WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законодавче регулювання страхової діяльності - Дипломна робота

Законодавче регулювання страхової діяльності - Дипломна робота

ринку надають відповідні пріоритети. Однією з головних умов є нарощування фінансового і кадрового потенціалу компаній, створення механізму стимулювання попиту на страхові послуги, посилення боротьби з фінансовими махінаціями, а також створення клімату довір'я до страховиків.
В останнє десятиліття достатньо широке розповсюдження в практиці отримав термін "банк-ссюранс" (bankasswance), що дослівно перекладається як "банківське страхування" чи "страхування, що проводиться банком". Вперше комерційні страхові операції почали здійснювати банки Франції, потім банки Великобританії тa ряду інших країн. Багато банків прагне здобути вже функціонуючі страхові компанії. Такий союз є вигідним як для банків, так і для страхових компаній, котрі мають можливість втакому випадку використовувати широку "мережу банківських філіалів і відділень на території держави та за кордоном. Однією з форм залучення комерційних банків у страхову справу є створення страхових трастів. Це довірчі операції комерційних банків, які здійснюються за погодженням із клієнтом. Страховий траст виникає тоді, коли клієнт призначає комерційний банк довіреною особою по страховому полісу особистого страхування і доручає йому виплатити прибуток другому члену подружжя на випадок своєї смерті та передати суму полісу після смерті другого з подружжя дітям. Якщо клієнт комерційного банка самостійно сплачує страхові премії з договору страхування, то довірча операція називається нефундированим страховим трастом. Якщо клієнт передає комерційному банку майно, щоб останній сплачував премії з дивідендів чи процентів, отриманих з цього майна - це фундируваний страховий траст [44].
Питання про переваги державного чи альтернативного (недержавного) страхування породжує багато дискусій. На практиці ми можемо побачити конкуренцію державного та приватного страхування в тій чи іншій країні. Страхування - це своєрідний інститут, в якому соціальний елемент виходить на перший план. В основі страхування принципи взаємності та солідарності, які відрізняють страхування від іншої сфери промислової діяльності. Те, що може бути доведене теорією, не завжди свідчить про можливість функціонування його таким же чином і на практиці. Пріоритетність державної чи приватної форми організації страхування у практичному житті залежить від цілого комплексу причин суспільного, політичного, правового й економічного характеру [21].
Переваги альтернативного комерційного страхування порівняно з державним на прикладі страхової компанії "АСКО" (Росія) [38]:
Вільний вибір клієнта в будь-якому регіоні.
Диференціація у середині даного виду страхування за конкретними ризиками наприклад, страхування не лише автомобіля, а й страхування від викрадення, аварії, крадіжки в автомобілі тощо. Страхувальник обирає для страхування той ризик, який йому найбільше цікавий.
Представник компанії має право самостійно приймати рішення у визначенні відсотку ставок (в межах "вилки відсотку ставок") відносно окремого виду ризику.
Використання системи брокерів, що допомагають страховим представникам у пошуку клієнта.
Представникам АСКО не встановлений план платежів вільний вибір клієнта оплата праці визначається у відсотках від виручки з кожного полісу.
Функціонування служби аналізу та прогнозу з видів і по регіонах страхового обслуговування.
Робота з кадрами (перепідготовка, вивчення психологічних прийомів роботи з клієнтами).
Наявність спеціалізованих центрів видів страхування (тільки в Москві їх 15).
Оперативне вирішення принципових питань на Установчих зборах, відсутність потреби проходження районних, міських та інших державних інстанцій.
Прямі зв'язки з міжнародним страховим бізнесом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1993 p. (№ 709) з метою формування конкурентного середовища на страховому ринку України було створено Національну акціонерну страхову компанію "Оранта" (Держстрах трансформувався в HACK "Оранта"). Вона охопила своєю діяльністю практично всі види обов'язкового страхування (в тому числі й державного), майна, а також, маючи розвинену агентську мережу, ринок особистого страхування, включаючи ринок накопичувальних видів страхування з виплатою фіксованої суми. Частка зібраних страхових премій у 1996 p. "Оранта" становила 19,4 відсотків усього потенціалу ринку. Успішний вихід і діяльність цієї компанії на страховому ринку України сприяв поліпшенню діяльності всіх суб'єктів, що здійснюють надання страхових послуг.
Із розвитком приватного підприємництва почали з'являтися нові страхові компанії (як правило, спеціалізовані), що працювали на страховому терені свого головного засновника. Наприклад:
" СК "Алькона" - практикує страхування ризиків при виробленні атомної електроенергії;
" СК "Гарант - АВТО" охопила всі види страхування автомобілів, створена Мінавтотрансом України;
" СК "Енергополіс" - зайняла ринок страхування ризиків при виробленні різноманітних видів електроенергії, створена за участю Мінчорнобиля України;
" СК "Інтерполіс" - здійснює страхування залізничних перевезень, заснована "Укрзалізницею";
" СК "Вексель" - страхує фінансові ризики, засновник Промінвестбанк України;
" СК "Укргазпромполіс" - страхування майнових ризиків, створена за участю AT "Укргазпром".
За даними Укрстрахнагляду, в 1993 p. кількість страхових компаній перевищувала тисячу. Наприкінці 1996 p., в Україні було зареєстровано близько 670 страхових компаній, з яких практично надавали послуги із страхування 369.
Станом на 1 січня 1998 р. в Україні нараховувалось 249 страхових компаній. За географічною ознакою їх можна класифікувати:
Західний регіон - 28 страховиків, що складає 11% до загальної кількості по Україні; Східний регіон - 62 страховики - 25%; Центральний регіон - 104 страхові організації - 42%, у тому числі у м. Києві - 92 страховики - це 40% до загальної кількості страховиків по Україні.
Середній розмір статутного фонду цих організацій близько 160 тис. євро. Процес концентрації страхового капіталу призвів до скорочення кількості страхових компаній, з одного боку, і посилення їхньої ролі у фінансовій системі країни, з іншого. Так, у 1998 p. розмір зібраних страхових премій становив 776 млн. грн., що на 99% більше, ніж у 1997 р. а за перше півріччя 1999 p. зібрано 435 млн. грн. Статистика свідчить, що страхування в Україні цивілізовано розвивається, наближаючись за деякими аспектами до високого рівня розвитку страхової справи в світі.
Слід зазначити, що страховики це юридичні особи (акціонерні, повні, командитні товариства або товариства з додатковою відповідальністю), що одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. Вони розробляють умови страхування і пропонують на ринку України страхові послуги своїм клієнтам [15].
Чинне законодавство (ст. 14 Закону України "Про страхування") визначає, що окрім страховиків діяльність на страховому ринку можуть

 
 

Цікаве

Загрузка...