WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Завдання криміналістики на сучасному етапі, правові і етичні засади криміналістичної тактики, основні ознаки, які свідчать про замовлений характер вби - Реферат

Завдання криміналістики на сучасному етапі, правові і етичні засади криміналістичної тактики, основні ознаки, які свідчать про замовлений характер вби - Реферат

приховування представлена різними інсценуваннями, що є комбінаціями різних прийомів, пов'язаних із створенням такої матеріальної обстановки, яка буде помилково розцінена розслідуванням. Це:
інсценування, направлені на створення видимості іншої кримінальної події;
прийоми, направлені на створення видимості події некрімінального характеру,
Інсценування, направлені на створення видимості іншої кримінальної події, зводилися до створення слідів, характеризуючих Інший злочин. Наприклад, вбивство пов'язане з пограбуванням або зґвалтуванням.
Четверта група включає прийоми, направлені на приховування фактичних даних. Це:
прийоми приховання, перешкоджаючі отриманню відомостей, від
потерпілих і свідків;
прийоми приховування, перешкоджаючі отриманню відомостей в процесі слідчих дій.
У числі доволі поширених способів приховання злочину, перешкоджаючих отриманню відомостей, інформації від свідків, є вибір місця і часу здійснення злочину. Вони вибираються з таким розрахунком, щоб не було очевидців здійснення злочину і щоб ніщо не могло перешкодити реалізації злочинного задуму.
До числа прийомів, перешкоджаючих отриманню відомостей в процесі розслідування с надання помилкових свідчень учасниками злочинної змови, забезпечення "помилкового" алібі. Причому посередник може підтверджувати алібі організатора і навпаки. Хоча в слідчій практиці мали місце і такі випадки, коли організатор намагався скласти вину по організації вбивства на посередника.
Серед прийомів, перешкоджаючих отриманню відомостей від потерпілих і свідків слід назвати дії, спрямовані на їх усунення. Так, якщо у момент нападу поряд з жертвою знаходилися родичі, сусіди, то злочинці не щадили нікого, навіть малолітніх дітей. До таких заходів вони вживалося для того, щоб не залишати в живих очевидців, які могли б повідомити про прикмети злочинців або впізнати їх згодом і таким чином протидіяти розслідуванню.
До числа способів приховання, перешкоджаючих діяльності правоохоронних структур, слід віднести такі:
короткочасний виїзд або виїзд на постійне місце проживання виконавця в інші регіони;
залучення для здійснення злочину виконавців з інших районів, областей і навіть країн СНД.
Виїзд злочинців за межі регіону, в якому було скоєно злочин мав місце в 20% випадків. Причому сприяння їм в цьому в 7% випадків надавали посередники і організатори.
Залучення виконавців для здійснення злочинів з інших регіонів мало місце в 30% випадків.
Власов і Нестеренко, мешканці М.Миколаєва, одержали замовлення на здійснення вбивства сім'ї азербайджанців, що торгували на ринку "Привоз" в м.Одесі. Увірвавшися в квартиру, Власов і Нестеренко, розпочали безладну стрілянину з пістолетів, проте одержали озброєну відсіч і Власов був поранений. Нестеренко з місця події втік, проте увечері того ж дня був затриманий співробітниками міліції М.Миколаєва по орієнтуванню при спробі вночі проникнути в свою квартиру.
Кажучи про способи приховування злочину слід зупинитись на суб'єктах, що здійснюють вказану діяльність. Суб'єктами приховування можуть бути практично всі учасниками злочинного задуму (організатор, посередник, виконавець), а в окремих випадках і інші особи, що стали свідками злочину або дізналися про його здійснення через конкретні обставини. Роль кожної з названих осіб в приховуванні злочину залежить від конкретних обставин, ситуації, що склалася, і може реалізовуватися в самих різних діях, направлених як на приховування трупа, його частин, слідів злочину, так і приховування фактичної інформації. Причому дії по приховуванню злочину можуть здійснюватися як в період підготовки, виконання злочину, так і після нього. Ці дії можуть входити в структуру способу здійснення злочину, а також здійснюватися поза нею. Останні, як правило, мають місце в тих випадках, коли у кого-небудь з учасників злочину з'являється страх викриття, викликаний активними діями правоохоронних органів по проведенню заходів, спрямованих на розкриття злочину. Ці дії можуть полягати у вживанні додаткових заходів по приховуванню трупа (його знищенню, переховуванню), зброї або інших знарядь злочину (розбирання, переховування, передача іншим особам, знищення, заховання в труднодоступних місцях), слідів злочину, предметів і речей, що можуть стати речовими доказами (одяг, взуття і інші особисті предмети жертви і учасника злочину, предметів, викриваючих причетність особи до скоєного злочину), фізичне усунення учасників злочину (виконавця, посередника, очевидця злочину або іншого свідка). У ряді випадків ці дії можуть бути вчинені учасниками злочину за власною ініціативою або по проханню кого-небудь з них (наприклад, у разі затримання виконавця, останній може зробити спробу зв'язатися з наймачем і попросити знищити речові докази або попроситикого-небудь підтвердити його алібі).
В окремих випадках родичі осіб, затриманих за підозрою в здійсненні вбивства за замовленням, самі можуть вчинити дії по прихованню або знищенню яких-небудь предметів, документів, які, на їх погляд, мають причетність до події злочину.
У ряді випадків мав місце такий спосіб приховання як насильний вивіз особи в малолюдні, труднодоступні місця або заманювання жертви в такі місця під слушним приводом (поїздка на рибалку, полювання, похід, подорож, ділова поїздка). Такі дії здійснювалися виконавцями, посередниками, організаторами в різних комбінаціях. У слідчій практиці прокуратури Одеської області є приклад вбивства за замовленням, коли був застосований цілий комплекс дій по прихованню злочину. Застосування вказаних дій тривалий час перешкоджало розкриттю злочину, направляло слідство по помилковому шляху. Злочин був скоєний за таких обставин: мешканець селища Котовського в Одесі Ваккаус якийсь час виношував спільно зі своєю співмешканкою намір вбивства дружини, матері двох малолітніх дітей. Працюючи водієм автобуса порту Південний, в один з днів, заздалегідь домовившися про зустріч з дружиною у встановлений час, доставивши робочу зміну в порт відхилився від маршруту в межах 3-5 км., запросивши дружину в автобус і після короткої розмови завдавши їй смертельного удару монтуванням по голові, продовжив свій маршрут за робочою зміною. По дорозі Ваккаус позбавився трупа, кинувши його в глибокий люк міського колектора каналізації, після чого через декілька хвилин в місці відстою завантажив зміну робітників і транспортував їх в порт.
Опитані працівники обох змін підтвердили факт присутності водія в автобусі і лише виявлення в автобусі затертих крапель бурого кольору дали позитивний тест на ідентичність з кров'ю загиблої. Вбивця і підбурювач осуджені.
Існують способи приховування, які передбачені самим способом здійснення злочину. Наприклад, використовування вибухового пристрою, підпал приміщення, утеплення у відкритих водоймищах, скидання з гори в ущелину, застосування отруйливих речовин, отрут, що викликають симптоми, схожі з нападами деяких захворювань, від яких може настати смерть.
Інсценування некримінальної події, створення обстановки, яка характеризує факт нібито нещасного випадку, що мав місце, самогубства, а також інсценування природної смерті,

 
 

Цікаве

Загрузка...