WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Конституйційно-правові засади діяльності правоохоронних та контролюючих органів України у протидії злочинності та корупції - Реферат

Конституйційно-правові засади діяльності правоохоронних та контролюючих органів України у протидії злочинності та корупції - Реферат

Конституйційно-правові засади діяльності правоохоронних
та контролюючих органів України у протидії
злочинності та корупції
Після проголошення незалежності України почалося формування самостійної політики у всіх сферах життєдіяльності суспільства, у тому числі й у боротьбі зі злочинністю та корупцією, реформування державних органів виконавчої влади, на які покладено завдання боротьби зі злочинністю та корупцією.
Зокрема, підрозділи Міністерства внутрішніх справ України здійснюють функції боротьби зі злочинністю та корупцією; їх основними завданнями згідно зі ст. 2 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 р. є забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; запобігання правопорушень та їх припинення; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; захист власності від злочинних посягань; виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень; участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" від 30 червня 1993 р. у структурі Міністерства внутрішніх справ України створено спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю, основним завданням яких є боротьба з проявами організованої злочинності та корупції.
Служба безпеки України, до завдань якої відповідно до ст. 2 Закону України "Про Службу безпеки України" від 25 березня 1992 р. входить попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління та економіки, інших протиправних дій, що безпосередньо утворюють загрозу для життєво важливих інтересів України.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" від 30 червня 1993 р. у структурі Служби безпеки України створено спеціальні підрозділи по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, на які безпосередньо покладено завдання щодо боротьби з організованою злочинністю та корупцією.
Державну податкову адміністрацію України, до складу якої входять спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (податкову міліцію) було створено згідно із Законом України від 5 лютого 1998 р.; у ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 р. ДПА України визначено завдання стосовно запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним Законом до компетенції податкової міліції; їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Великої шкоди економічній безпеці держави завдає контрабанда, тому одним з основних завдань Державної митної служби України відповідно до Закону України "Про митну справу в Україні" від 25 червня 1991 р. є боротьба з контрабандою та іншими порушеннями митних правил.
Одним з головних завдань підрозділів Державного комітету у справах охорони державного кордону України є боротьба з незаконною міграцією. Відповідно до чинного Закону України "Про Прикордонні війська України" від 4 листопада 1991 р. ці підрозділи забезпечують також захист населення і його власності від злочинних посягань у всіх її формах.
Одним з основних завдань Державного департаменту України з питань виконання покарань згідно з Указом Президента України № 827/98 "Про Положення про Державний департамент України з питань виконання покарань" від 31 липня 1998 р. є забезпечення виконання вимог законодавства у пенітенціарних органах і установах виконання покарань; запобігання злочинам, дисциплінарним проступкам з боку засуджених до позбавлення волі; припинення, виявлення і розкриття злочинів, вчинених в органах і установах виконання покарань; проведення дізнання у справах про ці злочини; здійснення оперативно-розшукової діяльності.
Важливу роль у боротьбі зі злочинністю та корупцією відіграють органи Прокуратури України.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 р. основними функціями прокуратури є:
нагляд за додержанням законів усіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами;
нагляд за дотримання законів органами, що ведуть боротьбу зі злочинністю та іншими правопорушеннями і розслідують діяння, які містять ознаки злочину;
розслідування діянь, що містять ознаки злочину;
підтримання державного обвинувачення, участь у розгляді в судах кримінальних, цивільних справ та справ про адміністративні правопорушення і господарських спорів в арбітражних судах;
нагляд за виконанням законів у місцях тримання затриманих, попереднього ув'язнення, при виконанні покарань та застосуванні інших заходів примусового характеру, що призначаються судом.
А згідно зі ст. 121 Конституції України (прийнятої Верховною Радою України 28 червня 1996 р.) основними завданнями органів Прокуратури є:
підтримання державного обвинувачення в суді;
представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;
нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;
нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
На сучасному етапі розвитку нашої держави всі зазначені органи безпосередньо здійснюють боротьбу зі злочинністю та корупцією.
У той самий час функції боротьби зі злочинністю та корупцією опосередковано покладено ще на деякі державні органи.
Підрозділи Головного контрольно-ревізійного управління згідно із Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26 січня 1993 р. розглядають листи, заяви і скарги громадян про факти порушення законодавства з фінансових питань. Звернення, де повідомляється про крадіжки, розтрати, недостачі, інші серйозні правопорушення, негайно пересилаються правоохоронним органам.
Органи захисту прав споживачів, які входять до складу Державного комітету стандартизації, метрології та

 
 

Цікаве

Загрузка...