WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Завдання криміналістики на сучасному етапі, правові і етичні засади криміналістичної тактики, основні ознаки, які свідчать про замовлений характер вби - Реферат

Завдання криміналістики на сучасному етапі, правові і етичні засади криміналістичної тактики, основні ознаки, які свідчать про замовлений характер вби - Реферат

наймач знаходилися в родинних або Інших близьких стосунках (співжиття, інтимний зв'язок, партнерство по дрібному бізнесу);
приховування трупа має місце у випадках, коли причина конфлікту, факту неприязних відносин, інші можливі мотиви злочину очевидні або відомі певному колу осіб.
Прийоми, спрямовані на приховування трупів і даних, що стосуються вбивства, підрозділяються на 4 групи.
Першій групі властива закономірність, яка підтверджується численними фактами із слідчої практики про те, що приховування трупа в переважній більшості випадків має місце в сільській місцевості, невеликих робочих селищах і містах з невеликою кількістю населення. Це пов'язано з тим, що в сільській місцевості і інших невеликих населених пунктах ступінь знайомства і вірогідність спілкування набагато вищі, ніж у великих містах. У сільській місцевості набагато важче приховати конфлікти, сварки і інші життєві ситуації, а значить набагато легше виявити осіб, що можуть бути зацікавленими в смерті конкретної людини. Тому саме в сільській місцевості злочинці прагнуть заховати труп, вжити заходи, перешкоджаючі встановленню особи трупа і його спізнанню. А у разі вбивства з подальшим приховуванням самі заявляють про зникнення родича, знайомого, партнера по бізнесу, проявляють показну заклопотаність зникненням конкретних осіб, роблять "активні" дії по розшуку, скаржаться у вищестоящі інстанції на бездіяльність правоохоронних органів. У міській же місцевості, особливо в багатоквартирних будинках, мешканці в більшості своїй не знайомі один з одним, не знають кола спілкування і знайомств сусідів, мало поінформовані про їх взаємостосунки в сім'ї, тому навіть якщо труп залишити в квартирі або організувати напад на жертву в під'їзді, біля будинку, то завжди можна висунути доводи, що вбивство могло бути скоєне на грунті пограбування, зґвалтування, з хуліганських мотивів.
Друга група включає прийоми, спрямовані на приховування інших матеріальних об'єктів. Це:
знаряддя здійснення злочину;
використаний автомототранспорт;
одяг, взуття і інші особисті предмети злочинця;
одяг, взуття і інші особисті предмети потерпілого;
різні сліди матеріального характеру (зміни в матеріальній обстановці), виникнення яких пов'язане з діямі злочинця на місці злочину.
Друга група прийомів приховування особливо характерна для вбивств за замовленням.
Однією з ознак, що вказують на "замовлений" характер злочину є залишення знаряддя злочину на місці злочину. У 70% випадків знаряддя були залишені поряд з трупом, у 7% випадків знаряддя злочину були викинуті по дорозі в процесі втечі з місця злочину. Ця особливість вбивств за замовленням пов'язана з тим, що залишення знаряддя злочину передбачене способом здійснення і приховання злочину. Традиційно вважалося, що залишення знаряддя на місці злочину сприяло розкриттю злочину. Дійсно, в період існування Союзу РСР, коли існував суворий облік вогнепальної і холодної номерної зброї, встановити його власника не становило ніякої складності. Розкрадання або втрата зброї вважалися надзвичайною подією і були явищем вкрай рідкісним. У роки розпаду СРСР, виникнення міжнаціональних конфліктів, величезна кількість зброї потрапила до рук кримінальних структур. Певна кількість зброї була просто втрачена. Тому виявлення на місці злочину вогнепальної зброї на даний момент, як правило, не дозволяє встановити його власника. Залишаючи зброю на місці злочину, злочинці забезпечують собі безпечний відхід. Таким чином, залишення зброї на місці злочину для "замовлених" вбивств є одним із способів приховування злочину. Тут можна навести приклад, коли злочинці нехтували цим способом приховування і були затримані. У 1997 році в м. Одесі по дорозі на роботу був убитий головний редактор міської газети "Вечірня Одеса" Деревянко. На місці вбивства стріляних гільз, зброї і інших слідів виявлено не було. В ході терміново проведених пошукових заходів були затримані четверо мешканців Придністров'я, у яких були знайдені в автомашині маски бійців спецпризначення. Проведені за місцем проживання затриманих обшуки виявили пістолет, виготовлений кустарним способом, яким було скоєно вбивство. Всі особи, причетні до організації політичного вбивства за замовленням, затримані і осуджені. Виявлений замовник, який оголошений в міжнародний розшук.
Дуже рідко (порядку 5%) злочинці залишали знаряддя у себе. Так зазвичай чинили особи, що не мають злочинного досвіду. У ряду випадків зброя приховувалася шляхом того, що була викинута у водоймища (6%), закопана в землю (2%), інших труднодоступних місцях (10%).
В цілях приховування злочину і здійснення дій, направлених на протидію розслідуванню, злочинці доволі часто користуються автотранспортом. Його використовують для прибуття на місце злочину і відбуття з нього, як об'єкт засідки і висліджування жертви. До здійснення злочину встановлюються підроблені або крадені номери, або використовується заздалегідь вкрадений автомототранспорт. Після здійснення злочину злочинці часто позбавляютьсяавтотранспорту прямо на місці здійснення злочину або від'їхавши від нього на незначну відстань. Мали місце неодноразові випадки його підпалу. Такими діями злочинці перешкоджають виявленню слідів рук, мікрооб'єктів або інших можливих речових доказів.
Виявлена така закономірність, що злочинці позбавляються від транспортних засобів не на місці злочину, як це звичайно відбувається із знаряддями вбивства, а від'їхавши від нього на безпечну відстань, розуміючи, що тривале використовування транспорту є небезпечним. Зазвичай після здійснення вбивства за замовленням і у випадках, коли є інформація про те, що злочинці зникли на автомашині, на території району (міста, області) вводиться спеціальний план, сприямований на затримання транспортного засобу і злочинців. Слідча практика показала, що ефективність цього заходу невисока. Тому вищезгадану закономірність (залишення транспортного засобу в сусідньому дворі, на сусідній вулиці) необхідно враховувати слідчо-оперативній групі, що прибула для огляду місця події і приймати, заходи на його виявлення.
Особливо слід звертати увагу на те, що для вбивств, вчинених на замовлення, завод оді ння особистими речами жертви є нехарактерним явищем. Організатори ставлять перед собою глобальніші цілі, а платня за виконання "замовлення" настільки велика, що виконавців особисті предмети жертви не цікавлять. Окрім цього виконавці розуміють, що будь-яка річ, предмет що раніше належали жертві, є доказами.
Випадки, коли злочинці вдавалися до знищення слідів свого перебування на місці злочину, поодиноки. Всі вони мали місце, коли злочин скоювався в закритих приміщеннях (як правило, за місцем проживання жертви), а організаторами були особи, що знаходилися з жертвою в родинних або інших близьких стосунках.
Дії злочинців, направлені на знищення матеріальних слідів, в основному, мали місце при підготовці до здійснення злочину. Наприклад, протирання зброї після його спорядження.
У 13% випадків злочинці знищували свій одяг, взуття. До подібних заходів вдавалися особи, що мали злочинний досвід, а також раніше проходили службу в правоохоронних органах.
Третя група прийомів

 
 

Цікаве

Загрузка...