WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Конституційні інститупи безпосередньої демократії - Реферат

Конституційні інститупи безпосередньої демократії - Реферат

кабіні чи кімнаті. Під час заповнення бюлетеня в кабіні чи кімнаті для голосування може знаходитись тільки голосуючий.
Принцип вільного і рівноправного висунення кандидатів передбачає, що всі громадяни України, які мають право голосу, мають право висувати кандидатів. Вони можуть реалізувати це право як безпосередньо, так і через політичні партії та їхні виборчі блоки і трудові колективи.
Гласність і відкритість виборчого права означає, що завжди підготовка і проведення виборів депутатів здійснюється відкрити і гласно.
Рівність можливостей для всіх кандидатів у проведенні виборчої кампанії як принцип виборчого права повинен розумітися так, що всім кандидатам опісля офіційної їх реєстрації надається можливість участі у виборчій кампанії на рівних засадах, вони мають рівне право на використання державних засобів масової інформації на території України, у них рівні можливості щодо матеріально-технічного і фінансового забезпечення їх участі у виборчій кампанії з боку держави.
Принцип неупередженості до кандидатів з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування вживається та обумовлює існування таких інститутів виборчого права, як звільнення кандидата від виробничих та службових обов'язків із збереженням середньо заробітньої плати за місцем роботи: кандидати під час виборчої кампанії не можуть бути звільнені з роботи, а також переведені на іншу роботу або посаду без їх згоди, притягнуті до кримінальної відповідальності, заарештовані або піддані заходам адміністративного стягнення, що накладаються в судовому порядку без згоди відповідних державних органів.
До того ж особи, які насильством, обманом, погрозами або в інший спосіб перешкоджають вільному здійсненню громадянином України права обирати і бути обраним, вести передвиборну агітацію, публічно закликають або агітують за бойкотування виборів, також члени виборчих комісій, службові особи державних і громадських органів, які вчинили підробку виборчих документів, неправильний підрахунок голосів, порушили таємницю голосування або допустили інше порушення виборчого законодавства, несуть відповідальність, передбачену цим законодавством. До певної відповідальності притягуються також особи, які опублікували або в інший спосіб розповсюдили завідомо неправдиві відомості про кандидата.
І, нарешті принцип свободи агітації передбачає, що всі громадяни України, їхні об'єднання, трудові колективи, довірені особи кандидатів мають право вільно та безперешкодно обговорювати програми кандидатів, їхні якості та платфоми, програми тих партій, блоків, зборів, що їх висунули. При цьому дозволяється вести агітацію як за, так і проти кандидата у всіх засобах масової інформації.
У свою чергу, кандидати також мають право на зустрічі з виборцями - як безпосередньо, так і через довірених осіб. Кандидати можуть здійснювати передвиборчу агітацію в будь-яких формах і будь-якими засобами тощо.
Вибори надзвичайно багатогранне суспільне явище.
Залежно від підстав розрізняють такі види виборів.
Зокрема за територіальною ознакою вибори поділяються:
1) загальнонаціональні, такі, що здійснюють на всій території країни (вибори до Верховної Ради, вибори Президента);
2) місцеві (вибори до органів місцевого самоврядування).
За об'єктом, що передбачає органи або посади, до яких входять або на які обираються представники народу, зокрема:
1) вибори до Верховної Ради;
2) вибори Президента України;
3) вибори да представницького органу територіальної автономії (вибори Верховної Ради Автономної Республіки Крим);
4) вибори представницьких органів місцевого самоврядування міських, сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних рад;
вибори на посади сільських, селищних, міських голів.
За часовою ознакою вибори поділяються:
- чергові;
- позачергові або дострокові;
- повторні;
вибори замість депутатів, голів (сільських, селищних, міських рад), які вибули;
- вибори, що проводяться в разі утворення нової адміністративно-територіальної одиниці.
За кількістю виборців, які приймають участь у виборах, вони подяляються на:
- загальні, основні, коли за законом у них приймають участь виборці усієї країни;
- часткові (додаткові), коли поповнюється склад Верховної Ради України, місцевих рад в разі дострокового вибуття деяких депутатів, або визнання виборів недійсними.
З огляду на правові наслідки вибори поділяються:
- дійсні, такі, що проведені у відповідності і з дотриманням чинного законодавства про вибори.
- недісні, такі, під час проведення яких були допущені суттєві порушення чинного законодавства про вибори, що вплинули на підсумки виборів.
За порядком визначення результатів виборів розрізняють такі виборчі системи:
- мажоритарна;
- пропорційна;
- змішана.
В Україні парламент обирається на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування за змішаною мажоритарно-пропорційною системою. Усього обирається 450 (враховуючи наслідки Всеукраїнського референдуму їх кількість повинна скоротитись). Із них 50 % - в одномандатних округах на основі відносної більшості, а решту 50 % - за списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків партій у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі на основі пропорційного представництва.
3. Організація і порядок проведення виборів
Організація і проведення виборів (виборчий процес) регламентуються Конституцією України, Законами України "Про вибори народних депутатів України" від 24 вересня 1997 р., "Про вибори Президента України" у редакції від 24 лютого 1994 року, "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 14 січня 1998 року. Слід зазначити, що законодавство України про вибори найближчим часом зазнає суттєвих змін пов'язаних з імпламентацією результатів референдуму.
Виборчий процес - це врегульована законом специфічна діяльність уповноважених органів і громадян, спрямована на формування якісного і кількісного складу органів державної влади і місцевого самоврядування.
Слід виділити кілька стадій проведення виборів, передбачених законом .
Перша стадія - проголошення або призначення виборів. Зокрема, відповідно до ст. 77 Конституції України чергові вибори до Верховної Ради проводяться в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради. А позачергові вибори до ВР призначаються Президентом і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради. Відповідно до Конституції чергові вибори Президента проводяться в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Президента тощо.
Оголошення про початок виборчої кампанії здійснює Центральна виборча комісія відповідно до термінів, визначаних Конституцією та законами України .
Друга стадія - затвердження або утвореннявиборчих одиниць. Ними виступають виборчі округи і виборчі дільниці. Сьогодні для кожного виду виборів запроваджено окремий

 
 

Цікаве

Загрузка...