WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Конституційний процес в Україні. - Реферат

Конституційний процес в Україні. - Реферат

Державному Сойму, виконавча влада - Голові держави та Раді Міністрів, судова - незалежним судам. У Конституцію було закладено етнографічний принцип визначення українських земель.Окремі розділи присвячено православній церкві. Було також включено цілий ряд нових статей. Однак цей документ залишився проектом і не був затверджений урядом УНР. Натомість 12 листопада 1920 року С. Петлюра затвердив "Закон про тимчасове верховне правління і порядок законодавства в УНР" та "Закон про Державну Народну Раду".
Після окупації України радянськими військами більшовики намагалися юридично підтвердити свою прихильність до державної незалежності і почали обговорення української конституції. Відповідно до постанов ІІІ з'їзду КП(б)У, проект першої Конституції Української РСР був розроблений Центральним Виконавчим Комітетом та Радою Народних Комісарів України та схвалений ЦК Компартії України. В основу проекту Конституції УРСР було покладено конституцію РРФСР.
ІІІ Всеукраїнський з'їзд Рад 10 березня 1919 року прийняв першу Конституцію Української Соціалістичної Радянської Республіки. Цей Основний Закон, як і Конституція РСФРР, грунтувався на марксистсько-ленінському вченні про соціалістичну революцію та диктатуру пролетаріату і саме тому був більшою мірою політичним, ніж правовим документом. Державною формою диктатури пролетаріату Конституція визначила Республіку Рад, де вся повнота державної влади належить трудящим у формі Рад робітничих, селянських та червоноармійських демутатів. Формування системи Рад базувалося на принципі непрямих виборів: до міської ради робітники обирали 1 представника від 100 виборці, від інших верств трудящих 1 від 300, "Нетрудові верстви" були позбавлені права обирати і бути обрані. Це означало, що Республіка Рад проголошена класовою організацією.
У зв'язку з утворенням СРСР та прийняттям першої Конституції Радянського Союзу (січень 1924 р) були внесені відповідні зміни до Конституції України. 15 травня 1929 року ХІ Всеукраїнський з'їзд Рад затвердив нову Конституцію УРСР, що внесла зміни щодо територіального устрою (до складу УРСР з 1924 до 1940 рр входила Молдавська Автономна Соціалістична Радянська Республіка). Було зафікствано триступеневу систему управління.
Зміна КПРС політичних орієнтирів зумовлювала відповідне правове забезпечення. Прийняття програмної тези про перемогу соціалізму стало передумовою нового Основного Закону. Слідом з Конституцією СРСР 1936 р ХІV Всеукраїнський з'їзд Рад затвердив Конституцію УРСР.
Четверту Конституцію УРСР було прийнято 20 червня 1978 року позачерговою сьомою сесією Верховної Ради республіки. Її текст розробила комісія з В. Щербицьким на чолі відповідно до Конституції СРСР 1977 року.
Усі чотири радянські Конституції України були документами політичними і розроблялися спершу в ідеологічних відділах ЦК КПРС. Враховуючи те, а також статус квазідержави, якою була Україна, ці конституційні акти з певним застереженням можна віднести до групи основних законів держави.
Державно-конституційна ідея продовжувала існувати і в часи радянської окупації. На еміграції громадсько-політичні організації і партії обстоювали право на національне самовизначення України, апелювали до міжнародних організацій світу з приводу колоніального статусу УРСР у складі Радянського Союзу. Державний центр УНР в екзилі, Державне правління України в еміграції, Світовий конгрес вільних українців та інші громадські об'єднання розробляли низку документів законодавчого хатактеру щодо майбутньої моделі політичного та економічного життя в незалежній Україні. Слід відзначити працю Миколи Сціборського, написану в 1940 році в формі конституційного проекту. Саме діяльність українських організацій у діаспорі та рух опору на терені України спричинили сучасну боротьбу за утвердження державницької ідеї та конституційного забезпечення демократичної суверенної держави.
IV. Конституціоналізм у незалежній Україні.
У сучасний період політичної боротьби за проголошення незалежності України постало питання розробки нової Конституції. Партії, громадські організації, починаючи з передвиборчої кампанії до Верховної Ради України (листопад-березень 1990 р) акцентували увагу на необхідності розробки та прийняття нового Основного Закону як важливого атрибуту суверенної держави. Реальний процес створення нової Конституції триває від часу прийняття Декларації про державний суверенітет і охоплює декілька етапів.
Перший етап новітнього конституціоналізму України було розпочато Декларацією про державний суверенітет України. В цьому документі було зазначено, що Декларація є основою для нової Конституції, законів України та визначає позиції Республіки при укладанні міжнародних угод. Декларація також пизначила необхідність побудови України як суверенної, національної, правової та демократичної держави.
Другим етапом у конституційному процесі стало схвалення Верховною Радою Концепції нової Конституції України 19 червня 1991 року. Концепція вперше в історії українського конституціоналізму визначлиа фундаментальні засали, серед найважливіших було названо:
" визнання людини як найвищої соціальної цінності та, відповідно, пріоритетність прав та свобод особи;
" пріоритет загальнолюдських цінностей;
" стабільний характер Конституції;
" прямий характер дій норм Конституції.
Незважаючи на те, що Концепція була схвалена до проголошення незалежності України, більшість підходів цього документу залишаються визначальними для подальшої конституційної діяльності.
Третім етапом новітнього конституційного процесу в Україні слід вважати 1 липня 1992 року. Саме тоді Верховна Рада України ухвалила постанову про винесення першого проектуКонституції України на всенародне обговорення. Як відомо, перший проект Конституції було підготовлено Конституційною комісією, створеною 24 жовтня 1990 року. До Конституційної комісії, за постановою, увійшло 59 членів під головуванням Леоніда Кравчука, а згодом співголовою було обрано Івана Плюща. За результатами обговорення проекту на сесії Верховної Ради України 30 червня - 1 липня 1992 року було прийнято рішення про всенародне обговорення Основного Закону держави. Під час конституційної дискусії, що тривала протягом 15 липня - 1 листопада 1992 року, було внесено 47 тисяч пропозицій та зауважень до проекту Конституції України. Зредагований варіант проекту Конституції було винесено на розгляд сесії Верховної Ради України 7-8 жовтня 1993 року. Наслідком сесійного обговорення була публікація уточненого проекту Конституції України, оприлюдненого в пресі 26 жовтня 1993 року. У період від 26 жовтня 1993 року реальний конституційний проект в Україні було призупинено. Питання про підготовку Конституції жодного разу не вносилося до порядку денного пленарних засідань Верховної Ради України чи навіть постійних комісій. Конституційна комісія практично самоліквідувалася. Водночас у громадських та наукових колах конституційна дискусія тривала.
Четвертий період, а разом із ним і відновлення конституційного процесу в Україні, розпочався 10 листопада 1994 року. Верховна Рада України нового скликання ухвалила постанову "Про склад комісії з опрацювання нової Конституції України". Статус нової Конституційної комісії порівняно з попередньою був змінений з "комісії Верховної Ради" на "тимчасово

 
 

Цікаве

Загрузка...