WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правовий статус президенту України, адміністрація президента, РНБО - Реферат

Правовий статус президенту України, адміністрація президента, РНБО - Реферат

Президента України як глави держави підлягають особливому захисту. Особи, винні у посяганні на них, притягуються до відповідальності.
За особою, яка обіймає пост Президента України, це звання збе-рігається довічно за умови, що вона не була усунена з поста Президента України Верховною Радою в порядку імпічменту.
Конституція (ст. 108) передбачає можливість дострокового припинення повноважень Президента України у разі:
1) подання Президентом заяви про складання з себе повноважень глави держави, тобто про відставку;
2) неможливості виконання Президентом своїх повноважень за станом здоров'я;
3) усунення з поста Президента в порядку імпічменту, тобто на підставі сформульованого у прийнятому за спеціальною процедурою рішенні Верховної Ради України обвинувачення Президента у вчиненні ним державної зради або іншого злочину.
Процедура імпічменту починається у разі, коли відповідне звину-вачення Президента підтримується не менш як 226 народними депутатами. Після цього Верховною Радою утворюється спеціальна тимчасова слідча комісія, до складу якої входять депутати України. Результати роботи цієї комісії розглядаються на засіданні Верховної Ради, в ході якого, за наявності підстав, може бути прийняте рішення про звинувачення Президента України. Таке рішення набуває чинності, якщо воно прийнято не менш як 300 народними депутатами.
Після прийняття зазначеного рішення справа передається до Конституційного Суду України, який розглядає її щодо додержання передбаченої Конституцією процедури розслідування і розгляду на попередніх етапах. Далі справа передається до Верховного Суду України, який дає висновок про те, що діяння, в яких звинувачується Президент, мають ознаки державної зради або іншого злочину. Лише після цього Верховна Рада дістає право прийняти рішення про усунення Президента з поста. За таке рішення має проголосувати не менш як 3/4 від конституційного складу Верховної Ради, тобто не менш як 338 народних депутатів.
Найбільш поширеними підставами для імпічменту в інших країнах є порушення конституції і тяжкі злочини. В Італії, наприклад, президент відповідає за державну зраду або посягання на конституцію, у ФРН - за навмисне порушення ним Основного або іншого федерального закону, в Росії - за державну зраду або вчинення іншого тяжкого злочину, у США - за державну зраду, хабарництво та інші тяжкі злочини, у Франції - тільки за державну зраду.
Повноваження Президента України, закріплені у Конституції України, можна поділити на декілька груп, серед яких насамперед треба виділити такі:
1) представницькі повноваження, які дістають вияв тоді, коли Президент представляє нашу державу в міжнародних відносинах, приймає вірчі та відкличні грамоти дипломатичних представників інших держав тощо;
2) повноваження, що стосуються діяльності Верховної Ради України (наприклад, припинення її повноважень, якщо протягом ЗО днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися);
3) повноваження, пов'язані з призначенням на посади і звільненням з посад членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, голів місцевих державних адміністрацій та інших посадових осіб;
4) повноваження у сфері забезпечення державної незалежності, національної безпеки та оборони нашої країни, зокрема ті, що пов'язані з прийняттям рішення про загальну або часткову мобілізацію та запровадженням воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях;
5) установчі повноваження (утворення та ліквідація за поданням Прем'єр-міністра України міністерств та інших центральних органів виконавчої влади);
6) повноваження в галузі правосуддя (утворення судів, здійснення помилування);
7) повноваження, пов'язані з наданням громадянства України та його позбавленням, наданням притулку в Україні;
8) повноваження у сфері законодавства, зокрема ті, що стосуються призначення всеукраїнського референдуму щодо змін Конституції України, право вето щодо прийнятих Верховною Радою України законів з наступним поверненням їх на повторний розгляд Верховної Ради.
Президент має право видавати укази і розпорядження, які є обо-в'язковими до виконання на всій території України. Ці акти мають створюватися на основі Конституції України і спрямовуватися на виконання її положень. Водночас укази і розпорядження Президента є правовою базою для актів органів виконавчої влади.
За юридичними ознаками акти Президента можуть бути норматив-ними, тобто такими, в яких містяться правила загального характеру і які розраховані на багаторазове використання, та індивідуальними, що стосуються конкретних відносин чи осіб і мають одноразовий характер (призначення конкретної особи на посаду, нагородження тощо).
Адміністрація Президента України - це сукупність органів і служб, покликаних сприяти здійсненню главою держави його конституційних повноважень. До складу Адміністрації Президента входять: Глава Адміністрації Президента, Перший помічник Президента, Перший заступник та заступники Глави Адміністрації Президента, помічники Президента України, радники Президента України, наукові консультанти, консультанти, референти Президента України, постійні представники Президента України у Верховній Раді та Конституційному Суді Україні; управління, служби, відділи та інші структурні підрозділи.
Адміністрація Президента України здійснює такі повноваження:
1) аналізує соціально-економічні та політичні процеси, що відбу-ваються в країні;
2) розробляє пропозиції щодо здійснення заходів, які б забезпечували економічний розвиток та економічну безпеку країни;
3) забезпечує підготовку проектів указів і розпоряджень Президента України,законопроектів, що вносяться у Верховну Раду в порядку законодавчої ініціативи, а також провадить експертизу законів, які передаються Верховною Радою на підпис Президенту України;
4) забезпечує здійснення зв'язків Президента України з Верховною Радою, органами місцевого самоврядування, політичними партіями та іншими об'єднаннями громадян;
5) організує прийом громадян, облік та аналіз і'х звернень, пропозицій і звернень органів місцевого самоврядування та громадських організацій тощо.
Згідно зі ст. 107 Конституції при Президентові України та під його головуванням створюється Рада національної безпеки і оборони України. На неї покладено завдання координувати і контролювати діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки та оборони країни.
Персональний склад Ради національної безпеки і оборони України визначає Президент України. До її складу обов'язково має входити Прем'єр-міністр України, міністри оборони, внутрішніх справ і закордонних справ, Голова Служби безпеки України. У її засіданнях має право брати участь Голова Верховної Ради України.
Нині нормальному і подальшому розвитку України як незалежної держави заважає чимало негативних чинників. Деякі з них пов'язані з різноманітними загрозами її національній безпеці. Для того, щоб вчасно виявляти та долати ці чинники, при главі Української держави створено Раду національної безпеки і оборони України (РНБО). Вона є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони, який координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у цій сфері. Рішення РНБО вводяться в дію указами Президента України.
Відповідно до Закону "Про Раду національної безпеки і оборони України", функціями РНБО є:
o внесення пропозицій Президентові України щодо реалізації засад внутрішньої і зовнішньої політики у сфері національної безпеки і оборони;
o координація та здійснення контролю за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони у мирний час;
o координація та здійснення контролю за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони в умовах воєнного або надзвичайного стану та при виникненні кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України.
Очолює та формує персональний склад РНБО Президент України. За посадою до її складу входять: Прем'єр-міністр України, три міністри (оборони, внутрішніх справ, закордонних справ), голова Служби безпеки України. В її засіданнях також може брати участь Голова Верховної Ради України. Керує роботою її апарату Секретар РНБО, якого призначає на цю посаду глава держави.

 
 

Цікаве

Загрузка...