання майнових питань реформованих сільськогосподарських підприємств. Пам'ятайте: права власників майнових паїв захищають Закон України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" (№ 2114-XII від 14 лютого 1992 р.), укази Президента України "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" (№ 62/2001 від 29 січня 2001 р.) та "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення" (№ 774/2002 від 27 серпня 2002 р.), постанова Кабінету Міністрів України "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" (№ 177 від 28 лютого2001 р.) і понад 30 нормативно-правових актів, що мають забезпечити виконання зазначеної постанови.
Використана література
1. Земельна реформа в Україні у 2001 - 2002 роках. Звіт інформаційно-ресурсного центру "Реформування земельних відносин в Україні за 2001 - 2002 роки". - К., 2003. - 160 с.
2. Земельне право України: Підручник / За ред. М. В. Шульги. - К.: Юрінком Інтер, 2004. - 368 с.
3. Ільницька Н. Оренда земель сільськогосподарського призначення: поняття та деякі проблеми // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ.- Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України.- 2000.- №1.- С.254-258.
4. Ільницька Н. Оренда земель як правова форма їх використання // Право України. - 2000. - №8. - С.60-64.
5. Управління земельними ресурсами. / За ред д. е. н., проф. В. Г. В'юна. - Миколаїв: МФ НаУКМА, 2002. - 316 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...